oplati sa c++ s linuxom

Sekcia: Programovanie 04.02.2008 | 11:48
Avatar Angel182 Ubuntu  Používateľ
zdravim som zacinajuci programator a chcem sa ucit c++ ale hned zo zaciatku sa asi treba rozhodnut ci sa budem zameriavat na platformu linux alebo windows.
a chcem sa spytat aky nazor mate vy na tuto volbu.
pre linux hovori
-dobre sa s nim robi
-open source cize vela funkcii ktore mozem pouzit
proti
-slaba rozsirenost linuxu=>male uplatnenie

pre windows
-velka rozsirenost => dobry zarobok.

napiste co si o tom myslite.
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 12:09
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Hmm, je ešte niekto kto robí neprenosné aplikácie? Odporúčam pozrieť Qt.
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 12:49
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        ako myslis programovat v C++ s vyuzitim grafiky/kniznic Qt?
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 13:16
        Avatar Angel182 Ubuntu  Používateľ
        ako to myslys s tymi qt kniznicami?? ved windows ich asi nema a ani nepodporuje
        tak by si mohol vysvetlit ze co pod tym myslys. vies pre nas co do too tak nevidia
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 13:17
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          Qt je podporovana aj pod windowsom, a nie len pod nim. viac na trolltech.com
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 15:05
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Qt je multiplatformová, beží rovnako vo win / lin aj mac. Výhodou je, že okrem gui poskytuje aj jednotný prístup k tcp/ip, súborom ... preto nie je potrebné aplikáciu portovať na iné platformy, tá istá aplikácia beží na všetkých podporovaných platformách.
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 12:11
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      nie, neoplati sa to, ak chces zarobit, rob pre windows
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 13:20
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Co ja viem, zatial mam presne opacne skusenosti. V programovani pre GNU/Linux je ovela mensia konkurencia a ak vies robit s Qt, tak sa plati o dost viac ako Windows programatorom. Uz len zohnat niekoho na Qt je obrovsky problem na slovensku.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 14:52
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Multiplatformnost nieco stoji. Plati sa za to nizsou produktivitou. Ak porovnam MS Visual Studio vs. programovanie v Qt alebo akykolvek iny prenosny toolkit, tak MSVS je na tom lepsie. Proste zarobis viacej a rychlejsie ak budes programovat len pre windows v nativnych windows nastrojoch. Hovorim to ako clovek ktory sa programovanim pre windows zivi.
          • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 15:06
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            V čom je programovanie v Qt pomalšie?
          • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 15:16
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            hm, asi myslis MFC, WinForms a nie MSVS ako vyvojove prostredie. ono dost zavisi od toho ako je dany framework implementovany a nie ci pochadza priamo od MS alebo od tretich stran. btw je plugin do MSVS, ktory umoznuje vytvarat/navrhovat GUI v Qt priamo v MSVS. takze podla tvojho tvrdenia sa rycholost "MSVC" a Qt vyrovnava.
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 13:01
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ANSI C++, STL a mnoho prenositelnych kniznic existuje. nevidim dovod preco nepracovat pod linuxom.

      k tomu zarobku, da sa zarobit aj programovanim pre linux a ine unix a unix like systemy.
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 13:56
      Avatar srigi   Používateľ
      Mozny nakop >> v Linuxe je 99% softu open source, mozes si stahovat zdrojaky a ucit sa z nich.
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 19:13
      Tomi   Návštevník
      taaakze aby sme si to urovnali:

      si zacinajuci programator a *neovladas* c++ a chces sa ho ucit; hmm zaujimave.

      pokracujme:

      nevies, na co sa mas zamerat, na windows, alebo na linux:
      na to, ze nevies, co je to c++, uz sa dost specializujes od zaciatku....
      pre zaujimavost podotknem, ze najprv budes musiet naucit zaklady, ktore su nezavisle na platforme a GUI urcite medzi zaklady nepatri...

