Domáci Server

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.01.2008 | 13:49
SonnY   Návštevník
Chcem si spravit domaci server.
Konfiguracia:
AMD Athlon XP 2500+ Barton
Abit NF-7
256MB / 400MHz DDR
20GB ATA HDD
CDRW
ATi R9550 128MB(po nainstalovani pojde prec)
LAN a WIFI sietovky

Server bude primarne sluzit na stahovanie torrentov a sekundarne ako firewall a gateway.
Som pokrocily zaciatocnik s Linuxom. V PC sa vyznam, nemam problem si cokolvek casom spravit.

Neviem ale aky system mam nanho nainstalovat. Rozhodujem sa medzi: Gentoo, Ubuntu Server, Debian a FreeBSD.

Prikazovy riadok mi nevadi, ale zo zaciatku si chcem vsetko naklikat, az dodatocne zmeny nastavenia by som chcel robit cez bash.

Taktiez neviem aky program mam pouzit na BT. Potrebujem nieco comu by sa dalo co najjednoduchsie a najrychlejsie dat zmenit obmedzenia rychlosi. Na linuxexpres som si precital o programe TorrentFlux, ten ale vyzaduje poython, apache a mysql = dalsie nastavovanie a dalsa zataz na system.

Celkovo by mal system zaberat na disku co najmenej miesta, vzhladom na primarnu ulohu servera co je stahovanie torrentov. Taktiez by mal zaberat co najmenej systemovych prostriedkov, kvoli spotrebe, mal by co najrychlejsie startovat(pri servery je to zrejme dost zbytocna poziadavka), samozrejme stabilny system=co najmenej zbytocnosti. Proste idealny server :D

Takze este raz: ktory operacny system by ste mi odporucili a aky program na BT? Pripadne nejake rady.
    • Re: Domáci Server 04.01.2008 | 14:01
      aaa   Návštevník
      hmm nemas tam preklep miesto 20GB HDD 200?
      na torrent skus rtorrent - pouzivam na servery - velice dobre
      ako distro skus debian alebo freeBSD
      a zo zaciatku vsetko naklikat je blbost , radsej hned prikazovy riadok
    • Re: Domáci Server 04.01.2008 | 15:42
      SonnY   Návštevník
      No tak po malom experimentovani so systemami som sa rozhodol ze pouzijem bud Ubuntu, alebo XP. Nemam uz nejako chut babrat sa s konzolou.
      • Re: Domáci Server 04.01.2008 | 15:45
        Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
        no ja by som skor volil debian ako ubuntu ... predca je to stabilnejsie ako ubuntu a to na co to chces pouzivat tak s tym by neboli predpokladam ziadne problemi, inak s tym XP si robis srandu ze :)
        zrezo@jabbim.sk
      • Re: Domáci Server 04.01.2008 | 16:03
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        Neodpovedal si si uz sam ?

        btw, XP je urcite cool volba, nedaj sa rusit dakym linuxom ;-)



      • Re: Domáci Server 04.01.2008 | 17:02
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Keď nemáš chuť babrať sa s konzoluo daj tam ubuntu. Ale bude náročnejšie ako debian. So stabilitou by som sa až tak nebál. Nebude to server vyťažený na 100% v kuse.
        Ale XP by som tam určite nedával.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: Domáci Server 04.01.2008 | 15:58
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      Nehnevaj sa ale tejto vete velmi nerozumiem

      "Som pokrocily zaciatocnik s Linuxom"

      mozes to vysvetlit?

      Vdaka
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • Re: Domáci Server 04.01.2008 | 17:21
        Avatar chatpall   Používateľ
        chcel povedat ze vlastne jedina vec co jeho "server" bude robit je zdielat a stahovat nelegalny obsah a na taku jednoduchu vec neprotrebuje konfigurovat Debian :)
        NERUSTE TENTO UCET!!!
      • Re: Domáci Server 04.01.2008 | 19:20
        Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
        proste je to curak...
        <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
        • Re: Domáci Server 05.01.2008 | 23:14
          Avatar samba openSuSe 11.1  Používateľ
          citujem:

          " Celkovo by mal system zaberat na disku co najmenej miesta, vzhladom na primarnu ulohu servera co je stahovanie torrentov. Taktiez by mal zaberat co najmenej systemovych prostriedkov, kvoli spotrebe, mal by co najrychlejsie startovat(pri servery je to zrejme dost zbytocna poziadavka), samozrejme stabilny system=co najmenej zbytocnosti. Proste idealny server :D "

          sorry tomuto hovoris server???

          len tak mimochodom : čo je vlastne ulohou servera?
      • Re: Domáci Server 06.01.2008 | 06:42
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        poviem to takto ... mam debian etch s KDE ... bez compiz a podobin somarin,

        bezi mi na nom apache, SQL, mail server, torrenty, ssh ... z prace ho viem cez WEBMIN ovladat na chello linke ... staci? je to ubohych 512 RAM, 128 grafika a 2.5 GHz procesor a staci to ... system aj s mrdne vela kravinami ma 6 giga plus giga swap ... staci? s tym, ze torrenty mi bezia cez ktorrent a to mi idu Linux ISO images ... a stiha to ... z prace sa na to pripajam a idem si rozbehat krd (K remote desktop) ... bezi mi cez 160 procesov ,.. proste, ako si to nastavis .... chces widle? fajn, antivirak a ine somariny ti zaberu 80% sys prostriedkov, takze ak chces, KLUDNE si daj WINDOWS XP, nik z nas ti to nebude zazlievat, toboz ked mas licenciu a tym padom od nas nepytaj radu. ... staci alebo mam locknut temu a zabanovat ti IP? mam pod capisou, tak nie som mily, ale gramatiku mam dobru ;-)
    • Re: Domáci Server 06.01.2008 | 00:03
      kiub   Návštevník
      Skus pozriet http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=9663&Itemid=42
      • Re: Domáci Server 06.01.2008 | 12:52
        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
        ja som kedysi rozmyslal tiez nad niecim podobnym. neber to zle ale teraz ta skusim trosku odradit:
        1. spotreba elektriny
        2. hlucnost pc
        3. neviem ci mas pevnu ip aby mal zmysel http,ssh a ftp server

