Minimalne poziadavky na system.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ale ber to len orientacne vsetko zalezi na tom, co od toho chces. Tazko takto radit.
v praxi teda nie je nemozne, aby na takychto strojoch Linux (predpokladam, ze o nom sa bavime, ale aj ked zahrnieme BSD, tak to bude OK) pobezi.
akakolvek 486 DX s viac ako 12MB RAM pojde v textovom rezime OK a bude bez problemov sluzit ako vzdialeny terminal, na pracu vo vim, nano, mc, pustanie mp3 cez mpg321 (to plati od nejakych 66MHz vyssie pri 486), postu, nudzovy web cez links.. a tak podobne
môžeš toto tvoje tvrdenie podporiť?
ja by som tvrdil niečo iné, napríklad že sa Linux cíti dobre ako v malých prenosných zariadeniach typu PDA, preniká do mobilov, zo sféry routerov už dávno vytlačil iné operačné systémy a dobre sa rovnako cíti aj na poli výkonných servrov. Tá báchorka o tom že je linux náročnejší ako Win95 alebo OS/2 bola vyvrátená už dávno distribúciami ktoré boli optimalizované pre málo výkonné počítače ktoré majú navyše nedostatok ram.
win95 je 12 (slovom dvanast) rokov stary OS, na ktorom nepobezi NIC aktualne. ked tam ten clovek da debiana, mozno pojde len v textovom rezime, ale bude mat NOVE aplikacie, NEderavy system. takze asi tak.
inak greenie so svojimi narokmi je nieco uplne ine... je sice pravda, ze obsahuje aj openbox, ale celkovo *buntu systemy nie su uplne tie najmenejpapajuce...
okrem toho, ani debian by sa tam asi nenainstaloval.. uz aj woody chcel 12, sarge myslim 24 MB.,.,. pre instalaciu.. samozrejme, samotny chod systemu vyzaduje menej (4? 8? - zda sa mi, ze woody nabehol aj so 4 MB.. )