treba sa skutocne drzat od Ati?

Sekcia: Hardware a Drivery 01.09.2007 | 21:49
Avatar zerxen Fedora,Debian, Slackware  Používateľ
Prijemny den,

Rad by som sa spytal na skusenosti ludi s kombinaciou linux + ati.

Background:
Do linux/unix sa rozumiem { minimalne teda power-user ;-) a "admin-brigadnik" } a doteraz som sa vzdy drzal nVidie pri kupe grafiky. Avsak stale som dost zatazeny na hry a momentalne by som rad upgradol graficku kartu { z mojej GF7600GS } a podla toho co vsade citam mi ako jedina moznost pre moje ucely { naj vykon bez DX10 - zatial stale nevyuzitelne ;-), aj pre windows } a v tomto mi najlepsie vychadza kupa Ati X1950[XT | GT | Pro] .. co prekonava aj naj karty nVidie G7 triedy a kupovat G8 triedu je zatial z mojho pohladu zbytocne. Vsetku pracu/browsovanie/video/audio robim v linuxe a na hru si chodim len odbiehat do winXP particie. Kazdopadne by som rad vedel ci je v momentalnej situacii mozne { nie open-source like mozne = budem si kodit driver ;-) } rozbehat ati karty stabilne ? Nerad by som musel pre mission-critical robotu v linuxe otvarat PC a prehadzovat grafiky :) len aby som mal stabilitu.

PS: potrebujem aj stabilne 3D OpenGL pre pracu - vykon dokonca nemusi byt ani tak dobry ako by mal byt ale aspon ten good old Doom3 nech rozbeha. Ten povazujem ako taky benchmark :) aby to zvladlo aj robotu co na linuxe robim.

Budem vdacny za vyklad kazdej vasej skusenosti s kartami ATI a linuxom. Ja osobne nemam ziadne.
THX
First they ignore you.. Then they laught at you... Then they fight you... Then you win. Ghandi
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 01.09.2007 | 22:06
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      No ja som mal zo svojej ati strašné nervy. Neviem či niečo fungovalo poriadne s opensource driverom, ale s originálnym driverom nefungovalo vážne nič takže som používal opensource, ktorý mal výkon zhruba ako keby som tam grafickú kartu nemal ;)
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 01.09.2007 | 22:09
      m6r3k   Návštevník
      ati na suse nic moc ale v pclinuxos moja x550 ide fajne
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 01.09.2007 | 22:17
      m6r3k   Návštevník
      a ak sa dobre pametam tak v mandrive 2007.1 su ovladace aj na x1950 automaticky hodene
      • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 01.09.2007 | 22:23
        beryl   Návštevník
        ja mam 7300 nvidia GT a myslim ze to fakt staci za rok prejdem na DX10 ak ma budu bavit hry ale ta 7300 momentalne staci alebo este 7600 a bez problemov som ju rozchodil v linuxe
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 01.09.2007 | 23:17
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      tak ja mam ATI Radeon 9000 PRO. Ovladace su nocna mora. Vykon? Mizerny oproti nvidii na linuxe...
      Na stranke nvidie dokonca vydavaju ovladace aj pre *BSD co svedci o ich lepsej podpore.
      Podarilo sa mi rozbehat Beryl, aj Compiz. Dokonca som na takomto desktope pracoval na Dreamweaveri 8 cez wine a islo to...nebolo to az take svizne, ale islo to. Pri vecsej zatazi (viac rozpracovanych veci), to proste cuklo, a restartlo sa do GDM v tom lepsom pripade...v tom horsom restartlo comp...
      Byt na tvojom mieste, tak volim jednoznacnu nvidiu.
      • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 01.09.2007 | 23:34
        Lacky   Návštevník
        Tiez som mal ATI 9100- AGP 8 . Vecne som mal problemy. Teraz mam NVidiu.
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 00:13
      Avatar srigi   Používateľ
      Ja mam mobile Radeon 9600/64MB, podla tohoto dokumentu by ta tvoja vyhliadnuta ATI mala byt podporovana fglrx driverom.

      Zaujimave je, ze s tou mojou kartou (je int. v booku) som nemal najmensi problem. Napr. v LinuxMint ide out-of-box cez fglrx. Tak som teda vyskusal:
      TORCS ==> 1400x1050 full detaily ==> 50 - 90 fps
      NEXUIZ ==> 1024x768 medium ==> 20 - 45 fps
      SAUERBRATEN ==> 1024x768 medium detaily ==> 20 - 30 fps

      Beryl v pohode, Mplayer taktiez cez XV a GL. Este kcem skusit radeon-frame-buffer pre konzolu, ale na to mi treba skompilovat kernel.

      Vysledok --> ja by som kludne do tej ATI siel, drivery uz nie su taka hroza ako pred pol rokom. Ak kces 100% istotu, najdi niekoho kto tu kartu ma (alebo popros obchodnika) a nabootuj na takom kompe LinuxGamersDVD alebo LinuxMint. Obe DVD maju v sebe fglrx driver, mozes si teda lahko vyskusat podporu 3D. Na tom LinuxGamersDVD su aj hore spomenute hry.
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 00:56
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      Zdravím

      Moj názor:

      Podla mňa hlášky typu:

      Ja som mal ati 9000, 9100, 9250 a mal som s ňou večné problémi.

