ACPI a notebook
a cely problem spociva v tom ze cas od casu pracujem na nom bez pripojenia ku sieti a ked mam acpi=off tak nemam ako zistit stav baterie.
Ako to mam vyriesit aby som vedel na kolko mam este nabitu bateriu?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Ale mať ACPI len kvoli meraniu batérie mi príde ako blbosť. Totiž ACPI robí aj oveľa dôležitejšie veci ako meranie napätia a prúdu. Napríklad už od 90.tych rokov v súvislosti s vysokou spotrebou energií a fosílnych zdrojov výrobcovia elektronických polovodičových súčiastok začali do svojich výrobkov implementovať rôzne šetriace funkcie. Napríklad včera som staval pre polarograf jeden 12-bitový prevodník MAX186 , ktorý má spotrebu 1,5 mA no umožňuje v čase nečinnosti spustiť dva úsporné režimy - prvý úsporný režim odpojí interný zdroj referenčného napätia a spotreba klesne na 30 mikro A. Druhý úsporný režim odpojí všetky vnútorné časti a spotreba klesne na 2 mikro A !!! Takže namiesto 1,5 mA máme 2 mikro A !!!Ovšem je to za cenu toho, že kým sa z toho stavu preberie mu to trvá 50 ms.
Toto je len jeden prevodník, ale takýchto polovodičových súčiastok (nevravím že zrovna prevodníkov) s podobnými úspornými funkciami je v počítači mnoho. Nie všetky sa naraz používajú a niektoré teda môžu byť v "uspatom stave". Toto by mal do určitej miery obstarávať BIOS a jeho funkcia ACPI, pretože by sa patrilo, aby BIOS poznal súčiastky na svojej základnej doske. Po nábehu OS, ktoré funkcie preberie OS, to netuším. Sme v 21. storočí a ACPI začalo fungovať vo svojej terajšej podobe okolo roku 2000 ak si dobre pamätám, ako nástupca APM. Používať počítač bez ACPI je ako vrátiť sa do praveku. To ani nehovorím o stále hučiacich ventilátoroch chladenia. Baterka má takto zníženú výdrž tak asi na 1/3 prevádzkového času s ACPI, samozrejme v závislosti od práce vykonáývanej na počítači. (Čím menej náročná práca - tým výraznejšie zníženie výdrže)
Rozhodne treba ACPI zapnúť a každý moderný OS by mal túto možnosť podporovať. Ak ju nepodporuje, tvoj počítač je na úrovni Win3.11. Skús updatovať BIOS, alebo nejakú novšiu distribúciu. Jadro 2.6.21 by už ACPI malo normálne podporovať ako windows už od nepamäti.
http://www.google.sk/search?hl=sk&q=DSDT+F5M&btnG=H%C4%BEada%C5%A5+v+Google&meta=
ale na moj notas asus f5m nic take nieje upravene
kernel /boot/kernel-2.6.23 root=/dev/hdc3 noexec=off acpi_skip_timer_override vga=792 video=vesafb:ywrap snd-hda-intel.model=6stack acpi=noirq panic=10
to uz chodi ok.
Inak dobre vediet ze MSI podporuje Microsoft. Aspon ho nikdy nekupim.
Ty vies ako sa formatuje BIOS? Ja by om sa to rad naucil, naucis ma to ?
som rad ze si to uviedol na pravu mieru. Inak co myslis pod pojmom vyssia uroven (na ktorej dochada k chybe)? Toto mi pripomina vesmirnych ludi, jedna sa o sabotaz od Astara Serana?
PS.: s ACPI boli vzdy problemy, najme ak vyvojari od vyrobcu nepochopili ze specifikacia nie je odporucanie.
Inac stale vypisuje tieto chyby:
cat: /var/lib/acpi-support/system-manufacturer: No such file or directory
cat: /var/lib/acpi-support/system-product-name: No such file or directory
cat: /var/lib/acpi-support/system-version: No such file or directory
cat: /var/lib/acpi-support/bios-version: No such file or directory
ale nemrzne na tomto, zvycajne az neskor. niekedy mi ukaze aj kurzor mysky a hned spadne
Tiež mi desktop jeden čas hlásil najrôznejšie chyby, ktoré boli vždy iné, nakoniec bola chyba v RAMke.
V tomto prípade však asi pôjde nie o hardwarovú chybu, ale o chybu komunikácie s hardwarom, ktorú zabezpečuje práve BIOS.