      windows: -velka rozsirenost => dobry zarobok
      ty akoze mas tu odvahu(nechcem pouzit slovo drzost) este pytat peniaze?
      ked hej, tak na platformu linux zabudni od zaciatku, nakolko *silno pochybujem*, ze ti niekto za tvoje programy nieco zaplati, nech by boli akekolvek(nehovoriac o tom, ze tvoje programy budu ako-tak pouzitelne najskor, ak budes minimalne 2 roky programovat)

      kazdopadne, ked tu uz to bolo spominane:
      programovat v Qt-cku?(ano nehovorim o tom, ze dany uzivatel, v tomto propade Angel182 o tom nic nevie ALE:) zabudni. ak chces legalne robit v Qtcku PLATENE aplikacie, tak si aj budes musiet *trosicku* siahnut do vrecka...(nechce sa mi hladat na trolltechu cenu licencii, ale je to tusim par tisic Sk)

      ospravedlnujem sa za trosku vyskocenie, ale som momentalne dost nastvany a taketo prispevky ma stvu este viac ;-)
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 04.02.2008 | 21:34
        vlado   Návštevník
        servus stratenec,
        takze hned na uvod,ak sa chces ucit a predpokladam,ze si totalny zaciatocnik uz len z tvojej otazky,tak ti poradim,prd na linux a nainstaluj
        si widnows xp a mas pokoj,je to uz dostatocne stabilne a nemusis sa serinkat z kopilaciami a nastaveniami, popripade kompilaciou cez konzolu,
        alebo pouzit kdevelop, coz je sice velmi silny vyvojarsky nastroj,ale aj trochu zlozitejsi pre zaciatocnika,staci ti potom stahnut dev c++,
        ktory je mimochodom zadara a je uplne postacujuci pre zaciatocnika.No a s tym zarobkom sa moc neponahlaj,ono to urcite nebude z tyzdna na tyzden,
        ale mozno v tvojom pripade aj ano,to uz ja netusim.
        s pozdravom vlado
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 14:27
        Avatar Angel182 Ubuntu  Používateľ
        no takze
        1. ja som sa pytal na otazku (win alebo lin) len preto ci si mam zvykat na programovanie v tom ktorom prostredi. aby som si popripade zvykol na kniznice daneho OS. a potom mal vyhodu pri normalnom programovani.
        2. ja nechcem zarabat astronomicke sumy staci mi zarobok na slusne vyzitie a nechcem nejake ferrari takze peniaze hraju urcitu ulohu ale nie najdolezitejsiu!!!!!.
        3. ja sa ucim programovat a uz mam ako tak zvladnuty pascal takze prechod na c/c++ nebude az tak bolestivy a vecsine veci v c/c++ chapem principialne uz len prax vies.!!!
        4. nemusel si na mna utocit.
        5. ale neurazaj sa ved aj tvoj nazor je nazor a ja ho akceptujem!!!
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 18:10
          Tomi   Návštevník
          neviem odhadnut na jakej urovni vies programovat, takze ta neviem odhadnut, ani porovnat... robil si niekedy aplikaciu s GUI v pascale? vies co to je OOP? robil si v nejakom skriptovacom jazyku? v kolkych roznych jazykoch na jakej urovni programujes?(ked chces ist profesionalne na c++, tak 3 rozne je minimum) vies pouzivat STL v C++? a co pointeri? mas nejaku literaturu, alebo sa ucis len z netu(na nete sa uci OVELA horsie jak z knizky)?

          potom:
          jaku aplikaciu chces robit, aby si s nou urobil dieru do sveta?(nezabudni, ze ak nou dieru do sveta neurobis, tak na platforme linux nemozes o 50 halieroch ani snivat... nakolko tam uzivatelia ovela radsej pouziju hocaky iny open source software, pokym nebude *vyrazne* horsi )...
          nezabudni, ze open source projekty robi viac ludi, takze len tazko predbehnes ine "konkurencne" projekty...

          windows pouzivaju zase taki blbci, ktori nevedia ani, co to je operacny system, popripade si mylia google a internet, takze tam uspejes aj s programom typu hello world?, len sa musis vyznat do marketingu...(budes mat napriklad vlastny website, kde budes porovnavat Tvoj hello world? skompilovany s Dev-C s tradicnym hello worldom skompilovanym v gcc cku a vymyslis si par rozdielov typu: tvoj hello world? sa vyznacuje originalitou: na konci je otaznik, dalej vysokou bezpecnostou a spolahlivostou vypisovania hlasky atd... )

          na tieto otazky si musis samozrejme odpovedat sam...

          ja len k tomu zarobku: dobre sa ti snazim poradit, nechcem byt zakerny, ani nic take, ale vedz, ze ked niekto pri robeni niecoho, v com malo vie, mysli AJ(nie iba) na peniaze, tak to nikam nedosiahne... jednak taky programator je vacsinou nahovno, a jednak robit closed source programy by som prirovnal k pasovaniu heroinu, alebo praniu spinavych penazi...proste nic pre slusneho cloveka...

