Pascal v skole?

Sekcia: Programovanie 04.12.2007 | 14:29
Avatar dash Gentoo  Používateľ
Zdravim, vie mi niekto z Vas vysvetlit, preco sa pre boha musim ucit na strednej skole a teda musim maturovat z hlupeho Pascalu, ked uz je to mrtvy jazyk? Preco mi davaju zle navyky? Preco sa musim ucit Pascalovskej syntaxi, ked aj tak viem lepsie pracovat s C syntaxou? Preco sakra chcu odo-mna Pascal? Nebolo by lepsie zaviest rovno do skol C? Dik za odpoved.
    • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 14:42
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      neviem,

      ja sa ucim Ccko a Javu :) (i ked ta Java - ziadna vyhra...). Inac u nas na skole su vsetky sutaze Pascal/C... Inac nie je to, preto lebo udajne Pascal sa lahsie uci? (ze ho doteraz neviem...).
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 14:46
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ano, pascal sa urcite lahsie uci (z oboch stran) a urcite menej frustruje hlaskami kompilatora

        aby niekto dobre zvladol C, mal by naozaj vediet ako to funguje pod kapotou
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 19:56
          WlaSaTy   Návštevník
          nielen komplikátor dokáže frustrovať ale aj hlášky neoprávneného prístupu do pamete. pascal a hoci aj delphi majú kód zabalený tak aby sa človek pri začiatočníckej práci nemusel zdržovať, či je to dobré alebo nie je je už námet na flame rovnako ako celé toto vlákno.

          ps.: pametám na začiatky s pointermi v delphi pod operačným systémom ktorý mal nulovú ochranu pamete, ani k bluescreenu sa to nedostalo. holt, viacrozmerné dynamické polia majú aj vedľajšie efekty, najme v začiatkoch.
    • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 14:44
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      akoby si to nemal jedno...
      Debian. apt-get into it…
    • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 14:46
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      pascal je vyucbovy jazyk. a navyse, programovanie je 80 % logika a 20 % syntax jazyka. tak aj to mas jedno
    • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 14:56
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      Zbytocne sa rozculujes. Som si isty (za predpokladu, ze ucitel je rozumny) ze ak odovzdas riesenie v C tak to bude pre neho rovnocenne.
      Skus sa s nim dohodnut, ze mu odovzdas riesenie v C. Urcite pre teba programovanie nie je problem, preto urcite bude suhlasit.
      (Nemyslim si ze ti davaju zle navyky)
      • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 19:47
        Avatar dash Gentoo  Používateľ
        Potesili ma Vase odpovede :) ono totiz informatika na nasej skole je trosku problem pretoze: JA im robim stranku, JA im spravujem server - predchadzajuce roky to robila ucitelka, ktora odisla, ked som bol prvak, potom som to reinstallol z mandraku 7, dal som tam debiana, apache, sendmail apod, web som urobil klasicky css + tabulky. No a moja profesorka, s nou je tiez problem, pri 90% pripadoch ma vola, ze jej nieco nejde alebo ze nieco potrebuje spravit. A najvacsia sranda je, ze som informatiku na mojom gympli mal len 1 rok - a to prvy. Potom sa mi zdalo efektivnejsie dalej si vybrat ekonomiku, kedze uroven na nasom gympli z informatiky je taka aka je. A uplne najvacsia sranda je, ze tato pani profesorka ma bude skusat pri maturitnej skuske :) Ja byt nou by som sa aspon snazil nieco studovat - asi by som nezniesol, keby bol ziak lepsi ako ja v predmete, ktory ho ucim.

        K tomu Pascalu, no, mam zakazane cokolvek odovzdavat v C, vsetko musi byt pascal. A trosku ma to rozhnevalo, lebo sa to musim ucit. A Pascal no co ja viem, radsej mam int a ako var a:integer :) Ale najviac sa mi pacilo: 80 % logika a 20 % syntax jazyka! To je pravda . . . Dik za odpovede!

