ovladač do Linux Mandriva 2008
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Takze, zapni si konzolu a ides: Zadaj rootovske heslo a nasledne pridaj zdroje balikov: Moze to chvilku trvat, podla rychlosti linky. Ked to vsetko skonci, tak mozeme ist na samotnu instalaciu. Najprv potrebujes nainstalovat aktualny kernel: Ponukne ti nejake moznosti, takze daj len Yes a najnovsie jadro sa nainstaluje. Rebootni pocitac, aby sa zacalo pouzivat (pri boote ho vyber, momentalne je to 2.6.22.12-1).
Druha cast - ak uz mas aktualny system a potrebne zdroje balickov
Ked nabootujes, tak chod nazad do konzoly: To nainstaluje hlavicky pre kernel, aby si mohol kompilovat ovladace. A teraz prichadza na rad aktualny ovladac nvidie: Toto si pravdepodobne bude stahovat aj hromadu dalsich balickov (dkms, gcc, atd.), kedze to potrebuje ten ovladac skompilovat. Ale nemusis sa obavat, vsetko prebehne automaticky a potom po restarte (ci uz celeho pocitaca alebo len X-iek, ak to vies) uz len bude treba vybrat v Control Centre spravny ovladac.
Tretia cast - udrziavanie aktualneho systemu
Dobre je mat system vzdy aktualny. To sa da docielit velmi jednoducho, zadanim nasledujucich prikazov do konzoly: PS: Urcite by sa to dalo nejako naklikat, ale takto mas aspon prehlad, co sa so systemom deje.
Jediné čo trebalo je doinštalovať kernel devel a kernel devel last , samozrejme všetko potrebne pre kompiláciu vrátane source kernel a v pohode mi šlo nainštalovať ovladač 100.07.x.y.z. run pre nvidiu z ich oficialnej stránky