Stary Joystick
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Stare PC joysticky maju konektor D-sub 15pin.
Ovladace vacsinou netreba, zapojis, nastarujes Xka a hras (driver je ako obvykle v kerneli).
ale také riešenie vyžaduje investíciu podobne ako keby chcel človek kúpiť prevodník USB2Midi.
Ma 2 tlacidla + autofire a 4 polohy
Pomocou ohmmetra som nameral hodnoty 4 poloh aj tlacidla autofire. Iba tie 2 tlacidla sa javili ako rovnake.
Mam ho cely cas zapojeny. Nainstaloval som balik xserver-xorg-input-joystick ale kcontrol mi zatial ziaden nenasiel. Co mam s tym robit? Da sa nejak rozbehat?
Bud si sprav nejaku prevodnu elektorniku alebo sa s tym ne*er a za 300 si kup nejaky novy USB joy.
Ak by ten CANNON 9pin sedel s CANNONon 9pin na PC, musel by si si napisat driver. Skus pohladat na guugli, ci taky projekt nevznikol.
je tam pisane o joystikoch a je tam asi aj o mojom (sprava sa tak ako je nakreslene.) Je to buď typ Atari 130, 800/XL/XE alebo Amstrad CPC. A pise sa, ze sa napaja na port: D-Cannon 9 pin connectors (db9).
Je to aj popisane na stranke http://www.epanorama.net/documents/joystick/ataristick.html.
Ako vidno ma rovnako rozmiestnene piny ako COM port. Je nejaky rozdiel medzi D-Cannon 9 pin connectors (db9) a COM portom? Pretoze vyzeraju uplne rovnako.
Pise sa, ze by to malo fungovat s ovladacmi db9, gamecon, turbografx.
Skusal som cez sudo modprobe db9 dev=0,1 ale vypisovalo to chybu:
FATAL: Error inserting db9 (/lib/modules/2.6.22-14-generic/kernel/drivers/input/joystick/db9.ko): Device or resource busy
[ 1655.625237] parport0: cannot grant exclusive access for device db9
[ 1655.625244] db9.c: parport busy already - lp.o loaded?
Da sa s tym nieco urobit aby to behalo?
2) Ten joystick nema ani nahodou rovnako rozmiestnene piny ako COM port akurat pasuje konektor, pretoze nema ani rovnake signaly (okrem Ground aj ten na nespravnom pine 5. vs 8).
3) Com port oznacuje seriovy port na PC viac ci menej komp. s RS-232 (ten povodne pouzival konektor DB-25). RS-232 specifikoval konektor, pomenovanie/vyznam signalov, ich casovanie atd. A Tebe pasuje akurat ten konektor...
4) S ovladacmi "db9, gamecon, turbografx" by to malo fungovat ked ho pripojis na paralelny (LPT) port podla toho navodu.
5) Problem je pravdepodobne v tom ze uz mas naloadovany modul lp.o.
Da sa nastavit tlacidlo joysticku ako niektory klaves z klavesnice?
jediny problem bol nastavit aby ovladac lp sa nestartoval (v /etc/modules) lebo inac nechcel behat ovladac db9.
Cize uz mi ten stary joystick bez problemov funguje. Testoval som ho v kcontrol.
Zaujimala by ma este jedna otazka:
Dali by sa polohy joystika a tlacidlo nastavit ako nejaky klaves na klavesnici?
Napr. ak dam do polohy hore vykonalo by sa stlacenie na klavesnici sipka UP
alias lp off
. aspon stacilo pred par rokmi.ps.: k prevodu joysticku na klavesnicu alebo mys kedysi existovali rozhrania ale ci este existuju... joy ako mouse uz roky nejde a emulovat klavesu? ak tym len chces ovladat prehravanie medii a hasitot, tak si kukni distribucie kore su na to urcene.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=516709