        PS: keby ste sa divili, ze preco profesorka, tak - musime ich tak volat a uz to mam zauzivane :)
        • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 22:26
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          este sa pouziva sendmail?
        • Re: Pascal v skole? 05.12.2007 | 15:24
          Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
          Predokladam, ze ked zmaturujes, tak pojdes za profesora...
          vies ono to je trosku zlozitejsie... Za ten plat ktory maju, sa ani necuduj ze im chyba ucitel informatiky. Ak nejaki ucitelia ostanu, tak to len pre ine dovody ako platove...
          Co mali robit? Ak nechceli zrusit informatiku, museli nahradit ucitelku inou ucitelkou (asi mamtematiky)... ona sa rychlo musela zorientovat v programovacom jazyku (kolko ma rokov, typujem na 45), zvladnut syntax, pochopit princip pocitaca, ako fungue atd... Ak ma rodinu, tak ma co robit, aby to stihala...
          Vies si predsavit, ze ona preziva presne to co ty? Tiez si hovori, preco sa musim ucit nejaky Pascal? Uvazoval si nad tym? Ona je rada, ze ta tam ma, a ze jej mozes pomoct.
          • Re: Pascal v skole? 06.12.2007 | 14:20
            Avatar dash Gentoo  Používateľ
            ano, to je pravda. ALE tvoje hladisko je prilis humanne. Ja som na skole, lebo sa chcem nieco naucit :) a teda nemal by som toho vedet viac ako clovek, co vystudoval VS! Nie?

            Ono je to chyba skolstva, mame chore skolstvo - kvanta nepotrebnych veci a takou hlupou formou. Preco sa nepriklonime na stranu vyspelejsich statov? Co vy na to?

            Podla ma by sme sa mali uberat cestou velkych statov, ako VB, Fr, IT apod. A nemali by sme sa susnit s komunistom Ficom. Velke staty by mali byt nase vzory - a teda liberari! Podla mna to dost suvisi.
            • Re: Pascal v skole? 06.12.2007 | 14:33
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              a podla mna nemas pravdu

              btw Tony z GB je v Labour Party :)
              Debian. apt-get into it…
            • Re: Pascal v skole? 06.12.2007 | 15:47
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              neagituj

              >a teda nemal by som toho vedet viac ako clovek, co vystudoval VS! Nie?
              lopata ta teda caka
              • Re: Pascal v skole? 06.12.2007 | 16:19
                Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                jj lopata ;)
            • Re: Pascal v skole? 06.12.2007 | 17:20
              Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
              Mozeme sa bavit o kvalite skolstva v UK, FR a porovnavat ho s nasim. Napr. vo FR je ucnovske skolstvo na omnoho vyssej urovni ako u nas a je ZIADANE zamestnavatelmi. Cize to je na vacsiu debatu. U nas maju ziaci vseobecne vacsi prehlad.
              Suhlasim s tebou, ze treba, aby sa u nas v skole viac bral ohlad na uvazovanie, vlastny nazor, vlastne riesenie problemu! (napr. odovzdanie prikladu v C by malo byt rovnocenne). U nas sa casto berie to co je napisane, to treba vediet. Bez rozmyslania, bez diskusie. Zial vyhovuje to aj mnohym studentom, pretoze to je jednoduchsie, ako hladat informacie, uvazovat, triedit, diskutovat. Taketo studium je vsak narocnejsie!
              (Vycuba pascalu je vsak rozumny kompromis na vyucbu alogritmizacie uloh... tam nejde o to, aby si riesil super efektivne triedenie s minimalnym pouzitim pamate).
              Si dost rozumny na to, aby si straveny cas vyuzil na studium toho co ta bavi. Nejaka nova syntax Pascalu ti nebude robit problemy. Ono aj v praxi sa stretnes s tym ze budes musiet programovat v niecom, co ta vobec nebude bavit.
              • Re: Pascal v skole? 06.12.2007 | 19:54
                Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                U nas sa casto berie to co je napisane, to treba vediet. Bez rozmyslania, bez diskusie. Zial vyhovuje to aj mnohym studentom, pretoze to je jednoduchsie, ako hladat informacie, uvazovat, triedit, diskutovat. Taketo studium je vsak narocnejsie!
                Nesuhlasim, som na takej skole uz treti rok (o rok maturujem) a zatial to nie je narocne, dokonca by som povedal, ze lahsie ako prima-kvarta osemrocneho gymnazia.
                Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 16:19
      Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
      Lebo 99% stredoskolakov aj tak nebude nikdy v nicom programovat a na naucenie sa robenia algoritmov staci. C je napr. priliz zlozite pri praci s retazcami. Tiez je v trochu silnejsia C typova konverzia (napr. a = 2 / 3 vs. a = 2.0 / 3.0), alebo napr. predavanie smernika ako parameter funkcie, * vs &, este ak je to nedaj boze string. Vies si predstavit ze 15-rocna blondikna pochopi: char **meno alebo nieco podobne? V pascale to vyriesia pouckou "Ak chcete premennu v procedure menit, napiste na zaciatok var", nic ostatne sa nemeni:
      procedure Foo(var a : integer);
      begin
        a := a + 1;
        writeln(a);
      end;
      
