linux a QIP
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
wine '/home/tvoje_meno/.wine/drive_c/Program Files/QIP/qip.exe'
tvoje_meno -je TVOJ prac. adresar ,tak si to podla toho uprav
univerzalne:
wine '~/.wine/drive_c/Program Files/QIP/qip.exe'
~ = /home/tvoje_meno
btw. mas nainstalovane wine?
Btw mne osobne sedi prakticky vsetko okrem QIP :D
dalej sa mi nepaci, ze pri pisani z QIP na Pidgin je text s diakritikou viac menej necitatelny. Teda da sa to zmenit, ale to nie kazdy vie.
a pidgin, to ani nemam prehlad kto a kde co pise...ani neviem, ze mam vobec nejaku spravu, ked sa do toho nekuknem...potom mi vadi, ze musi byt samostatne otvoreny kontaktny list a nie je to ko keby sucastou toho celeho...smailiky...bieda, a naco mi je tam posielanie nejakych obrazkov, co je tam taka funkcia, ked viem, ze ten druhy ju nema, cize si mozem tak sebe poslat nejaky obrazok...neprehladny je podla mna a preto sa mi nepaci...
icq.xmpp.cz
v pidgine Ti normalne spravy vyskocia. ak chces, pridaj si ma, mozeme normalne cez pidgin kecat. ICQ cislo mam v profile
pouzi na to spravcu balickov
obnovuje sa podla suboru sources.list. Ten je zakomentovany (teda vsetky linky su v nom zakazane. to robi instalator potvora jedna). takze treba najskor zo vsetkeho sem nieco napisat. to sa da napriklad cez greenie control center. vyberies ze repozitare greenie a potvrdis.
ina moznost je otvorit subor /etc/greenie/sources.list.greenie:
ALT+F2 (alebo ozubene koliesko) a tam napisat toto:
gksu gedit /etc/greenie/sources.list
otvoreny subor das ulozit ako, a to na adresu /etc/apt/sources.list. Nasledne v Synapticu das ze obnovit. To je vsetko, potom uz budes moct robit cokolvek :)
Existuje mnoho programou na IM ktoré podporujú zmenu vzhladu tak v tom naozaj nevidím problém.
Na tejto stránke nájdeš zopár z nich - ku každému je aj stručný pokec - urob si užší výber a nainštaluj ich cez tvojho správcu sw.
http://www.abclinuxu.cz/software/internet/im
Odporúčam niektorý z týchto:
Kopete, LICQ
(prípadne ten pidgin ale ked sa ti nepáči...)
tomolc
tomolc
v linuxovych programoch je pekne to, ze sa velmi casto daju nastavit klavesove skratky. takze mozes mat rovnake ako na nejakom programe pre windows.
vacsina programov ma tiez njeake to centrum nastaveni, staci si zvyknut ze je tam a tam a hotovo :)
Tak to potom vylučuje Kopete.
tomolc
niekedy najde kvalitnejsi program priamo pod linuxom, niekedy menej kvalitny, a casto ten isty (napriklad firefox je aj tam aj tam a mnoho dalsich programov)
v principe da sa spustit vela programov pre windows - no dalo by sa ovela viac, keby ten americky monopol poskytol cast kodov svojho softveru, aby mohli aj pod linuxom vyborne slapat veci pisane pre windows...
teda vlastne jeden ano - volaky keygen. samozrejme nie pre moju potrebu.