          ked uz chces zarobit(aj ja,ked robim nieco, co ma nebavi(ALE KEDYSI BAVILO a nerobil som to pre peniaze), tak si to kompenzujem peniazmi, ktore pytam, povedzme CMScka,ale to ani nemoze byt open source, ked sa nad tym zamyslis), tak nakolko z tvojho sposobu prejavu usudzujem, ze si neplnolety(teraz ta nechcem urazit, proste len konstatujem, takze dufam, ze to tak nevyznie), tak mas sancu maximalne robit nejaku tu web stranku; na Ccko *zabudni*, tento jazyk potrebuje par rokov praxe, aby sa v nom dali robit uzitocne programy pre ludi...

          taktiez sa ti ospravedlnujem za predosle vybehnutie, ale dufam, ze po precitani tohoto prispevku budes cca vediet, ake som mal myslienky, ked som si precital tvoju otazku vo fore...

          este mi neda odpovedat nardew-ovi:
          kde zacat :) Hlavne si uvedom, ze eclipse ma omnoho viac funkcii, ake si moze profesional co i len predstavit... ja osobne celkom lutujem ludi,ktori si na spomenute Microshitne IDEcko odkazani...
          aaa pre zaciatocnika a aj pokrocileho(imho ba dokonca aj pre profesionala) bez problemov staci vim s par pluginmi a dobrymi makrami...
          tych par trapnych funkcii, ktore ma M$ visual studio navyse, aj tak nikdy ani profesional nevyuzije, hlavne za tu cenu, ze musi robit v niecom closed source a hlavne, niecoho co je z redmondu...
          ja osobne by som bol radsej za samovrazdu...
          taktiez dodavam, ze pri programovani nejde o funkcie,ktore ma dane IDEcko, ale o schopnosti programatora...(na linuxe je omnoho viac lepsich programatorov, ako na windowse a predsa len to s tym *zlym linuxovskym IDEckom* vydrzali nehovoriac o tom, ze programy si kvalitnejsie..)

          • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 19:08
            Avatar nardew debian  Používateľ
            este mi neda odpovedat nardew-ovi:
            kde zacat :) Hlavne si uvedom, ze eclipse ma omnoho viac funkcii, ake si moze profesional co i len predstavit... ja osobne celkom lutujem ludi,ktori si na spomenute Microshitne IDEcko odkazani...
            aaa pre zaciatocnika a aj pokrocileho(imho ba dokonca aj pre profesionala) bez problemov staci vim s par pluginmi a dobrymi makrami...
            tych par trapnych funkcii, ktore ma M$ visual studio navyse, aj tak nikdy ani profesional nevyuzije, hlavne za tu cenu, ze musi robit v niecom closed source a hlavne, niecoho co je z redmondu...
            ja osobne by som bol radsej za samovrazdu...
            taktiez dodavam, ze pri programovani nejde o funkcie,ktore ma dane IDEcko, ale o schopnosti programatora...(na linuxe je omnoho viac lepsich programatorov, ako na windowse a predsa len to s tym *zlym linuxovskym IDEckom* vydrzali nehovoriac o tom, ze programy si kvalitnejsie..)

            fuu, kde zacat..
            1.) thready maju svoj zmysel
            2.) ja viem ze dnes je v mode neustale kydat na microsoft, ale ty si az taky zaslepeny ze ti to zjavne brani v rozumnom uvazovani. a potom tvoje prispevky vyznievaju ako vyznievaju.. ziadny argument, len proste sproste prazdne reci, ale hlavne ze si napisal redmond sucks atd. atd., za co si u mnohych tebe podobnych vysluzis obdiv

            no a teraz ku konkretnym veciam:
            Hlavne si uvedom, ze eclipse ma omnoho viac funkcii, ake si moze profesional co i len predstavit... ja osobne celkom lutujem ludi,ktori si na spomenute Microshitne IDEcko odkazani...
            dlhodobo pracujem v eclipse(php & java) a som s nim spokojny of course. ale tak spomen mi aspon par veci co ma eclipse pre c++ navyse, ktore si ako pises nedokazem ani predstavit. ja ti naoplatku napisem par veci co ma MVS, "ktore si ani nedokazes predstavit.." a kto je odkazani?