      procedure Bar(a : integer);
      begin
        a := a + 1;
        writeln(a);
      end;
      
      var a : integer;
      
      begin
        a := 1;
        Foo(a); // vypise 2
        Bar(a); // vypise 4
        Foo(a); // vypise 5
      end.

      Alebo napr nacitanie vstupu z klavesnice je imho trochu jednoduchsie:
      var 
        s : string;
        i : integer;
        r : real;
      
      writeln('Zadaj postupne string, cele cislo, desatinne cislo:');
      readln(s);
      readln(i);
      readln(r);
      writeln('String je ',s,' cele cislo je ',i,' a realne je ',r);
      

      No a na koniec ak robite nedajboze v niecom takom ako je Delphi tak v tom uz dokaze "programovat" aj zrucnejsia sekretarka.
      asdf
      • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 16:23
        Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
        upps ten kod vypise 2 3 3 a nie 2 4 5 :)
        asdf
        • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 16:40
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          kazdy sme nejak zacinali :)
          • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 22:55
            Avatar m1chall Kubuntu 7.10  Používateľ
            no je pravda, ze pascal je cisto na vyucovanie ale ked si este len na strednej a ucis sa pascal tak to mas v poho ... ja som mal na strednej pascal a aj teraz na vysek ho mam ... a to studujem pocitacove ing. takze tak . ... a vies niektori su proti pascalu a niektori su za pacal ako vucovaci jazyk ... vzdy bude pre a proti ... ale uznavam c je odost lepsie pokial vies co robis ... tot moj nazor 8)))
            010100001111011010023456789
            • Re: Pascal v skole? 04.12.2007 | 22:58
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ta ja som mal pascal len ako total noob :) na strednej a vyske ziaden pascal, len C (alebo aj assembler :))
              Debian. apt-get into it…
      • Re: Pascal v skole? 05.12.2007 | 09:18
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        No ja som sa ucil pascal este aj na vysokej skole, dokonca cele 2 semestre. Teraz sa ucim delphi a nemozem povedat, ze by to bolo jednoduche. Zatial sa mi nepodarilo napisat program ktory by nespadol. A co ma najviac serie na delphi je, ze nefunguje poriadne medzernik, proste je to najhorsie IDE na svete s bezkonkurencne najhorsou syntaxou, ktora sa s jednoduchostou C++ neda porovnat.
        • Re: Pascal v skole? 05.12.2007 | 10:44
          Avatar srigi   Používateľ
          Navyse s Delphi mozes zabudnut na 64b.
        • Re: Pascal v skole? 05.12.2007 | 16:14
          Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
          delphi existuje aj pre c++ alebo nie? nemyslim, ze je to najhorsie ide. zatial som ziadne lepsie rad ide nenasiel. neskusal som este poriadne kdevelop a jeho moznosti, ale neocakavam ziadny prevrat.
          mimochodom na kazde ide si treba zvyknut.
          a (object) pascal a c (++) sa predsalen odlisuju. algoritmy su stale rovnake len ich vyuzitie v roznych jazykoch sa moze kozmeticky odlisovat.
          Everything is proceeding as I have foreseen.
          • Re: Pascal v skole? 07.12.2007 | 11:08
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            delphi existuje aj pre c++ alebo nie?

