co s novym jadrom Linuxu?
Alebo ta (možno ina) verzia jadra bude neskor zakomponovana do napr. Debian 4.1?
Prosim o vase odborne vysvetlenie.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Tak by som to aspon riesil ja na tvojom mieste, alebo ak si pokrocili user, tak pouzi novy verziu.
Takze tu novu verziu je mozne "instalovat" na tu staru, ale vyzaduje si to nejaky ten skill...
apt-get install balik
apt-get remove balik
apt-get autoremove
Zatial budem pricuchovat zakladom, ale neskor...jadro-nejadro...:)
Majte sa
Uz dlho sa obsmietam okolo Linuxu...studujem co sa da, skusam...je to dlha, ale velmi dobrodruzna cesta. Este sa neodvazim odhodit Windows, ale cim dalej tym viac sa s tucniakom kamaratime. Mam nainstalovany Debian a aby som nevysiel z cviku vo widlach pouzivam WMware (Debian) k tomu kopec pdf a hrubiznu LDP knihu:)
Urcite sa tu budem cim dalej tym viac ozyvat...
Chcem byt pritom!
si nas clovek ;) btw. linuxaci su asi charizmatickejsi nez klikaci wintenda
* tvorca Slovak Math Ubuntu
priklad 1: apache stratilo moznost viacerych ssl vhostov na 1 ip adresu. sice je to jeho normalna funkcia, ale vysvetlit to zakaznikom, ktori maju srandy typu oscommerce a podobne veci co defaultne bezia na ssl, nech si prepisu konfiguraciu(a stykat sa s otazkami "advanced userov" preco ne-ssl) je skoro ako holit si rozkrok strunovou kosackou
priklad 2: samotne jadro a bordel v netfiltri od 2.6.16 hore
takze ak nepouzivas nejake specialne patche, kludne do toho chod kvoli bugfixom a novym driverom. ak hej, nastavaju hodiny rehotu nad temou "ako to uviest do pouzitelneho stavu"