            aaa pre zaciatocnika a aj pokrocileho(imho ba dokonca aj pre profesionala) bez problemov staci vim s par pluginmi a dobrymi makrami...
            nie, prave zaciatocnik potrebuje aby mu bolo IDE co najvacsou oporou a aby mu ponukalo co najviac prostriedkov na ulahcenie vyvoju. ale o to teraz nejde, pre zaciatocnikov su v linuxe plnohodnotne IDE. pises ze profesionalovi staci vim + makra. samozrejme, ale preco software nenapisat niekolko desatnasobne rychlejsie

            tych par trapnych funkcii, ktore ma M$ visual studio navyse, aj tak nikdy ani profesional nevyuzije
            aha, tak za to ze ty nieco nevies vyuzit(lebo nie si na takej urovni zjavne aby si to vedel pouzit) tak to ostatni nikdy nepouziju. v tvojom pripade som si isty ze nie si profesional(inak by si nepisal tie zvasty), takze neposudzuj co profesional pouzije a co nie.. ani ja nie som profesional, ale mnoho z nich pouzivam.. a ked uz tie funkcie nazyvas trapne, tak menuj aspon jednu ktoru mas teda na mysli..

            hlavne za tu cenu, ze musi robit v niecom closed source a hlavne, niecoho co je z redmondu...
            ano, zase potrvdzujes, ze si taky zaslepeny nenavistou k MS, len ze si in.. co je na tom zle, ze pouzivas closed source? pri programovani snad ide o to, ze potrebujes rychlo a kvalitne vyvyjat software, nezalezi od koho to pouzivas

            ja osobne by som bol radsej za samovrazdu...
            give it a try ;)

            taktiez dodavam, ze pri programovani nejde o funkcie,ktore ma dane IDEcko
            samozrejme, ale CAS SU PENIAZE. asi sa programovanim nezivis podla tvojich nazorov..

            na linuxe je omnoho viac lepsich programatorov, ako na windowse a predsa len to s tym *zlym linuxovskym IDEckom* vydrzali nehovoriac o tom, ze programy si kvalitnejsie
            co tu zas splietas zo zlym IDE? ja som nevravel ze pod linuxom su zle IDE.. ak si si to nevsimol, zvaz ci budes niekde verejne prispievat svoje nazory.. a to ze vsetky programy su kvalitnejsie proste nie je pravda..

            vahal som ci mam vobec odpisovat na tvoj prispevok, kedze pochybujem ze ho niekto vzal vazne, ale holt, nechal som sa vyprovokovat ;) ale ked niekto doblba vypisuje bez ziadnych argumentov, nedalo mi..
            • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 20:52
              Tomi   Návštevník
              nejde tu absolutne o to, ze "prechovavam nenavist" k M$, ja osobne ho len "nepouzivam", inak s nim nemam ziadne problemy

              (az na vynimku, ked sa M$ zacina spravat strasne protivne k ostatnym alternativam, co som mal cest nedavno citat v jednom rozsiahlom clanku na blackhole.sk [nepamatam si konkretny link, ak ale chces, mozem tiho najst], kde bola pekne spisana historia windowsu, ako si strejda Bill popoziciaval[nechcem napisat ukradol] napady od ostatnych a aka to bola/je svina)

              mne vsak ovela viac islo o to, ze SOM PROTI PRINCIPU ZA KAZDY BLBY PROGRAM KTORY UROBIM PYTAT PENIAZE... resp. ZA KAZDY PROGRAM KTORY POUZIVAM PLATIT; proste sa mi to nepaci a to nema nic spolocne s M$ ako takym...
              jednoducho momentalne som v obdobi, ked sa rad "vrtam" do veci a rad studujem zdrojaky atd a neznasam ak je nieco closed source, ale ma to aj viac dovodou

              ked som presiel na linux, kedze chcem mat vsetko zdarma a legalne, tak nesom este taky blby, ze budem aj na tejto platforme za HOCICO platit...

              taktiez mi vadi, ako som uz mal cest viackrat na viacerych strankach citat: "profesionalne IDE je len vo windowse, vsetko ostatne je menejcenne"
              a teraz hor sa vsetci zaciatocnici na visual studio, lebo naco nam nieco "menejcenne alternativne HORSIE", ked mozeme mat "kvalitu funkcionalitu atd.".
              ako si asi zle vydedukoval z mojho nazoru, NEMAM NIC proti visual studiu, proste pre moju uroven programovania ho VOBEC NEPOTREBUJEM, NEVYUZIVAM jeho funkcie(ako aj mnoho dalsich ludi) howg.