            Tomu som akosi nepochopil ... rad by som sa o tom dozvedel viac ...

            algoritmy su stale rovnake len ich vyuzitie v roznych jazykoch sa moze kozmeticky odlisovat.

            No u delphi mi to pripada ako keby som skladal ferrari z hliny. Proste chcem obycajnu triedu na ukladanie par objektov a lubovolny pristup k objektom. V C++ by som to vyriesil jednoduchym listom. Lenze v delphi si musim vsetko naprogramovat rucne (co by som pravdu povediac omnoho rychlejsie urobil aj v obycajnum staruckom C).

            Co sa tyka kdevelop-u, ten samozrejme ziadne rad nie je (nastastie). Nerad robim gui cez klikacky, mam rad 100% kontrolu nad kodom a hlavne musim vediet ako to funguje a co to presne robi. I ked ani designer z qt nie je na zahodenie. Urcite v tom dokazem viac ako v delphi (tam mam problem naklikat 3 rovnako siroke tlacitka vedla seba, ktore by dynamicky menili velkost pri zmene velkosti okna a zaberali by 33% sirky okna). V C++ by som toto vyriesil na par riadkov.

            A samozrejme neda mi nespomenut ich super cool uzasny debugger. Ked nieco robim v delphi tak mi to furt pada na neakej podivnej chybe. Napr. mi hodi stack overflow na obycajnom sprostom a:=0 (a je integer a je dokonca inicializovane!). Stary zlaty gdb kde by mi to okamzite vyhodilo v com je chyba.

            Drobna otazocka:

            Da sa v delphi vyvijat v linuxe? Myslim nieco na pisanie delphi programov v linuxe, ale nie cez wine. Skusal som lazarus a bolo to dost nekompatibilne.

            • Re: Pascal v skole? 07.12.2007 | 12:13
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              nerozumiem. ked sa mi nieco nepaci, tak to nepouzivam a nefrflem na to stale.
              • Re: Pascal v skole? 07.12.2007 | 12:56
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                No ja by som to ani nepouzival ... keby som to nepotreboval v skole.
                • Re: Pascal v skole? 07.12.2007 | 13:15
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  ak aj ja som ho "musel" pouzivat v skole, ale nakoniec som ho nepouzival vobec
            • Re: Pascal v skole? 07.12.2007 | 12:40
              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
              Áno dá sa programovať Delphi v Linuxe. Používam Kylix
              Close the Windows Open The Source
              • Re: Pascal v skole? 07.12.2007 | 12:55
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                Da sa to na modernej distribucii rozbehat? Potrebujem v delphi napisat semestralku, ale kylix nedokazem spustit, chyba mi vraj libc.
                • Re: Pascal v skole? 07.12.2007 | 13:46
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  Pred dvoma rokmi sa mi to este podarilo, ked som nahodil stare verzie kniznic. Dnes by to uz bol asi masaker.
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Pascal v skole? 07.12.2007 | 13:48
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Delphi pre C++ sa vola Borland C++ Builder a nastastie obsahuje STL, ale generuje to dost pomaly kod.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Pascal v skole? 08.12.2007 | 19:59
              Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
              >> Proste chcem obycajnu triedu na ukladanie par objektov a lubovolny pristup k objektom. V C++ by som to vyriesil jednoduchym listom. Lenze v delphi si musim vsetko naprogramovat rucne