      --- > Dovolím si tvrdit že toto sú z dnešného pohladu prehystorické karty. Robiť na nich nejkú sérioznu prácu na OpenGL by bolo utrpenie asi na akomkolvek systéme. A už vobec by som neporovnával stav podpori linuxu v tedy a dnes.

      Teraz mám nvidiu a som v pohode.

      ---> Áno je v pohode lebo upgradoval na GF 7600 alebo lepšiu - potom má aj výkon.

      A dalšie podobné vyhlásenia nemajú takú dvoležitosť (váhu) ako im ludia často prikladajú.

      Dnes už je iná situácia. Iste, možeme konštatovať že nvidia má stále viac podporovaných OS, dosahuje lepšie výkony v testoch (linuxových pravda) (niekedy sú to výrazné desiatky percent).
      To ale neznamená že karty od ati niesu v linuxe funkčné.

      Dnes sa už ati/amd pomali spametáva a je tu iskierka nádeje že do budúcna sa to zlepší - Samozrejme že kým sa lady pohnú to ešte potrvá. Navyše by som zohladnil aj to že u ATI je šanca že ich ovládače raz budú OSS. U nvidie je táto šanca podstatne nižšia. (Možno som sa nechal oblbnúť vyhláseniami ati/amd ale nádej umiera posledná)

      Z vlastnej skúsenosti: Ja som tiež mal pár komplikácii s ovládačmi na moju R-X300 (čo je tiež dost stará karta) a inými. Ale postupne som došiel na to z čoho pramení večšina komplikácii - v zle nastavenom xorg.conf a dychtivej túžbe ludí po compize a berile. Potom sa samozrejme obiavujú komplikácie, pretože tieto "hračky" sú ešte stále v štádiu vývoja a ich podpora u oboch výrobcouv je zatial na hranici použitelnosti. (U ati je to však horšie ako u nvidie).

      Momentálne mám Slackware 12 a už som sa stretol s pár ati grafikami mimo moj PC - na všetkých išla 3D akcelerácia. Na tých strších cez Mesa+DRI.

      Otázka stability: to nemôžem posúdiť lebo som nerobil žiadne testi. Skorej by som sa však zameral na to čo chcete s tou grafikou robiť v linuxe. Riešenie výkonu a kvality ovládačou pre win (+DX10) je asi mimo tento portál :-).

      Ja by som s ati/amd ešte nehádzal flintu do žita.

      tomolc

      PS: Opravte ma ak som sa dopustil daakých nepresnosti.
      tomolc
      • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 01:03
        Avatar srigi   Používateľ
        Mno na predchadzajucom booku som mal Ati Radeom 9000/32MB a v pohode som rozbehal Quake 3 arenu, takze az taka nepouzitelna nie je.
        • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 01:07
          Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
          Samozrejme aj staršie karty toho dost zvládnu ja som to písal z pohladu kúpi novej karty.

          tomolc
          tomolc
      • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 01:04
        Avatar Andrej "karči" Krajči Gentoo  Používateľ
        Mal som ATI RADEON 9800PRO :)

        drivere sa mi nepodarilo rozchodit (resp. podarilo, len potom mi prestali fungovat a zacal desktop normalne sekat). tak som presiel na nvidiu (NX7600GS) drivere idu hned po nainstalovani. Proste prepacte ale v terajsom stave by som urcite radil NVidiu.
        "IB, thy name is homework." -- IB
        • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 01:08
          Avatar srigi   Používateľ
          Ja by som tak striktny nebol. Ako pisem, mal som DX8 teraz mam DX9 ATIcku, a rozchodit drivre nebol problem.
        • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 01:09
          Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
          Aj ja by sim si asi kúpil a radil nvidiu. Chcel som len poukázať na to že ani ati nieje teraz na zahodenie.

          tomolc
          tomolc
          • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 01:22
            Avatar srigi   Používateľ
            Ved o to ide, nVidia nema dnes zmysel z hladiska vykon/cena, lebo 1950PRO/GT proste ruluje. A ja by som ju kupil, podpory v Linuxe by som sa nebal a casom sa navyse bude zlepsovat.
            • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 01:26
              Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
              Súhlasím.

              tomolc
              tomolc
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 01:56
      Avatar Robert Fabry mint 12  Používateľ
      Skusal som Mandrivu 2007 na ASUS EAX1950PRO a v pohode to bezalo.
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 11:21
      Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
      odpoviem na nadpis: ano, treba... prosim uvedomte si fakty, ze ovladace od NV su, boli a budu vzdy stabilne, odladene a rovnako vykonne, ako ekvivalenty z windowsu. ati STALE toto nedosiahlo - tak preco cakat na spasenie? no a co, ze nvidia je closed source... nerozumiem, preco to "maniaci - fanATIci" beru ako nejaky virus, ktory im odpali hlavicky na harddisku... :)
      • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 12:29
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        open source nv je podporovany nvidiou, nvidia maj aj celkom kvalitne (aj ked uzavrete) ovladace, ATI ma hovno

