mount diskov
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 15 open source platformy pre vývoj softvéru. Najviditeľnejšou zmenou je podpora WYSIWYG editoru vo wiki stránkach. Okrem toho pokročilé vyhľadávanie v tejto verzii je kompatibilné s OpenSearch, pribudlo plánovanie úloh a interné poznámky. Viacej informácií je v oznámení o vydaní.
Zdroj: gitlab.com/releases
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Vo vyvíjanej verzii Ubuntu 22.10 bol nahradený zvukový server PulseAudio multimediálnym frameworkom PipeWire.
Zdroj: phoronix.com
Implementácia Markdownu na Githube od teraz podporuje rendering matematických výrazov v LaTeX syntaxe.
Zdroj: github.blog
Protokol PSP vyvinutý spoločnosťou Google a používaný pre offloading šifrovania na krytpografickom hardvéri v dátových centrách bol uvoľnený ako open source pod licenciou Apache 2.0. Zdrojové kódy sú zverejnené na githube.
Zdroj: cloud.google.com
Modulárny laptop Framework dostal upgrade v podobe procesorov Intel Alder Lake (12 generácia). Okrem toho bola predstavená rozširujúca ethernet karta s rýchlosťou 2.5Gbit.
Zdroj: frame.work
Matt Bell urobil malý experiment, keď medzi skutočné podmorské fotografie pridal obrázky generované modelom DALL-E 2. Z experimentu vyplýva, že ľudia nevedia na prvý pohľad rozpoznať, ktoré obrázky boli generované. Zároveň je nutné dodať, že podmorský svet je pre väčšinu ľudí dostatočne cudzí na to, aby nepoznali, čo môže byť reálne. K modelu DALL-E 2 existuje aj open source implementácia využívajúca Pytorch.
Zdroj: mattbell.us
Jazyk Erlang vychádza spolu s telekomunikačnou platformou OTP vo verzii 25. Podrobný zoznam zmien je dostupný v readme k verzii 25.
Zdroj: elrang.org
AMD predstavila štartovaciu sadu KR260 obsahujúcu Xilinx Kria K26 SoM vyviinutý pre robotiku, strojové videnie a priemyselné riadenie, pričom používa Ubuntu 22.04 LTS. Sada obsahuje 4GB DDR4 pamäte, 512Mbit QSPI flash, 4 gigabitové ethernet porty, SFP+ konektor s podporou 10GE a DisplayPort 1.2a. Sada je dostupná na stránke xilinx.com za cenu $349.
Zdroj: amd.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ked si zapnes pocitac, tak pyta heslo a nepohnes sa dalej
ked ti ukradnu pocitac, tak ti ho aspon nepremazu kvoli hram na stanici VB
Okrem toho sa to asi odzrkadli na rychlosti celeho systemu.
inak, to percento mi pripomenulo ako som ťahal inštalačky medzi dvoma kompami cez sftp. vyťaženie cca 500MHz cpu bolo len na 10 až 15 % ale len preto že som to tlačil cez 10M sieť. tiež pekný výkon v percentíčkach ale fyzický výkon nič moc. limitujúci faktor výkonu je totižto najužšie hrdlo v danom type spracovania.
PS.: niektoré CPU majú krypto akcelerátory.
ps.: ty ideš na rýchlosti sata2 alebo to len bolo napísané na krabici?
PS.: ak by som zvažoval reálne nasadenie kryptovania, tak porozmýšlam nad pomerom cena/výkon pri CPU ktoré má kryptovanie v krvi, pri CPU ktoré má viacej jadier alebo pri zásuvnej krypto karte.
Samotny test prebiehal programom, ktory som si zostrojil. Islo o zapis stojedna suborov o velkostiach od 10MB po 1GB, pricom sa zapisovali 1MB bloky, ktore boli dopredu predgenerovane (mal som dokopy 128 blokov, ktore som nahodne striedal, aby pocas samotneho testu nebolo treba prilis velakrat volat random). To som samozrejme zmeral. Druhy test zasa tieto subory mal za ulohy precitat. Kedze islo o dost vela dat a citanie opat prebiehalo od 10MB suboru, dalo sa vylucit, ze by sa zapojila aktivne diskova alebo systemova cache. Program je v cistom C kompilovane s -O3 pomocou gcc 4 nieco (fakt si nepamatam). Este som rozmyslal o tom, ze urobim multithreadovu modifikaciu, pricom kazdy subor by sa zapisoval vo vlastnom threade a vsetky by sa spustili naraz (hahaha, ze naraz), ale som prilis lenivy tam napisat tych 10 riadkov naviac :) Viem, ze to nie je ziaden super mega test, ale ako som napisal, islo mi o to zistit, ci to spomalenie sifrovanim bude nejake extra velke a zistil som, ze nie je, takze som bol spokojny. Kazdy si samozrejme moze spravit vlastny test.