              lol, a na co je potom v pascale TList ???
              uses SysUtils, Classes;
              
              type
                TOvocie = class
                  Velkost : integer;
                  Farba : TColor;
                  constructor Create(AVelkost : integer; AFarba : TColor); virtual;
                end;
              
              constructor TOvocie.Create(AVelkost : integer; AFarba : TColor);
              begin
                inherited;
                Velkost := AVelkost;
                Farba := AFarba;
              end;
              
              var
                zoznam : TList;
                jablko, hruska : TOvocie;  
              
              function OvociePodlaVelkosti(p1,p2 : pointer) : integer;
              begin
                result := TOvocie(p1).Velkost-TOvocie(p2).Velkost;
              end;
              
              beginjablko
                jablko := TOvocie.Create(5,clRed);
                hruska := TOvocie.Create(4,clGreen);
                zoznam := TList.Create;
                zoznam.Add(jablko);
                zoznam.Add(hruska);
                for i := 0 to zoznam.Count-1 do
                  with TOvocie(zoznam[i]) do
                    writeln(Velkost,' ',Farba);
                zoznam.Sort(OvociePodlaVelkosti);
                ... atd, list ma rozne metody ako
                zoznam.Insert(1,TOvocie.Create(5,clWhite));
                zoznam.Delete(2);
                zoznam.Clear;
                ...
              end;
              asdf
              • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 20:40
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                Hmm, velmo zajuimave, preco sme to teda museli pre kazdy objekt programovat zvlast? Mam taky pocit, ze tu na skole ti co to ucia vedia asi dokopy prd.
    • Re: Pascal v skole? 07.12.2007 | 10:33
      Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
      Je to preto, lebo Pascal je viac logicky z pohladu bezneho uzivatela a matematika. C je viac logicky z pohladu HW vyvojara.
      Priklad: polia...
      __
      char pole[20];
      pole[0]=10; //priradenie prveho prvku
      oproti:
      Var pole=Array (1..20) Of Byte; {aspon takto si to nejako pamatam}
      Pole(1):=10; {priradenie prveho prvku}