              >samozrejme, ale CAS SU PENIAZE. asi sa programovanim nezivis podla tvojich nazorov..
              ANO, ale neviem ako ty, ale koli IDEcku nebudem menit platformu ;-) niekto vari hej?

              ked sme zas pri tej preflamovanej klise otazke win & lin, tak este napriklad doplnim, ze dost ma zerie otazka zaslepenych uzivatelov, ktory nevidia alternativu k windowsu(ked si vsimnes, nevyjadrujem k nemu nenavist, tak pls nereply-uj, mi ze k nemu prechovavam nenavist)... uz aj otazka "Aky mas OS?" sa momentalne preformulovala na "aky mas windows?" a to mi vadi...

              taktiez linux mi poskytuje VSETKO to, co potrebujem a nepotrebujem porovnavat programy pre obe platformy, aj ked musim uznat(a to musi aj zaryty skeptik), ze keby som ostal na windowse, tak neviem ani polovicu z toho mala, co vo svete IT viem...

              to na ktoru platformu su lepsie programy, necham bez odpovede, nakolko bol by z toh o len flame... osobne vsak viem s cistim srdcom povedat, ze niesom zavisly na nicom, za co sa plati...
              • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 22:04
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                ked som presiel na linux, kedze chcem mat vsetko zdarma a legalne

                Kvalitný software sa ťažko robí zadarmo. Aj na linuxe sú programy za ktoré treba platiť (napr vmware). Nemal by som nič proti tomu keby na linuxe bežalo množstvo komerčných programov. Sú vo windowse programy ktoré v linuxe nemajú vôbec alternatívu, napr. OCR, ktorých vývoj stojí veľa peňazí a je len logické, že musia byť komerčné (gocr a podobné nerátam za OCR).

                • Re: oplati sa c++ s linuxom 06.02.2008 | 15:29
                  Tomi   Návštevník
                  > Kvalitný software sa ťažko robí zadarmo. Aj na linuxe sú programy za ktoré treba platiť (napr vmware).

                  bohuzial musim s tebou suhlasit; kvalitny software sa velmi tazko robi zadarmo.
                  no musim skonstatovat, ze v linuxe sa to napriek tomu celkom dari, hoci je to, ako si povedal,v mnohych smeroch horsie jak na windowse...
                  no z mojho subjektivneho pohladu, to, na com mi zalezi, ma linux o poznanie lepsie jak windows...(od spustania skriptov cez opravnenia po repozitare a zavislosti)

                  > napr. OCR, ktorých vývoj stojí veľa peňazí a je len logické, že musia byť komerčné

                  samozrejme, ze niesom proti, ked nieco, do coho sa investuje vela penazi, ze nieje open source...to samozrejme chapem... len mi vadi, ak KAZDA hovadina je closed(od M$ IE cez ten ich trapny poznamkovy blok a cely nebezpecny, nezabezpeceny a nezabezpecitelny OS).

                  ps: co sa toho spomenuteho vmware tyka, ja pouzivam Qemu napriek tomu, ze je horsie... virtualizujem len sem-tam a staci mi par zakladnych funkcii, nemusim preto byt odkazany na vmware ;-)
                  • Re: oplati sa c++ s linuxom 06.02.2008 | 15:31
                    Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                    ja uzivam virtualbox ;)
                  • Re: oplati sa c++ s linuxom 06.02.2008 | 15:59
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                    No qemu žiaľ nemôžem používať :( Má vážne chyby v kóde ktoré sa dajú ťažko opraviť, takže s gcc4 nefunguje :(

                    To, že každa trápna blbosť pre win je platená je dosť častý jav. Dosť to vadí aj mne, že treba za blbosti platiť ... dokonca ani freeware nemám moc rád. Považujem za dosť blbosť vyvíjať freeware, s opensource mi môže ktokoľkvek koho môj software zaujme pomôcť pridať nové funkcie / niečo opraviť a podobne.

                    • Re: oplati sa c++ s linuxom 21.02.2008 | 16:01
                      Tomi   Návštevník
                      >Považujem za dosť blbosť vyvíjať freeware, s opensource mi môže ktokoľkvek koho môj software zaujme pomôcť pridať nové funkcie / niečo opraviť a podobne

