Chello a Ubuntu

Sekcia: Konfigurácia 03.01.2008 | 14:16
Avatar bububu   Používateľ
Zdravim, nemozem rozbehat internet chello na ubuntu 7.10. Normalne som to pripojil, nastavil som v sietovych nastaveniach DHCP, zaskrtol Wired a nic. Ani tuk. Ani ping nefunguje. Modem som restartoval, komp som restartoval a nic. Uz sa nad tym trapim dva dni, kua. Viete co s tym? mam v hube pripojeny aj komp s Windowsom a tam net funguje bez problemov, takze predpokladam, ze nieco mam zle nastavene v Ubuntu.
    • Re: Chello a Ubuntu 03.01.2008 | 14:18
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      co napise # ifconfig? Naslo ti ubuntu sietovicu? Ja som mal ten isty problem. Ubuntu mi nenaslo ani kabel, nie to este wifinu. Preto som ubuntu z NB vymazal do pol hodiny po instalacii :D
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Chello a Ubuntu 03.01.2008 | 18:40
      Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
      Skusil si na tom kompe aj daco ine? Napr ci ti net ide aj vo wine?
    • Re: Chello a Ubuntu 03.01.2008 | 19:21
      WlaSaTy   Návštevník
      sieťovka svieti?
      našiel ju systém?

      inak ja mám trochu starší káblový modem od UPC a ten ma obmedzenie že nesmie mať pichnutý sieťový kábel pri jeho zapnutí, inak by si nesťahoval nastavenia od káblovky ale z počítača. nie je chyba len v tejto drobnosti?
    • Re: Chello a Ubuntu 03.01.2008 | 19:55
      Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
      Problem je v tom, ze adapter od chella pracuje len s jednou sietovou kartrou, tu si pameta (jej MAC adresu). A tu mas asi v pocitaci s windows. Da sa to, ale porusil by si zmluvu o pripojeni (predpokladam, ze mas pripojenie len na jedno pc)
      • Re: Chello a Ubuntu 03.01.2008 | 20:08
        WlaSaTy   Návštevník
        MAC adresa je viazaná na sieťovú kartu a nie na operačný systém. Vyskytuje sa v ROMke sieťovky i keď sa dá aj softwérovo zmeniť. Ak by chello nespoznalo danú MAC tak by pri WEBe pustilo stránku na preregistráciu danej adresy, takže sieť by išla i keď oklieštene (odskúšané). Ak by mal chalan zmenenú adresu, tak sa možno aj sám opýta ako sa mení v linuxe :) Mimochodom, chello podmienky niesú viazané na OS ale na počet počítačov takže dualboot v žiadnom prípade nemôže porušiť zmluvné podmienky.

        PS.: skôr si myslím že má nejakú super extra onboard sieťovku ktorá je moc nová na linux takže jej treba pomôcť doinštalovaním ovládača. Kedysi to boli supiš tovary od VIA alebo NVIDIA ktoré sú už asi podporené, teraz to može byť niečo iné.
        • Re: Chello a Ubuntu 03.01.2008 | 20:19
          Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
          Ale pise, ze to ma v nejakom hube prepojene s inym pocitacom na ktorom mu ide windows.
          • Re: Chello a Ubuntu 03.01.2008 | 20:33
            WlaSaTy   Návštevník
            Kokos, som myslel že je to preklep, huby už patria do múzea (switch je niečo trošku odlišné). Každopádne sa bude musieť pozrieť čo si za program objednal (či môže mať viac ako jeden stroj) a ak nie, tak :-)
            • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 14:02
              Avatar bububu   Používateľ
              Dik za doterajsie odpovede. Sietovka normalne svieti, blika, vsetko co ma. Problem s modeom to nebude, pretoze ked restartujem modem, najskor pockam kym nabehne a az potom pripajam sietovy kabel, resp. switch (alebo hub :) ?). Nie je to tiez problem s obmedzenym poctom pocitacov, pretoze mam povolenie na tri. U UPC to funguje tak, ze ked pridavas novy pocitac, najskor sa prihlasis na reistracnu stranku, zareistrujes adresu sietovky a fungujes. Ale mne sa neda dostat ani na tu reistracnu stranku. Ked pozeram statistiku prenesenych dat, je tam 0 odoslanych a prijatych. Jednoducho mi nieco blokuje pristup na net v UBUNTU, ostatne problemy som presetril a eliminoval.
              • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 14:54
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                No tak by sa hodil ten výpis príkazu ifconfig
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 15:02
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Ja som to ziadal uz na zaciatku.. Nezabudni to zadat ako root
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 15:21
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    naco ako root?
                    • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 15:24
                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                      viktor@notebook ~ $ ifconfig
                      bash: ifconfig: command not found
                      viktor@notebook ~ $ su
                      notebook viktor # ifconfig
                      eth0      ...................................
                      