      A rozdiely?
      1. V Pascale zapis znamena: Premenna pole= Pole (1..20) Bajtov... a v C nieco nezname- znak pole[20];
      2. preco je prvy prvok v C ako nulty? Z hladiska uzivatela nelogicke...
      3. znak := ako priradenie- tiez znamena, ze premennej vlavo priradime hodnotu vpravo (nie je to porovnanie, ale znak 'nech sa rovna')
      3. Preco je v C znak (char), ked pracujem s cislami? V Pascale mas krasne vypisane Byte...
      4. dalsie malickosti: velke/male pismena sa v C rozlisuju, v Pascale nie (moze byt matuce pre uzivatela, pre ktoreho je Ahoj a ahoj to iste)
      ___
      Preto sa vycujue Pascal.
      • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 14:03
        Rixsus   Návštevník
        Nevem podla mna je C o moc jednoduchsi jazyk ako pascal ...
        Samozrejme ze s tym nemam problemy(uz teraz maturujem), ale cloveka dokaze nasrat iba pri BLBOM nacitani preskakuje readln!!!! a to potom 3hodiny maturujes nad tym preco to tak je!!! a nakoniec tam hodim este jedno prazdne a naraz to ide:D:D lol to ma dostalo ... neni na scanf.
        BTW skusali ste na silnejsom kompe robit s "grafikou"(graph) v pascale ...? za kazdym prikazom musel ist delay(1) inac to nepreslo!!!!! a preskocilo prikazy ... nevem co je podla vas jednoduchsie nech si program robi co chce alebo co od neho ocakavate!!!!!! JA NENAVIDIM PASCAL!!!!!!!!
        A este pointere v pascale LOL!!! idu si ako chcu .... je to mozne ze mame starucky TP7, ale aj tak preco sa to mame ucit ? a este mi nedovolia pouzivat FP kde to ako tak ide(aspon grafika). Inac podla mna je pascal jeden z najhorsich jazykov(nie len pretoze mam s nim zle skusenosti) porovnajte to s trebars pythonom to ma vsetko co pascal+je jednoduchsi+OOP+hned uci odsadzovat kod ,... + spolupracuje s C :P
        C4EVER a neobhajujte tu staru pascalovksu vykopavku lebo to nema cenu ... nic tam nejde...
        • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 15:39
          Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
          Samozrejme ze s tym nemam problemy(uz teraz maturujem), ale cloveka dokaze nasrat iba pri BLBOM nacitani preskakuje readln!!!! a to potom 3hodiny maturujes nad tym preco to tak je!!! a nakoniec tam hodim este jedno prazdne a naraz to ide:D:D lol to ma dostalo ... neni na scanf.
          ??? nechapem. s read a readln som nikdy nemal problem. vzdy to robilo to co to robit ma.
          BTW skusali ste na silnejsom kompe robit s "grafikou"(graph) v pascale ...? za kazdym prikazom musel ist delay(1) inac to nepreslo!!!!! a preskocilo prikazy
          unit graph je zastaraly. robi sa s nim len v skolach koly jeho jednoduchosti. ano na rychlejsich strojoch sa moze stat, ze nestihne inicializovat grafiku a preto sme zvykli davat za initgraph delay(300) (ak si dobre pamatam tak to bolo 300). to ze treba davat delay za kazdy prikaz z graph unitu tak to som este nepocul ani nerobil a obavam sa, ze delay(1) by nebol postacujuci ak by tam problem bol.
          ... nevem co je podla vas jednoduchsie nech si program robi co chce alebo co od neho ocakavate!!!!!!
          ak ti program nerobi to co ma v zdrojakoch tak to bude ale vazny problem s kompilatorom. ja som si to este nevsimol.
          A este pointere v pascale LOL!!! idu si ako chcu ....
          s pointrami v pascale som skoro vobec nerobil pretoze to na mature nemam, ale ak tam je problem tak obavam sa, ze plati to co som napisal vyssie.
          je to mozne, ze mame starucky TP7
          ano je mozne, ze niektore funkcie su teraz inak implementovane, alebo nahradene inymi no ak sa budes drzat toho co ma TP7 v heple tak nebudes mat problemy. mimochodom ku mne sa donieslo, ze TP7 bolo dost oblubene IDE a na zaklade toho si myslim, ze vela bugov nema.
          C4EVER a neobhajujte tu staru pascalovksu vykopavku lebo to nema cenu ... nic tam nejde...
          o kolko je C mladsie od pascalu? ja som sa raz dozvedel, ze pascal vznikol ako publikacny jazyk. teda jazyk pre publikovanie algoitmov, na zaklade ktorych programatori vedeli prepisat tie algoritmy do jazykov v ktorych vtedy kodili. to, ze v pascale nic neide nie je pravda. zober si object pascal a jeho vyuzitie v dnesnej dobe. je to celkom dost pouzivany jazyk.

          to co som teraz napisal nema sluzit ako vyjadrenie pascal rules alebo podobne. jednoducho sa mi nezda co si o nom napisal. nech si kazdy kodi v com chce a co vie najlepsie vyuzit. je to jeho vec.
          Everything is proceeding as I have foreseen.
          • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 17:42
            Rix   Návštevník
            1. to readln fakt blbne ... ak neblbne mas stastie ... ti potom poslem ak chces perfektny prikald blbnutia readln ... (100% funguje na kazdom kompe s TP70)
            2. s tou grafikou je to trosku zlozitejsie ... lebo mne na kompe preskoci hocijaky prikaz a nevykresli trebars ciaru, ale v skole to ide f pohode ...(mam C2D E6600) a v FP je graph zas hroozne pomaly, to este nevravim o kniznici crt(division by zero :D)
            3. ked maturujes u nas z A z informy tak tam pointery mas ... nevem kde chodis na skolu
            4. pascal je o 2!!! roky starsi ako C tak sa nevyhovarajte na dobu(1970 a 1972 viz wikipedia)
            a tym object pascalom to neprehanaj ... mozno sa v tom nieco robi ale jadro je v nejokom rychlejsom jazyku urcite napisane ;) to mas tak nemusis optimalizovat cely program , staci iba 5% kodu, kde je najvacsia zataz a mas to dobre vyuzite ;)