        ja by som ti navrhol to co som si spravil ja - za 2,5 litra kup asus wl500gp v ageme, daj tam openwrt a mozes tam mat pustene vsetky servery, stahovat torrenty, zaroven to sluzi ako gateway, firewall, router s QoS... proste supa, je to tiche a nic to nezerie. ma to aj 2 usb porty cize tam mozes pripojit usb tlaciaren a usb flash disk alebo 2,5" disk v externom ramceku (pozor treba ramcek s adapterom!)
        na vela veci (od firewallu az po qos) je tam web konfiguracne gui webif2, ale vsetko sa da ovladat cez ssh
        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
        • Re: Domáci Server 06.01.2008 | 13:52
          skywaker   Návštevník
          ten disk mas nejaky maly????

          inac mozes pouzit aj ZENWALK SERVER.


          http://zenserver.zenwalk.org/index.php?title=Main_Page

          ale skludom by som tam dal Debian s KDE ako hovori tu jeden predo mnou. mas tam kget, ktorrent a remote desktop
          • Re: Domáci Server 06.01.2008 | 16:54
            Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
            disk v tom routeri nie je. je tam flash 32 MB na system a programy (aplikacie maju tak po 256KB takze sa tam toho dost zmesti)
            ako torrent pouzivam konzolovy ctorrent, nevyhoda je ze po dani na pozadie (ako sluzba) sa neda vytiahnut na popredie no a 700MB film sa do routera nevojde tak preto ten disk / flash stick
            lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
            • Re: Domáci Server 06.01.2008 | 17:16
              aaa   Návštevník
              mozno lame otazka ale skusal si screen ?
        • Re: Domáci Server 09.01.2009 | 21:58
          vrx   Návštevník
          ????
    • Re: Domáci Server 09.01.2008 | 13:37
      SonnY   Návštevník
      Aby sa nepovedalo, skoncil som pri FreeBSD.
      • Re: Domáci Server 09.01.2008 | 16:30
        lieko   Návštevník
        LOL
      • Re: Domáci Server 09.01.2008 | 22:04
        aaa   Návštevník
        lol ty si teda vies vybrat ale ved v poho, snad sa nieco nove naucis a nebude to vrh pocitacado dialky D
        • Re: Domáci Server 09.01.2008 | 22:18
          Avatar SonnY   Používateľ
          Cital som si o FBSD asi dva dni vsetko co som nasiel(naozaj toho nie je vela, co ma sklamalo-hlavne v nasich koncinach) a vsetko co mi na linuxe vadilo tu nebolo, cize mi to prislo ako totalne perfektny system. Navyse na server je to zrejme najlepsia volba zo vsetkych moznych. Jasne ze ist na vrabcov s tankom je blbost, ale aspon je pri tom kopa srandy :D
          Nastastie mam kamosa co vie s FreeBSD robit a handbook FreeBSD je celkom dobry, takze by nemalo byt zlozite spravit si co budem potrebovat.

          Z toho co som cital tak je tento system skoro vo vsetkom lepsi nez Linux. V podstate uz ani neviem v com ma by horsi.

          Zatial som primarne na Win XP, ale kazdu chvilu skusam linux, len nejako sa vzdy vratim. Mam stale taky blby pocit ked nie som vo windowse :D Asi si musim pustit XP na notebooku a dat si ho hned vedla :D :D
          Ked uz naozaj dam XP zbohom, tak zrejem zvolim FreeBSD namiesto linuxu.

          Inak co som tak cital, tak mi pride ze tak ako mnoho ludi nevie o Linuxe, tak ze omnoho menej vie o FreeBSD, resp. o jeho nasadani na desktop a to aj medzi linuxakmi.
          • Re: Domáci Server 10.01.2008 | 13:48
            lieko   Návštevník
            ked zacnes mat problem s rozpoznanim nejakeho hardware a budes musiet siahnut po konzole a kompilovani veci ktore v niektorych linux distribuciach idu out-of-box tak ta to nadsenie prejde
            • Re: Domáci Server 10.01.2008 | 14:19
              Avatar SonnY   Používateľ
              JJ. HW podpora, hlavne novsieho hardware, je o dost slabsia.
    • Re: Domáci Server 12.01.2008 | 19:26
      Avatar SonnY   Používateľ
      Zistil som, ze FreeBSD asi nemozem pouzit. Totiz vetrak na cpu mi ide naplno a potrebujem ho nejakym programom kontrolovat a pre FreeBSD som nic nenasiel, takze pouzijem Linux. Zrejme Ubuntu server. Hladal som v balickoch nieco na ovladanie ventilatorov, ale nic som nenasiel. Neviete niekto o nejakom programe?
      • Re: Domáci Server 13.01.2008 | 10:27
        Avatar srigi   Používateľ
        FANy sa tusim ovladaju cez ACPI, tak ze zapises nejaku PWM hodnotu ako cislo od 0 do 1 do nejakeho suboru v /proc
      • Re: Domáci Server 13.01.2008 | 11:49
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        skusil by som:
        sysctl hw.acpi.thermal.tz0.active=1

        pripadne nieco z:
        sysctl -a | grep acpi