Po tom, čo Novell zverejnil zdrojové kódy svojich úprav v Xgl a uvoľnil kombinovaný window / composite manager Compiz, sa dostáva Linux na popredné miesto v desktopovej grafike. Xgl používa namiesto CPU GPU grafickej karty, a preto je taký rýchly. Poďme si teda vyskúšať, čo nám prináša.
Čo to vlastne je?
Xgl je X server, ktorý pre vykresľovanie používa grafickú knižnicu OpenGL. Compiz je kombinovaný window / composite manager. Momentálne funguje, len pokiaľ je spustený s Xgl. Spolu dokážu vytvárať neuveriteľne rýchle efekty na vašej (s vašou) ploche.
Hardvér
Testy nových grafických prvkov prebiehali na pomerne už starom hardvéri:
Procesor: AMD Athlon XP 1500+
RAM: 768 MB
Grafická karta: GeForce FX 5500 128MB RAM
Disk: Maxtor 80GB, 8MB cache, DMA/100
Distribúcia
Keďže balíčky Xgl a Compiz sú momentálne zaradené už v beta verzii (od verzie beta3+) distribúcie OpenSUSE, preto som sa rozhodol vyskúšať nové grafické prvky práve na nej. Počas inštalácie distribúcie z HTTP/FTP servera sa vyskytlo niekoľko problémov. Prvým vačším problémom bolo veľmi dlhé načítavanie zoznamu balíkov. Ďalší velký problém nastal, keď sa inštalačný program snažil nainštalovať namiesto štandardného jadra jadro pre procesory PPC. Problém sa dá odstrániť tak, že počas inštalácie prepnete do voľnej konzoly (Ctrl + Alt + F6) a budete postupovať podľa návodu:
# links http://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/opensuse/distribution/SL-OSS-factory/
inst-source/suse/i586/kernel-default-2.6.16_rc3_git3-2.i586.rpm # všetko v jednom riadku
# mv kernel-default-2.6.16_rc3_git3-2.i586.rpm /mnt/root/kernel-default-2.6.16_rc3_git3-2.i586.rpm
# chroot /mnt
# cd /root
# rpm -ihv kernel-default-2.6.16_rc3_git3-2.i586.rpm
Odporúčam nainštalovať len prostredie GNOME. V prostredí KDE po spustení Compiz zostali všetky okná čierne (ide o bug).
Po úspešnej inštalácii systému vás ešte čaká inštalácia ovládačov pre grafické karty NVIDIA alebo ATI a inštalácia samotného Xgl a Compiz. Inštalácii ovládačov sa venovať nebudem z dôvodu, že na domovských stránkach firiem sú obsiahle návody.
Pre inštalovanie Xgl a Compiz potrebujete nasledujúce balíky (upozorňujem, že balíky nenájdete na inštalačných médiach, musíte ich stiahnuť z internetu):
Ak inštalácia týchto balíkov prebehla bez problémov, zmeňte v súbore /etc/sysconfig/displaymanager
hodnotu DISPLAYMANAGER_XSERVER
na "Xgl"
. Ďalej spustite príkaz SuSEconfig --module xdm
, ktorý vykoná znovunačítanie konfiguračného súboru pre displaymanager. Aby sa začal používať Xgl ako primárny X server, je potrebné reštartovať X server.
Po prihlásení vytvorte skript startxgl. Skript bude slúžiť na spúšťanie compizu:
#!/bin/bash LD_LIBRARY_PATH=/usr/lib/opengl/xorg-x11/lib/ compiz --replace \ decoration wobbly fade switcher minimize cube rotate zoom scale move resize place & gnome-window-decorator &
Zmeňte práva, aby bol skript spustiteľný a spustite ho... :)
Používanie pluginov pre Compiz
Zmena okna - Alt + Tab
Zobrazí náhľady všetkých okien na ploche - F12 zapne/vypne
Zmení plochu na kocke - Ctrl + Alt + pravá/ľavá šípka
Zmení plochu na kocke a presunie aktívne okno - Ctrl + Shift + Alt + pravá/ľavá šípka
Ručné otočenie kocky - Ctrl + Alt + kliknutie na voľné miesto na ploche a ťahať
Priblíženie jeden krát - Win + pravé tlačidlo myši
Manuálne priblíženie - Win + koliesko myši hore
Manuálne zmenšenie - Win + koliesko myši dole
Posunutie okna - Alt + kliknutie ľavým tlačidlom myši a ťahať
Posunutie okna (s lepkavými okrajmi :) - Ctrl + Alt + kliknutie ľavým tlačidlom myši a ťahať
Zmena veľkosti okna - Alt + kliknutie ľavým/pravým tlačidlom myši a ťahať
Na to, aby ste si to celé vedeli predstaviť, vám prinášame niekoľko screenshotov Xgl "v akcii" :). Všetky možnosti nového X servera však najlepšie demonštruje jedenásťminútové video, ktoré si môžete stiahnuť z freedesktop.org (60MB).
Jediná aplikácia, ktorá sa nechcela spustiť s Compizom bola Frozen-Bubble. Všetko ostatné fungovalo úplne bez sekania, čo som bol veľmi príjemne prekvapený (dokonca aj prehrávanie videa v polopriehľadnom okne). Občas sa stalo, že spadla dekorácia okien, takže bolo potrebné ju nanovo spustiť. Myslím, že ide o veľký krok Linuxu smerom k používateľovi, keďže Xgl by mal priniesť ľahké vytváranie grafických efektov a animácií pre čo najväčší počet používateľov. A ešte upozornenie na záver: ide o experimentálnu technológiu, takže sa môže občas stať, že spadne :).
Komerčné oznámenie: OpenSUSE 10.1 beta4 5CD + 1CD so všetkými balíkmi potrebnými k inštalácii Xgl a Compiz, ovládačmi ku grafickým kartám a PDF návodom si môžete zakúpiť u nás v obchode za 300,- Sk.
ak mas graficku v tomto zozname ako podporovanu tak ti to pojde... http://gentoo-wiki.com/HARDWARE_Video_Card_Support_Under_XGL
ako to urobit si najdes na googli