            nech si kazdy kodi v com chce ale aj tak nenavidim pascal ...
            • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 18:01
              Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
              priklad samozrejme posli. celkom ma to zaujima.
              graph je ako vravim zastaraly a nepouzitelny.
              crt division by zero? tiez pridaj priklad ak mas. ja som sa s tym este nestretol.
              ja maturujem z B pretoze z celej skoly maturujeme len dvaja a z informou to je u nas take biedne ze ani zadania na A nie su urobene. je to bilingualny gympel takze tak to tam vyzera...
              a ze v object pascale sa mozno nieco robi? vid delphi.
              jadro? linux je v C a assembler. Windows netusim.
              Everything is proceeding as I have foreseen.
              • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 19:08
                Rix   Návštevník
                ok ak nezabudnem este dnes poslem ;) uvidis srandy ...
                a jadro som myslel ako hlavna cast programu - vlastny algorimus ... alebo neco co vyuziva v programe 90% proc. casu ...
            • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 18:27
              Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
              crt division by zero je chyba v kniznici, ktora sa tusim objavi na kazdom compe s procesorom 200 MHz a viac; cudujem sa, ze sa v skolach este pouziva stary TP7 od Borlandu; ked uz mali by pouzivat FreePascal;
              • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 19:57
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ano, maximalne 166MHz Pentium to nezvlada

                ale su na to patche alebo crt2 :)
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 19:58
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  zvlada, vyssie to nezvladaju
                  Debian. apt-get into it…
        • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 16:26
          Avatar nardew debian  Používateľ
          > ale cloveka dokaze nasrat iba pri BLBOM nacitani preskakuje readln.
          pri nacitavani sa bere enter ako dalsi znak. strasne nelogicke, ze ;)

          > BTW skusali ste na silnejsom kompe robit s "grafikou"(graph) v pascale ...? za kazdym prikazom musel ist delay(1) inac to nepreslo!!!!!
          ano, skusal, tento problem som nikdy nemal. tym nechcem vylucovat ze sa ti nieco take nemohlo stat

          > A este pointere v pascale LOL!!! idu si ako chcu
          mozes to blizsie specifikovat co taky drist znamena?

          a na ten zvysok sa mi uz ani neoplati reagovat

          ad. python, to by bola velmi dobra volba, ale bohuzial nemame na to ucitelov
          • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 20:38
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            No k tym pointerom ... pravdepodobne myslel getmem, kde sa neda pristupovat na dalsie prvky pomocou operatoru [] (v fp to ide).
    • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 11:53
      Avatar nardew debian  Používateľ
      cim to bude ze aj na relativne dobrej vyske nas ucili v prvaku na jednom predmete pascal? asi vedia co robia..
      • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 12:03
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        a mna na strednej C a assembler ;) teda, to uz som mal pred nimi naskok :)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 13:34
          Avatar nardew debian  Používateľ
          a nie je to fuk jedno ci ten quicksort co ta ucia na strednej skole ti napisu v cecku pascale alebo ako vyvojak?