                      uplne suhlasim(s celou tvojou reakciou) :)
          • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 21:12
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            mozem to chapat tak, ze ak chce spravit program, ktory bude mat GUI s vyuzitim Qt, tak pojde rovnako dobre pod linuxom, window$om aj macom?
            • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 21:47
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Ano. Samozrejme ho bude treba prekompilovat na kazdu platformu samostatne, ale zdrojak by mal ist skompilovat bez zmeny a program by sa mal spravat rovnako v kazdom systeme. Okrem toho Qt4.4 vyzera, ze bude sialene dobre.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 21:51
                Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                yop, Qt4.4 bude pecka ;) uz sa tesim. Dik to som potreboval vediet ohladne multiplatformosti.
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 15:13
      Avatar nardew debian  Používateľ
      pokial sa budes chciet tomu venovat vaznejsie, tak v prospech windowsu vravi velmi kvalitne vyvojove prostredie od microsoftu, ktore asi patri ku spicke co sa tyka vyvojovych prostredi vo vseobecnosti a v linuxe k nemu rovnocennu alternativu nenajdes
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 21:40
        skywaker   Návštevník
        Tvoja otazka su hlavne 2 otazky !!! Prva Oplati sa C++ a druha Na co sa zamerat? Skus sa najprv dobre naucit C a potom C++ a odporucam aj podporne skriptovacie jazyky. Chces robyt veci platformo nezavisle ale nevies o ake veci pojde.. zaujimave... dam ti TIP !!! co tak sa dat na tvorbu hier!!! napr. kniznica SDL ktora je multiplatformova ide aj pod Windows aj pod Linux a v Linuxe ma este nepisanu vyhodu ci pravidlo ze je to defaultna kniznica na hry. su v nej robene take veci ako quake atd. Najrv si daj otazku teda co chcem robyt - otazka ohladom kompatibility medzi systemami je otazka druhorada. Inac C++ je v Linuxe vytlacany takymi vecami ako Perl-QT, alebo Python-
        QT.

        na portale ITNEWS bol prispevok o tom ako Java degraduje programovanie ... a vela hodnotnych prispevkov do fora... co tym chcem povedat. poucenie ak nemas znalosti s matematiky, zmaknute algortmy tak sa na programovanie vybodni.. kus daco insie napr. grafika atd.
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 06.02.2008 | 17:04
          Tomi   Návštevník
          <podpichnutie>
          skywalker: ti zasa, ked nemas dostatocne znalosty slovencyni, tak radsej nebud ucytelom :-))
          </podpichnutie>
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 05.02.2008 | 23:19
      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
      Caff caff pocuj chces robit hry ??? Nauc sa robit s blenderom ... ma v sebe Engine a potom sa nauc Python paradny jednoduchy programovaci jazyk. V pythone sa da robit vsetko hry programy webstranky ... proste vsetko ... a potom mozes spravit pohode hru ... inak este budes vedet asi pracovat s OGRE aby si spravil nejaku hru ... Zabudni na C++ uc sa Python ked si k nemu sadnes tak za mesiac ho mas zvladuty ... teda aspon zaklady ... potom sa mozes ucit dalsie veci ... Inak chodili sme spolu do skoly SPSE Piešťany forewer :-) ja som bol z Decky aj s Frťom :-D sak jediny dvaja ludia z celej triedy ktory frcali a ece stale frcia a mam taky dojem ze uz asi aj dlho budu frcat na Linuxoch :-)
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 06.02.2008 | 09:46
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Ja s blenderom viem robiť, dokonca ovládam aj python. Gameengine je veľmi zaujímavá vec, dokonca sa tam dajú robiť celkom pekné veci, na jednoduchšie hry to celkom stačí. Ale zložitejšie hry sa robia prevažne v c++ (neviem o tom, že by niekto robil hru v pythonovi). Skriptovacie jazyky sú síce pekná vec, ale pri tvorbe hier ide hlavne o rýchlosť behu aplikácie a tam jasne vecie c++.
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 06.02.2008 | 16:20
          skywaker   Návštevník
          blender je super tiez som toho nazoru ze tadial vedie cesta...
          • Re: oplati sa c++ s linuxom 06.02.2008 | 16:42
            Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
            jj c++ je rychlejsi ohodne ... ale zas musis zobrat ze o kolko je aj tazsi ... ale ono python je v pohode ... daju sa s nim robit celkom v pohode veci ... a blender tiez pouzivam teda aspon sa v nom ucim robit ...
            • Re: oplati sa c++ s linuxom 06.02.2008 | 17:24
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              No ja som si pri práci s c++ nevšimol, že by bolo veľmi zložité. Mimochodom python je jeden z najpomalších interpretovaných jazykov (odporúčam skúsiť niečo tak pomalé ako je emerge).
              • Re: oplati sa c++ s linuxom 06.02.2008 | 18:45
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                aaaale co? ja mam informacie, ze python je dokonca rychlejsi nez perl

