suspend
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Predstav si riadiť auto príkazmi. Pekne by si musel do konzole vypísať vľavo uhol, vpravo uhol, power up 30%, stop,...
Pritom v GUI stačí kliknúť a je to oveľa rýchlejšie. Na to to bolo vymyslené. Určite tiež neznášaš "jednoduché" ovládanie jediným tlačidlom napríklad u tlačiarní, kedy si musíš v duchu pamätať rôzne kódy ako to jediné tlačidlo stláčať. O čo jednoduchšie je keď tam je desať tlačidiel srúznou funkciou. To je rozdiel GUI oproti konzole.
Myslím, že to je dosť neprimerané. Ja do konzoly nič nepíšem. Suspend2 mi reaguje na jednoduché stlačenie tlačítka power (nemusím nič písať, na nič klikať). Uspanie do RAM mi funguje tiež automaticky zatvorením notebooku (prenejšie povedané 30s po zatvorení). O veci ako je frekvencia CPU, služby spustené na pozadí a podobne sa tiež nestarám. Na to mám laptop-mode a cpufreqd. Pravdu povediac GUI moc neverím, nie vždy je spoľahlivé a okrem toho tieto veci by podľa mňa mali fakt fungovať automaticky. KPowersave používam len na kotrolu stavu batérie.
Čo sa týka ovládania jedným tlačidlom .. nikdy som tlačiareň nemal, ale vo všeobecnosti mám rád veľa tlačidiel s dobrým označením na čo slúžia. Nie ako tlačítko reset na mojom PC, ktoré si občas ľudia mýlia s USB konektorom a omylom mi stlačia reset :D.
setuidbit, ale s opatrnostou... (vid LDP, ...)
Keď to dáš na veľmi silné svetlo, dá sa to aspoň korektne vypnúť.
KPowersave pravdepodobne pred uspaním neuloži a po ňom neobnoví údaje z grafickej karty (/proc/bus/pci/id_karty). Neviem, ako ho presvedčiť, aby to spravil alebo použil nejaký iný skript, no mne pomohla úprava /etc/X11/xorg.conf. Do sekcie grafickej karty pridaj zapnutie voľby VBERestore. U mňa to vyzerá takto: Reštartni X (Ctrl+Alt+Backspace), prihlás sa a skús. Uspanie (a najmä zobudenie) by malo ísť aj cez KPowersave.
Ja to mám takto:
#!/bin/bash
#toto zabezpečí aby sa znovu po prebudení neuspal C22A nemusí u teba byť - môže tam #byť iný kód
grep -q open /proc/acpi/button/lid/C22A/state && exit
/etc/init.d/samba stop
/sbin/s2disk
/etc/init.d/samba start
grep -q open /proc/acpi/button/lid/C153/state && exit
s2ram -f -p