                      lo        ...................................
                      
                      wlan0     ...................................
                      
                      ? :)
                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                      • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 15:37
                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                        /sbin/ifconfig ;)
                        • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 16:38
                          Avatar bububu   Používateľ
                          Ano ano, ten vypis ifconfig poslem, len posledne dva dni som mimo notebooku, na ktorom mam ubuntu, takze preto zatial nic. Poslem vecer, ked s tym budem pracovat.
                      • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 17:06
                        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                        Na ubuntu to ide aj pod obyčajným userom. Teda výpis. Nastavovať treba pod rootom.
                        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                        • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 17:16
                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                          Povedal by som nieco skarede proti ubuntu ale som radsej ciho :)
                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 19:27
                  Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
                  fuuuuuj ifconfig. si z doby jadra 2.1.x ???
                  <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
                  • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 19:59
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Co je lepsie? Doteraz som vzdy pouzival ifconfig, aj na nastartovanie siete a vzdy to slo bez problemov.. Neviem kdevidis problem
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 20:39
                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                      ip. ale pre nas lenivych, ktory sa nechcu ucit novu syntax je dobry aj ifconfig
                      • Re: Chello a Ubuntu 04.01.2008 | 22:50
                        Avatar bububu   Používateľ
                        tak tu je ten vypis ifconfig. presnu adresu som radsej vybodkoval, ved one never knows :)

                        eth0
                        Link encap:Ethernet
                        HWaddr 00:1A:..:..:..:..

                        UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1

                        RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

                        TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

                        collisions:0 txqueuelen:1000

                        RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b)

                        Base address:0x4020 Memory:e4600000-e4620000



                        eth1
                        Link encap:Ethernet
                        HWaddr 00:1C:..:..:..:..

                        UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1

                        RX packets:0 errors:0 dropped:32 overruns:0 frame:0

                        TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

                        collisions:0 txqueuelen:1000

                        RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:36 (36.0 b)

                        Interrupt:17 Base address:0xe000 Memory:e4000000-e4000fff



                        lo
                        Link encap:Local Loopback

                        inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0

                        inet6 addr: ::1/128 Scope:Host

                        UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1

                        RX packets:752 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

                        TX packets:752 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

                        collisions:0 txqueuelen:0

                        RX bytes:55392 (54.0 KB) TX bytes:55392 (54.0 KB)

                        • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 09:26
                          Attila   Návštevník
                          To tam máš nejaké dve sieťovky ? ...to aj z toho ti niečo môže blbnúť, ...ak chceš vyskúšať registračnú stránku, otvor si chello.upc.sk

                          Ale možno b ti bolo dobre vytiahnúť modem z elektriny, potom vytiahnúť z neho lan kábel, pridať späť tenky čierný kábel napajania :) a počkať, kým sa všetko rozsvieti / pracovné skúsenosti z Helpdesku v UPC :)/