                som sa cudoval, ale uistil ma, ze by tomu sam neveril keby to nemal overene
                Debian. apt-get into it…
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 27.02.2008 | 13:33
          Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
          najlepsia je kombinacia c++ a blenderu:1.)v blenderi si spravis modeli a exportujes do vrml alebo niecoho podobneho 2.)v c++ a opengl to das do kopy + par efektov. odporucam pozriet http://nehe.ceske-hry.cz/ a 33D
          You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 17.02.2008 | 16:34
      lool   Návštevník
      Ak chces zarobit tak mozes kodit aj pod linuxom siemens berie programatorov aj pre linux a ptali velmi pekne. :D Inac ak sa pozries na pracovne ponuky tak hned zistis ze pod linuxom sa oplati kodit tak neries.
      Zacinas sa ucit kodit v C++ tak to mas jedno kde zacnes lebo zakladna syntax je rovnaka a ked sa nucis robyt v C++ myslim : pretazovat, smerniky, sablony .... tak potom sa rozhodnes pre ktoru platformu chces kodit tak zatial ti to moze byt ukradnute :D
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 17.02.2008 | 16:51
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      buducnost bude skor Java ako C++;
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 17.02.2008 | 17:05
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        jedna buducnost krajsia nez druha, no vazne :P
        Debian. apt-get into it…
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 17.02.2008 | 17:05
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Budúcnosť je .net.
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 17.02.2008 | 17:07
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ano, na win platforme.
          • Re: oplati sa c++ s linuxom 17.02.2008 | 17:08
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            mono, na tom beží dosť veľa hovadín
            • Re: oplati sa c++ s linuxom 17.02.2008 | 17:13
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              mono bude vzdy zaostavat.
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 02.03.2008 | 00:52
          razor   Návštevník
          No konecne tu nekdo zminil .NET, bravoooo :-D Zacal jsem nahlizet do C++/CLI, fakt bomba a doufam, ze bude cim dal popularnejsi a ze si toho uvedomi i lidi kolem projektu MONO a konecne zacnou pracovat na jeho implementaci. Vice zde: http://www.ecma-international.org/publications/standards/Ecma-372.htm

          p.s.: Vetsina lidi zde v diskusi narazi na problem ceny za MS Visual Studio, jen pripomenu, ze existuje Express edice, ktera je free. A to, ze tu jini chvali MSVS? Ja s tim i souhlasim. Hlavne z toho duvodu, ze je to jedine profesionalni programovaci prostredi, ktere je relativne "setrne" k hw narokum a tudiz je i svizne oproti jinym profesionalnim prostredim jako Eclipse a NetBeans. Posledni dva maji jednu velkou nevyhodu, jsou postavene na Jave, coz se projevuje vetsi lenosti a poptavkou po operacni pameti. Jasne, cloveku, ktery na dvoujadro a 4GB RAM je to jedno, to chapu ....

          A jeste jedna vec ve prospech MSVS, sam se tomu divim, ale Microsofti c++ kompilator splnuje vice standardy c++ nez takovy gcc. Byla to pro mne docela rana, kdyz jsem to zjistil, ale je to tak :-/

          • Re: oplati sa c++ s linuxom 02.03.2008 | 10:28
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Je vo všeobecnosti známe, že kompilátor gcc nie je najlepší čo sa týka dodržiavania štandardov. Výkon aplikácii skompilovaných pomocou gcc je takmer vždy o pár % horší než vo visual studiu.

            Tie nároky MS Visual Studia by som nehodnotil za práve najlepšie. V škole v tom musíme robiť a samotný štart je relatívne pomalý. I keď potom to už nebeží práve najhoršie.

            Na linuxe zatiaľ dávam prednosť programovaniu v c++ (konkrétne IDE používam kdevelop, to mi pripadá dosť profesionálne a pre gui aplikácie používam Qt). Javu zásadne nepoužívam. Teda presnejšie povedané na mojom stroji nedokážem ani spustiť hello world. Ale zato python ide velice dobre ;)

      • Re: oplati sa c++ s linuxom 17.02.2008 | 17:05
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        tak to sa hovori uz hodne dlho.
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 18.02.2008 | 02:12
        Avatar nardew debian  Používateľ
        staci si pozriet nabory programatorov a jasne vediet java & .NET..
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 18.02.2008 | 13:16
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          A taktiez si staci pozriet nastupny plat Java&Win programatora oproti C++&Linux.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: oplati sa c++ s linuxom 18.02.2008 | 13:23
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            ved povedz ktory je vyssi aby sme boli aj mi v obraze
            • Re: oplati sa c++ s linuxom 18.02.2008 | 13:27
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              vsak si to tam pozri
              • Re: oplati sa c++ s linuxom 18.02.2008 | 13:27
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                na profesia.sk napr.
          • Re: oplati sa c++ s linuxom 21.02.2008 | 12:35
            Avatar srigi   Používateľ
            No aj C++ kar moze dostat pekny nastupny plat. Napr. som videl inzerat od Illusion Softworks (z Brna, ty co spachali hru Mafia), kde C++ karovi (pravdepodobne kodenie enginu nejakej hry) ponukali nastupny 60k CZK, s kua dobrym soc. programom - 5 tyzdnov dovolenky, stravenky, sauna v areali firmy.
            • Re: oplati sa c++ s linuxom 21.02.2008 | 15:52
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              tak ti povim, ze keby miesto tej sauny priplatili, tak by mozno mali aj vacsi zaujem

