Greenie je tu s nami, budme s nim...
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ako vidno, je na tom este trochu prace, ale... to sa spravi :)
1) vyhodenie nepotrebnych veci: japonske a korejske pisma, jazykova podpora pre vsetky tie exoticke jazyky, prebytocna dokumentacia
2) pridane programy: abiword, vlc, audacious, gpaint, leafpad, bluefish, wine a mnoho dalsich
3) rozlicne drobne vylepsenia - v menu aplikacie je teraz ovladaci panel (gnome-control-center), pripraveny sources.list, rychlejsi pristup ku synapticu, monitoru systemu... vo firefoxe odkazy na bezne stranky (wikipedia, linuxos, tv program...). taktiez dostupnost programu macchanger tak, aby sa dal tento balik pouzit aj v beznom ubuntu. ku tomu taktiez pridavne slovniky do OOo a mnoho dalsieho
4) hromada pozadi, vsetky take peknucke :)
5) plna podpora pre vigor318 a globetrotter 3G
6) plnohodnotne napalovanie cez gnomebaker, pridany prehliadac dillo aby ste mohli bez problemov surfovat popri napalovani (zabera niekolkonasobne menej ram ako firefox)
ak mate ohladom greenie nejake otazky, kludne sa pytajte. tu alebo cez jabber
Jestli je ta plna podpora az po 30minutach prace v konzole tak je to quite useless pre BFU
Mam taky pocit ze prve vydanie by ste mali urobit troska nad ocakavania, aby sa to rozsirilo. A urobit nejake klikatko neni az taky problem
teda ak to myslis vazne s takymito pismami... :)
2) Abiworld > OpenOffice.org, Leafpad > štandardný Gedit.
4) Kvalitný produkt netvoria len pozadia.
5) Chválim podporu Globetrotteru, dakedy som riešil tento modem známemu.
Inak čo sa týka vizuálu, vsadil by som na Tango ikony, ak chceš niečo v zelenom pozri Gnome-Look, ďalší link. Metacity odporúčam Murrine.
2) vsetky uvedene programy su sucastou, kazdy ich pouzivat moze, ale nemusi. leafpad je premenovany na poznamkovy blok
3) pozadia su len tak navyse. Ratam s tym, ze alebo bude niekto pouzivat niektore z nich, alebo si z lubovolneho zdroja hodi ine. Takze nic zvlastne...
4) ten znamy mi dal tvoj navod :)
ok murrine aj tango ikonky schvalene...
Tie pozadia, samozrejme že na ne máš copyright? či?
Ak áno..bohovský fotíš....aký typ?
x=8
tu nejde o to či ty a hardwér idete do kopy, tu ide o to či sa ako leader projektu postavíš prvému problému. Nezabudol si predsa len pokračovať v riešení? Viem že krásny design môže prilákať nových užívateľov ale pri nerezervovaní prostriedkov na riešenie problémov sa karta obráti. A veľmi rýchlo.
ps.: VideoRam?
http://linuxos.sk/forum/10350/index.html
nie vsak vsetky obrazky su z tvorby mna a mojich znamych, vela ich je cmajznutych z netu. takze niektore vyhodim, a kvoli niektorym napisem priamo autorovi obrazka ohladom moznosti pouzitia
open source potrebuje programatorov a nie menicov pozadia a ikon