Chello a Ubuntu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Implementácia Markdownu na Githube od teraz podporuje rendering matematických výrazov v LaTeX syntaxe.
Zdroj: github.blog
Protokol PSP vyvinutý spoločnosťou Google a používaný pre offloading šifrovania na krytpografickom hardvéri v dátových centrách bol uvoľnený ako open source pod licenciou Apache 2.0. Zdrojové kódy sú zverejnené na githube.
Zdroj: cloud.google.com
Modulárny laptop Framework dostal upgrade v podobe procesorov Intel Alder Lake (12 generácia). Okrem toho bola predstavená rozširujúca ethernet karta s rýchlosťou 2.5Gbit.
Zdroj: frame.work
Matt Bell urobil malý experiment, keď medzi skutočné podmorské fotografie pridal obrázky generované modelom DALL-E 2. Z experimentu vyplýva, že ľudia nevedia na prvý pohľad rozpoznať, ktoré obrázky boli generované. Zároveň je nutné dodať, že podmorský svet je pre väčšinu ľudí dostatočne cudzí na to, aby nepoznali, čo môže byť reálne. K modelu DALL-E 2 existuje aj open source implementácia využívajúca Pytorch.
Zdroj: mattbell.us
Jazyk Erlang vychádza spolu s telekomunikačnou platformou OTP vo verzii 25. Podrobný zoznam zmien je dostupný v readme k verzii 25.
Zdroj: elrang.org
AMD predstavila štartovaciu sadu KR260 obsahujúcu Xilinx Kria K26 SoM vyviinutý pre robotiku, strojové videnie a priemyselné riadenie, pričom používa Ubuntu 22.04 LTS. Sada obsahuje 4GB DDR4 pamäte, 512Mbit QSPI flash, 4 gigabitové ethernet porty, SFP+ konektor s podporou 10GE a DisplayPort 1.2a. Sada je dostupná na stránke xilinx.com za cenu $349.
Zdroj: amd.com
Jason Donenfeld, jeden z vedúcich vývojárov WireGuardu upozornil na bezpečnostnú chybu VirtualBoxu, ktorá umožňuje získať prístup k dátam hosťovského operačného systému pri použití SIMD inštrukcií v oblsuhe prerušenia.
Zdroj: twitter.com
Spoločnosť Red Hat oznámila dostupnosť stabilnej verzie RHEL 9.0. Aktualizované boli medzi inými balíky GCC na verziu 11, Python 3.9, alebo PHP 8.0. Pri kompilácii balíkov bola použitá LTO optimalizácia. Podrobný zoznam zmien je zverejnený v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: redhat.com
Lars Knoll po 25 rokoch vývoja Qt toolkitu opúšťa Qt Company z pozície CTO. V nasledujúcej správe v mailing liste nominuje Volkera Hilsheimera na pozíciu "Qt Chief Maintainer".
Zdroj: lists.qt-project.org
Po Ubuntu LTS je dostupný už aj Ubuntu Preview pre WSL (Windows Subsystem for Linux) v Microsoft App store.
Zdroj: ubuntu.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
našiel ju systém?
inak ja mám trochu starší káblový modem od UPC a ten ma obmedzenie že nesmie mať pichnutý sieťový kábel pri jeho zapnutí, inak by si nesťahoval nastavenia od káblovky ale z počítača. nie je chyba len v tejto drobnosti?
PS.: skôr si myslím že má nejakú super extra onboard sieťovku ktorá je moc nová na linux takže jej treba pomôcť doinštalovaním ovládača. Kedysi to boli supiš tovary od VIA alebo NVIDIA ktoré sú už asi podporené, teraz to može byť niečo iné.
ifconfig
eth0
Link encap:Ethernet
HWaddr 00:1A:..:..:..:..
UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b)
Base address:0x4020 Memory:e4600000-e4620000
eth1
Link encap:Ethernet
HWaddr 00:1C:..:..:..:..
UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:32 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:36 (36.0 b)
Interrupt:17 Base address:0xe000 Memory:e4000000-e4000fff
lo
Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:752 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:752 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:55392 (54.0 KB) TX bytes:55392 (54.0 KB)
Ale možno b ti bolo dobre vytiahnúť modem z elektriny, potom vytiahnúť z neho lan kábel, pridať späť tenky čierný kábel napajania :) a počkať, kým sa všetko rozsvieti / pracovné skúsenosti z Helpdesku v UPC :)/
Zavolaj na číslo 02/594 22 333, a nech ti povedia akú máš ip adresu, ...ak je tam ip adresa 169. x.x.x. tak potom máš niečo s ovladačmi. Veľmi ich tam ale linuxom netráp, okrem mňa, čo som tam robil ešte v noevembri nik iný Linux nepoužíval. :(
PS.: Keby mal aj tri sieťovky nazvané ethX tak sa nič nedeje, obvykle sú to wired ethernet, wifi a firewire.
Ale chyba môže byť v nepodporovanej sieťovke, zlom kábli, zle zapichnutom kábli (do diery pre uplink ktorou sa spájajú huby medzi sebou) alebo hube ktorý možno doslúžil alebo sa nepohodne s tou novou sieťovkou, alebo niečo iné. Nie, informácie má jedine zadávateľ a on nám ich nepovedal.
Ale ak máš ubuntu, tak po pripojení kábla do sieťovky by sa mala zmeniť ikona signalizujúca sieť. Tuším sa tam objaví taký konektor (záleží od sady ikôn akú používaš). Čo sa asi aj tak nezmení, keďže si nedostal IP.
Ja by som skúsil spojiť tie kompy čo máš doma káblom (mal by byť krížený, ale pri novších sieťovkách to netreba). Nakonfiguroval by som si na jeden IP napríklad 192.168.1.1 a na druhú 192.168.1.2 . A skúsil ich medzi sebou pingnúť. Na linuxe nastavíš ip takto:
sudo ifconfig eth0 up 192.168.1.1
Akú ip adresu ti pridelil káblový modem, zisti si to telefonicky !!!! To dosť pomôže, lebo ak ethernetová karta nepracuje, buď modem nedostane žiadnú spätnú väzbu, resp. hodím tam ipečku registra 169.x.x.x. čo veští, že eth proste v linuxe je out.
Mimochodom, wifi router nieje zakazaný, ale ani podporovaný a mac adresu eth zaregistruješ, len keď je eth priamo napojený na cable modem, ale nieje to tvoj problem, keďže zmenou OS ostáva mac adresa eth karty, a už nie pri použití routra, kde už dáš hocjaký pc s hocjakým macom :). Apropo tvojej ironie, len toľko, že som rád, že som mal na krku takých klientov ako ty, ...čo namiesto vďaky , že sa im snažím pomôcť písali sťažnosti a boli arogantný / ale ich inteligencia sa nedala kvôli podprahovým hraniciam ani odmerať, ...nič osobne, len si mi to pripomenul, dík za to :) /
odpojiť pc s win
aj hub
pripojiť pc s linuxom
zmeniť MAC adresu (prejdi fora)
dhclient ethx(alebo iny dhcp client)
ifconfig ethx (uvidíš či ti dhcp server pridelil adresu)
ping -c3 google.com
musíš byť root
ak chčeš používať oba pc, radšej si kup router , a budeš mať klud. Tisícka ťa nezabije. A nakoniec : prikazový riadok v linuxe je mocný nastroj, okamžite zistíš chybu , pomenuješ problém. Netapaš v prazdne. A nemusíš mať vôbec vysokú školu.