externy disk
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ak si linux tak vieš ako podporuješ externé disky. Keď sa bojíš toho že by tvoj výrobok hrubo porušoval štandard USB MASS STORRAGE, tak sa opýtaj predajcu či ti niečo neodporučí alebo či ho môžeš vyskúšať. Poprípade si pozri či je ten box podporovaný v ne MS systémoch, napríklad MASOX ktorý je založený na BSD.
PS.: jediné čo ti môžem dopresu povedať, tak sa môžeš rozlúčiť s doplnkovým software slúžiacim na zálohu windows, to pod linuxom nemá prečo fungovať.
NAS znamena Network Attached Storage, to znamena, ze disk sa pripaja LAN kablom. Toto zariadenie ma vlastny vstavany Web server, ktory najdes tak, ze zariadenie spojis so svojim PC kryzenym LAN kablom. Do browera vytukas 192.168.1.1 a objavi sa ti ovladacia WEB aplikacia.
Toto riesenie je dnes velmi popularne, lebo zabezpecuje tzv. multiplatformovost. Aplikacia sa sprava ako webova stranka, cize ju mozes ovladat z kazdej platformy, kde mas k dispozicii browser. Na takomto zariadeni uz iba cez toto rozhranie rozbehas (skonfigurujes) FTP pristup, na PC otvoris napr. Krusader alebo mc a na ten server sa pripojis.
Z toho vypliva, ze ak uvidis na nejakom NAS zariadeni LAN konektor, je 100% pouzitelny aj v Linuxe.
Áno, tento box má voľne dostupné zdrojáky kvôli GNU/GPL a aktivovať unicode by nemal byť problém, ale nie pre každého.
PS.: mne na tej diakritike nezáleží, ja si kludne nahodím aj iSCSI alebo loopback teda pravou rukou za ľavým uchom.