                          Zavolaj na číslo 02/594 22 333, a nech ti povedia akú máš ip adresu, ...ak je tam ip adresa 169. x.x.x. tak potom máš niečo s ovladačmi. Veľmi ich tam ale linuxom netráp, okrem mňa, čo som tam robil ešte v noevembri nik iný Linux nepoužíval. :(


                          • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 09:29
                            Attila   Návštevník
                            Ešte predtým, ale ako tam zavoláš, prosím vrať späť ten LAN kábel do modemu :))) ....ešteže som si aj keď neskôr skontroloval napísaný text :))
                            • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 10:38
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Až nato že chello nepoužíva IPky z vnútorného segmentu na vnútorný segment ktorý je v tomto prípade určený pre stroje čo nemajú registrované sieťové karty, takže 192.... sa nekoná. Ale s tým hotline pre UPC to bol dobrý nápad, možno sa chalan dozvie že má nepodporované zariadenie (ten hub čičo).

                              PS.: Keby mal aj tri sieťovky nazvané ethX tak sa nič nedeje, obvykle sú to wired ethernet, wifi a firewire.
                              • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 13:05
                                Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                                ja mam chello a 4 pc. pripoj pc (pripadne router) na upc modem. zadaj adresu do prehliadaca: chello.upc.sk. Vypyta si meno a heslo. To je na zmluve o pripojeni. Potvrdenim sa prepise u nich v databaze MAC adresa ktora sa ma pristup na net. Takze ak mas 2 pc a chces ich mat oba na nete, kup si router aby si to zakazdym nemusel vyplnovat.
                                lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
                                • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 13:58
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Pokiaľ má chello classic alebo platinum ktoré umožňujú pripojiť až tri kompy (on potrebuje teraz len dva), tak nepotrebuje zbytočne vyhodiť do smetí tisícku.

                                  Ale chyba môže byť v nepodporovanej sieťovke, zlom kábli, zle zapichnutom kábli (do diery pre uplink ktorou sa spájajú huby medzi sebou) alebo hube ktorý možno doslúžil alebo sa nepohodne s tou novou sieťovkou, alebo niečo iné. Nie, informácie má jedine zadávateľ a on nám ich nepovedal.
                                  • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 15:47
                                    Avatar bububu   Používateľ
                                    Dik za fundovane odpovede typu: nezabudni vratit kabel do zasuvky a podobne.... To bolo trocha ironie. Dve sietovky su wired a wifi ako bolo spravne podotknute. To s registraciou na chello.upc.sk je samozrejme, vid moje predchadzajuce prispevky, som pisal, ze prave tento web mi nefunguje ani po restarte a opatovnom nabehnuti modemu. Dakujem za doterajsie odpovede, ale bol by som najradsej keby mi odpovedal nejaky fundovany clovek, ktory mi aspon priblizne naznaci, co mam v ubuntu zle nastavene...
                                    • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 16:14
                                      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                                      Podľa tvojho výpisu si nedostal z modemu IP adresu. Predpokladám, že ten modem má DHCP server, takže je asi fakt chyba v kábli, hube, ale bo v sieťovke. Keďže neviem ako to má UPC riešené, či je modem vlastne router a má pre sieť u teba inú IP ako pre sieť od UPC alebo tvorí len nejaký konvertor pre signál z káblovky na ethernet, tak neviem ako by si mal IP nastaviť ručne.
                                      Ale ak máš ubuntu, tak po pripojení kábla do sieťovky by sa mala zmeniť ikona signalizujúca sieť. Tuším sa tam objaví taký konektor (záleží od sady ikôn akú používaš). Čo sa asi aj tak nezmení, keďže si nedostal IP.
                                      Ja by som skúsil spojiť tie kompy čo máš doma káblom (mal by byť krížený, ale pri novších sieťovkách to netreba). Nakonfiguroval by som si na jeden IP napríklad 192.168.1.1 a na druhú 192.168.1.2 . A skúsil ich medzi sebou pingnúť. Na linuxe nastavíš ip takto: sudo ifconfig eth0 up 192.168.1.1
                                      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                                    • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 16:14
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Ak chceš fundované odpovede, tak prosím ťa polož fundovanú otázku do ktorej dáš relevantné informácie. Ale pokiaľ chceš radu bez toho že by si pohol čo i len prstom a naznačil čo bolo z tvojej strany vykonané, tak si prosím ťa zavolaj na to odborníka, cenník za výjazd poznáš. Možno si už tak učinil, len Ti nestálo za to informovať ľudí ktorý sa ti snažili pomôcť v rámci ich voľného času. Je to na Tebe.
                                      • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 18:06
                                        Attila   Návštevník
                                        OKrem toho, čo wlasaty ti teraz naposledy napísal, už ani fundovanejšie odpovede ani nemôžeš dostať, keďže si zhrnieme , čo všetko zatiaľ vieme, len to, že vo win ti to ide, ale v ubuntu nie, ...urob, čo som ti písal, pekne tam zavolaj a spýtaj sa ich, akú ip dostala tvoja sieťovka, ešte raz zdôrazním, som v tej spoločnosti práve toto mal na starosti, nič iné ti dopredu proste zo skúseností nebudem hovoriť, bolo by to teraz zbytočné.

