Zlá frekvencia monitora :(

Sekcia: Hardware a Drivery 17.01.2008 | 15:33
Lulek   Návštevník
Mám Sapphire HD 2600 XT a ovladače 8.44.3... Všetko funguje zcela bez problémov, okrem freshrate.
Mám monitor Sampo alphascan 511, vo windowse dá 72hz pri 1024x768 a v ubuntu iba 60hz pri tom istom rozlíšení. Pritom, keď som mal starý PC, tak mi s ubuntu dal 75hz pri 1024x768.
Vertikálnu aj horizontálnu synchromizáciu mám presne podľa výrobcu. v čom je problém?
    • Re: Zlá frekvencia monitora :( 17.01.2008 | 15:49
      Avatar srigi   Používateľ
      Problem bude asi v zlom obsahu suboru xorg.conf. Editujte tento subor (najskor si ale spravte zalohu)
      ALT+F2
      gksu gedit /etc/X11/xorg.conf
      a najdite v sekcii MONITOR riadky kde su zapisane rozsahy vertikalnej a horizontalnej frekvencie. Tieto hodnoty bud prepiste podla manualu monitora alebo ich zakomentujte pomocou znaku #, co sposobi, ze monitor poskytne tieto udaje cez DDC zbernicu a graficka karta by mala potom nastavit nejake user-eye-friendly hodnoty.
      • Re: Zlá frekvencia monitora :( 17.01.2008 | 15:53
        Avatar srigi   Používateľ
        Priklad:
        Section "Monitor"
          Identifier "Monitor [0]"
          DisplaySize 340 270
          HorizSync 30-83
          VertRefresh 43-76
          ...
          ...
        EndSection

        Treba editovat hodnoty na riadkoch HorizSync a VertRefresh.
      • Re: Zlá frekvencia monitora :( 17.01.2008 | 16:00
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Podľa mojich skúseností na ATI kartách DDC nefunguje - teda aspoň na tej mojej X550. Na starej integrovanej karte monitor dal vedieť čo zvláda ale na tejto ee. Keďže som nemenil monitor, len kartu, tak je to určite vinou karty.
        Tak počítam, že zakomentovanie tých frekvencií by ani nepomohlo.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Zlá frekvencia monitora :( 17.01.2008 | 16:36
          Avatar srigi   Používateľ
          Tak potom to treba natvrdo prepisat. Hornu hranicu horizontelnej frekvencie skusit prepisat na hodnotu 130, vetikalnu na 85. Ak by to monitor nezvladol, tak tu vertikalnu znizit na 75.
    • Re: Zlá frekvencia monitora :( 17.01.2008 | 19:25
      Avatar lazzio F16  Používateľ
      zdar, kupil som new lcd samsug 2232bw 22" , vga mam oldskulaka ati sappihre 7500 64mb, zapojil som cez vga kabel ,dost islo na hovno a bol som dost mimo lebo doslo mi to z nemecka a pripadna reklamacia by ma nasrala,,skusal som vsetko,,potom som nahodil na book a vuala slapalo to pekne takze moja stara dobra karta uz nestihala, tak som sa pozzeral po lepsej ale reku skusim este DVI kabel,,dal som a uz je to OK,pekne,niektore fcie monitora nejdu ,detaily,ale ako docasne riesenie OK , new pc na obzore... mozno ti to pomoze,mozno nie,
      zdar
      $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
      • Re: Zlá frekvencia monitora :( 17.01.2008 | 19:29
        Avatar lazzio F16  Používateľ
        este som zabudol , chybne mi sla frekvencia, bolo vidno ze sa trasie,,niekedy viac niekedy menej, frekvenciu som mal podla paperov optimalnu,,neviem sice ako je mozne ze kabel to zrobil ,nerozumiem tomu ,ale ide to .
        $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
        • Re: Zlá frekvencia monitora :( 17.01.2008 | 20:53
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          to nie je káblom ;) VGA je analógové a DVI digitálne.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Zlá frekvencia monitora :( 18.01.2008 | 15:04
            Lulek   Návštevník
            Práveže tam mám natvrdo prepísanä horizontálnu synch a vertikálnu podľa manuálu, no ajstak ten monitor nezvládne...
            Resp. ubuntu sa spustí, normálne počujem zvuk že sa spustilo, avšak monitor zhasne...
            • Re: Zlá frekvencia monitora :( 19.01.2008 | 18:00
              Lulek   Návštevník
              Už som to vyriešil nainštalovaním najnovších ovladačov ktoré vyšli včera.
              Je tot am už fixnuté :)