V poslednom období sa rapídne hovorí o šetrení elektrickej energie, a preto ma začalo zaujímať , či sa oplatí upgradnúť pc, keďže s výkonom som spokojný, no chcel by som ušetriť nejaké tie peniažky za elektrický prúd. Momentálne mám PC s procesorom Duron 1300 SK s príkonom 62 W, no čo pozerám existujú dnes procesory 2 core 64 bit AMD 3500+ EE s príkonom 35 W. Chcel by som vedieť, či sú naozaj účinejšie resp. úspornejšie, či sa mi oplatí upgradnúť bez ohľadu na výkon, alebo je to nejaký marketingový ťah, kde je niečo ešte "malými písmenami ukryté" povedzme ma napadlo, či to nieje príkon len na jedno jadro alebo odber matičnej dosky je v súčastnosti vyší. A aká môže byť návratnosť, ide o to, že pc je skôr na surfovanie po webe a office práce, ale samozrejme, raz za čas aj na poriadne hry ...niekedy aj staršie sú lepšie ako najnovšie veci
intel udava TDP nizsie, nez je maximum, AMD dokonca vyssie.
skor nez z uspory by si sa mal tesit z mensieho zahrievania a tichsieho chladenia ;)
uvidíme dokedy vydrží Moorov zákon ;)
vysoký vykon > mensia technologia > mensia spotreba
slabý výkon > obrovská technologia (pri starých PC )> primerná spotreba (ja odvodená od príkonu PC a výrobnej technologie)
slabý výkon > mala technologia > malá spotreba
nemozes veci zjednodusovat podla toho ako sa ti to zrovna hodi
aspon ja otom neviem :D
Ak teda kces iba vymenit CPU (check compatibility), tak neni o com, dobra cena, dual-core, vyborna uchladitelnost.
Myslim, ze spotreba ti s tymto CPU klesne minimalne, ale za to ti velmi stupne pomer vykon/prikon a klesne hlucnost.
Pozeral som aj možnosť zníženia spotreby hdd, ale podľa všetkých kalkulačiek spotreby mi vychádza pätica ata za rozumnejšie ako sata ...no hybridné veľmi nemusím
Tuším spoločnosť SEAGATE sa rozhodla už ďalej nepodporovať rozhranie PATA, napríklad aj z dôvodu že nemienia podporovať rozhranie ktoré má viac ako 20rokov ;-)
O prenosovej rýchlosti sa dúfam zmieňovať nemusím a taktiež o priepustnosti rozhrania.
Jednoznačne teda odporúčam SATA II, ak už sa rozhodnete teda upgradovať CPU (čo odporúčam tiež, pretože vďaka už v tomto vlákne spomenutým technológiam sa dajú dosiahnuť veľmi pekné výsledky)
Reálnym problémom však ostávajú zdroje, ktoré pracujú veľmi neefektívne pri transformácii energie (napätia) a atď... Preto aj aktivity spol. Google a atď pre zmenu architektúry PC zdrojov.