          ine. ti co si myslia ze programovanie na strednej skole ta ma naucit v prvom rade programovat uceleny sw maju dost mylnu predstavu.. zmyslom je naucit ludi aspon zaklady algoritmickeho myslenia a naucit rozobrat problem na mensie casti, ktore vies riesit. bohuzial ako vidno pre mnohych ludi je tato najdolezitejsia cast zjavne pod ich uroven, a potom ked sa dnes pozres ako vyzera niektory sw, tak ta zacne natahovat..
        • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 13:35
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          na zakladke mna basic
      • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 13:34
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        to preto, lebo aj v rocniku sa najdu taky co nepochopia iny jazyk ako len pascal, aj to horko tazko
        • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 13:35
          Avatar nardew debian  Používateľ
          vedla
          • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 13:35
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            nevadi
            • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 14:11
              skywaker   Návštevník
              ja som sa na strednej ucil programovat v asemblery 8051 a nelutujem..

              inac evolucia u mna je asi takato:
              basic->pascal->C-> C++- > Python, resp Ruby...
              presiel som na skriptovacie jazyky a nelutujem... da sa v nich robyt rychlejsie a efektivnejsie
              • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 14:19
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ja lutujem, ta instrukcna sada je ako zatrest oproti x86
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 15:21
                  Avatar srigi   Používateľ
                  AVR je konecne ako balzam na dusu.

                  Inak z C++ by som uz asi dalej neprechadzal (k tomu poradiu vyssie). Ked uz niekto prejde z C++ na Python, pride mi to divne/zbytocne.
                  • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 16:02
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    fuuuj, c++
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 16:05
                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                      ale no
                      • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 16:15
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        :P
                        Debian. apt-get into it…
                    • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 20:39
                      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                      java rulez :P
                      • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 20:41
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        neprovokuj...
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 22:35
                          Avatar nardew debian  Používateľ
                          a v com by si programoval velky (komercny) softwareovy projekt? ked sa ti nepaci c++, java, (predpokladam ze ani c# apod.)
                          • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 22:36
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            podla potrieb projektu
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 22:51
                              Avatar nardew debian  Používateľ
                              povedzme hra
                              • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 23:00
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                podla platformy, velkosti a poziadaviek

                                podla toho co si tak ty mozes predstavovat C (pripadne C++) a tiez s nejakym skriptovacim jazykom (lua?)
                                Debian. apt-get into it…
                                • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 01:21
                                  Avatar nardew debian  Používateľ
                                  a sme pri tom c++..
                                  • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 11:37
                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                    a co?
                                    Debian. apt-get into it…
                                    • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 19:04
                                      Avatar nardew debian  Používateľ
                                      aha, ked podla tvojich predoslich prispevkov mi na to odpises "a co?", tak potom a nic
                          • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 09:27
                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                            v tom jazyku, v akom robia aj v robote :)
                            • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 11:38
                              Avatar uid0 Debian  Používateľ
                              SQL + brainfuck :)
                              Debian. apt-get into it…
                              • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 11:45
                                Avatar borg Fedora  Administrátor
                                vyrasties, pochopis :)
                                • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 11:53
                                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                  co pochopim?

                                  precitas este raz, pochopis
                                  Debian. apt-get into it…
                                  • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 12:02
                                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                                    ze budes robit tiez v "brainfuck"
                                    • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 12:04
                                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                      brainfuck je turing-complete, nenavazaj sa do neho! :P
                                      Debian. apt-get into it…
                                      • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 12:12
                                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                                        to uz radsej tu ten pascal spominany
                                        • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 19:01
                                          Avatar nardew debian  Používateľ
                                          este kvalitnejsie ako brainfuck je Ook! :)
                                          • Re: Pascal v skole? 10.12.2007 | 19:19
                                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                            hnusni plagiatori!
                                            Debian. apt-get into it…
              • Re: Pascal v skole? 09.12.2007 | 14:49
                Avatar nardew debian  Používateľ
                na 8051 sme robili mi, ale bohuzial to bolo len ako "poobedny kruzok". ale inak normalne na programovani sme nejaky cas brali Jazyk symbolickych instrukcii