                                        Akú ip adresu ti pridelil káblový modem, zisti si to telefonicky !!!! To dosť pomôže, lebo ak ethernetová karta nepracuje, buď modem nedostane žiadnú spätnú väzbu, resp. hodím tam ipečku registra 169.x.x.x. čo veští, že eth proste v linuxe je out.
                                        Mimochodom, wifi router nieje zakazaný, ale ani podporovaný a mac adresu eth zaregistruješ, len keď je eth priamo napojený na cable modem, ale nieje to tvoj problem, keďže zmenou OS ostáva mac adresa eth karty, a už nie pri použití routra, kde už dáš hocjaký pc s hocjakým macom :). Apropo tvojej ironie, len toľko, že som rád, že som mal na krku takých klientov ako ty, ...čo namiesto vďaky , že sa im snažím pomôcť písali sťažnosti a boli arogantný / ale ich inteligencia sa nedala kvôli podprahovým hraniciam ani odmerať, ...nič osobne, len si mi to pripomenul, dík za to :) /
                                        • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 19:12
                                          petertomasy   Návštevník
                                          bububu , ak ti to funguje vo winoch, by som urobil asi toto:
                                          odpojiť pc s win
                                          aj hub
                                          pripojiť pc s linuxom
                                          zmeniť MAC adresu (prejdi fora)
                                          dhclient ethx(alebo iny dhcp client)
                                          ifconfig ethx (uvidíš či ti dhcp server pridelil adresu)
                                          ping -c3 google.com
                                          musíš byť root
                                          ak chčeš používať oba pc, radšej si kup router , a budeš mať klud. Tisícka ťa nezabije. A nakoniec : prikazový riadok v linuxe je mocný nastroj, okamžite zistíš chybu , pomenuješ problém. Netapaš v prazdne. A nemusíš mať vôbec vysokú školu.
                                          • Re: Chello a Ubuntu 05.01.2008 | 19:59
                                            Attila   Návštevník
                                            Nechápem prečo mu chceš meniť MAC adresu, ked mu vo win ide ? ..samozrejme otázka je, či si vo win softwarovo resp. ovladačoch menil hlásenie MACu.
                                            • Re: Chello a Ubuntu 06.01.2008 | 18:40
                                              Avatar bububu   Používateľ
                                              Tak dakujem vsetkym za pomoc. Nakoniec som to vyriesil jednoducho - odinstaloval som Ubuntu, dal tam openSUSE a vsetko funguje ako ma... Inak Ubuntu malo zrejme problem komunikovat s mojou sietovkou, o wifine nehovoriac. Skoda ho.