              ach, vsetky tieto benefity su rovnake, len aby mohli vymenovat co najviac veci
              Debian. apt-get into it…
              • Re: oplati sa c++ s linuxom 21.02.2008 | 15:57
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                taky soc. program je nahodu vyborny...
                • Re: oplati sa c++ s linuxom 21.02.2008 | 17:31
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  uz ma vidis ako sa chodim saunovat alebo nieco ine

                  keby priplatili, tak dostanem viac nez by to vsetko stalo aj bez benefitov
                  Debian. apt-get into it…
            • Re: oplati sa c++ s linuxom 21.02.2008 | 17:07
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Za C++/Linux sa plati omnoho viac ako za nejaku Javu,bodkaNET a podobne nedorobky :) Ale clovek musi byt fakt dobry.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: oplati sa c++ s linuxom 21.02.2008 | 17:08
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                A este ked sa bavime o zamestnaniach, tak trochu OT ale aspon zaujimavy clanocek je tu.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                • Re: oplati sa c++ s linuxom 21.02.2008 | 17:32
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  zaujimave, ze vynechali citaciu tej Grahamovej eseje, s ktorou autor nesuhlasi
                  Debian. apt-get into it…
                • Re: oplati sa c++ s linuxom 26.02.2008 | 03:29
                  Avatar nardew debian  Používateľ
                  no neviem, ale ja som mal po precitani toho clanku pocit ze sa jednalo o vtip najprv, inak si to neviem vysvetlit
    • Re: oplati sa c++ s linuxom 26.02.2008 | 09:26
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      akurat som uz na druhom diely Harolda, a tam sa zatial uvadzaju rozdiely medzi programovanim v C-ecku pod linuxom a pod winom vo V/V funkciach a par kniznic...cize teoreticky je to rovnake?
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 26.02.2008 | 10:26
        Avatar srigi   Používateľ
        Je to prakticky uplne rovnake. Napr. ak by si pod Win dokazal zohnat nativne windowsacku implementaciu kniznice ncurses a tu predhodil kompilatoru/linkeru, nic ti nebrani skompilovat si midnight commander do windowsackeho exe suboru.
      • Re: oplati sa c++ s linuxom 26.02.2008 | 12:20
        Avatar nardew debian  Používateľ
        ano, pokial nezacnes pouzivat platformovo zavisle kniznice/funkcie
        • Re: oplati sa c++ s linuxom 26.02.2008 | 12:36
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          to su ktore, alebo ake? niekde vyssie sa spominalo, ze ak chcem naprogramovat soft, ktory by mal byt schopny bezat pod win/lin tak treba vyuzivat spolocne vlastnosti, len neviem ake...
          A zas od inakadial mam, ze to nikdy nebude mozne, pretoze win a lin si inak alokuju pamet v ram...A co sa tyka pointerov?
          Zatial viem o tejto tematike malo, pretoze v skole sme nuteni kodit pod visual C++
          Skusal som v Kdevelope kodit, ide to, ale mal som problemy skompilovat programy ktore vytvorili classmates pod winom a oni mali problem skomp. moje...
          • Re: oplati sa c++ s linuxom 27.02.2008 | 14:53
            Avatar nardew debian  Používateľ
            s tou alokaciou problemy nie su, lebo ty si nealokujes pamat priamo, ale cez funckie(malloc) alebo operatory(new) a tie su v standardnych knizniciach, ktore vychadzaju pre obe platformy.. zaujimavejsie je to uz ked chces napr. pouzivat vlakna, praca so sietou apod., tam uz je najlepsie pouzit nejake higher level wrapperove kniznice, ktore takisto vychadzaju pre obe platformy zvlast, ale rozhranie sa nemeni. a ak chces pracovat priamo s HW, tak tam neviem ci uspejes s jednotnym kodom, obavam sa ze tam bude treba niektore casti pisat osobitne pre ten ktory system