        ATI nebrat kym naozaj nieco nespravia

        nazvi si ma fanATIkom kolko chces, nikdy som ATI nemal
        Debian. apt-get into it…
        • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 02.09.2007 | 14:22
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Ja som mal ati a úplne súhlasím. ATI je pod linuxom šrot.
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 13.04.2008 | 19:26
      Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
      Co taka HD3870X2 ? Na ati.amd.com este nie su ovladace pre lin, myslite ze budu? Rozmyslam nad kupou tejto karty a kebyze pojde aj na linuxe tak ju berem. (staci mi, aby zobrazila 1680*1050 a tiez by boli fajn 3D efekty na ubuntu).
      Nvidiu nechcem, karty su na tom v pomere cena/vykon na wine horise ako ATI... co clovek "usetri" na linuxe to vrazi do Nvidie aby mu frcal obraz ale ak sa podari spojazdnit ATI tak nie je o com :)
      • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 13.04.2008 | 20:02
        Avatar m4rtin.m   Používateľ
        noo mohol si si zalozit vlastnu temu, tato je zo septembra 2007 :)

        odkedy ATI odkupilo AMD tak sa zacala podpora linuxu tychto grafickych kariet zlepsovat. ATI zacala vydavat dokumentaciu a zacali spolu s Novelom robit RadeonHD driver. Tento driver uz je v podstate pouzitelny, je zaradeny do aktualnych distribucii. 2D podpora je, 3D podpora sa pripravuje.

      • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 14.04.2008 | 11:11
        Avatar srigi   Používateľ
        Tu dvojcipovu kartu neber, za par tyzdnov/mesiacov vyjde RV770 a predpoklada sa ze karta s tymto cipom bude aj o 50% vykonejsia ako terajsie dvojcipove riesenie.
        • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 14.04.2008 | 16:15
          Manwe   Návštevník
          Vsetci co mali starsie ATI teraz nadavaju, ale podla mna ide len o to, ze ATI na ovladace pre Llinuxy zvysoka kaslalo. Teraz sa ta situacia pomaly meni k lepsiemu. Samozrejme to porva, kym sa vykony ATI kariet v prostredi linuxu optimalizuju a budu porovnatelne z nVidiami, ale zo svojej skusenosti viem, ze uz teraz su na tom dost dobre. Osobne mam ATI X800GTO a pod Mandrivou 2007 ju nebol problem rozbehat. S OpenGL sa sice trebalo trochu pohrat ale v konecnom dosledku som bol spokojny aj s vykonom aj s pristupom ATI.
          • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 14.04.2008 | 18:48
            Peter2   Návštevník
            Ja mam ATI HD 2600 PRO - ta genialna rada ktora bola aspon na zaciatku jej predaja na WIndowse neuveritelne nestabilna, cca kazdy druhy start Win = zamrznutie PC, niekedy castejsie. Na Linuxe ale ide celkom v poho, stabilita neporovnatelna s Winom, ovela lepsia, ziadne zamrzanie, isiel tam v pohode Compiz, ale zialbohu ak bezal Compiz tak 3D hry brutalne sekaju aj filmy a procesor vytazeny na maximum. Ale bez Compizu 3D hry v pohode, filmy v pohode akurat s ich kvalitou moc spokojny nie som, su take rozmazane, smuhate a okraje a obrysy objektov si take trosku kockate. Pri pustenom Compize mali videa celkom dobru kvalitu ale to sekanie bolo strasne.
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 17.04.2008 | 00:41
      Avatar phoenix48   Používateľ
      Ja by som povedal, že je úplne jedno pre akú značku sa rozhodneš. Mám skúsenosti s oboma a jediní rozdiel som videl v tom, že ATi drivery sa ťažie inštalujú, ale ak vravíš, že si admin brigádnik tak by to nemal byť problém. Ja som na Radeone 9600 rozbehal komplet Ubuntu + Compiz-Fusion, jediné v čom mi blblo bolo živé vysielanie cez internet. No ale predsa len 9600 je staršia karta... A neviem či som si to všimol len ja ale ľudia na fórach majú problém vačšinou s radeonami 9xxx . Podľa mňa X-ové karty sú na tom oveľa lepšie. Takže verdikt znie keď ATI tak X-ovú radu a preto si myslím, že s X 1950 by si mal byť spokojný.
    • Re: treba sa skutocne drzat od Ati? 18.04.2008 | 15:13
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Tak Sapphire X1600Pro Advantage 256MB PCI-E toto je moja sranda, a snou maximalne spokojny ci v Linuxe, ci Windowse...nikdy som nepostrehol tuhnutie, pad grafiky. proste nic..a ovladace som mal konkretne na CD, ale nejak ma to netrmelo, tie by som stiahol...
      3D grafika, či ostatne veci, nove hry, zvládanie vykreslovania, a to eštem odelujem sem tam v blenderi či Maxe,...proste zatial fakt nemam problem

      To je moja spokojnost....
      Close the Windows Open The Source