Opravte vyhladavanie

Sekcia: Ostatné 13.02.2008 | 23:31
Avatar srigi   Používateľ
Neviem, ci je pokaslany nejako Shakal, ale vyhladavanie nepracuje spravne. Zoznam retazcov, ktore vratia nula vysledkov: AUR, ABS, C++, iso, KDE. Vypada to tak, ze Shakal ignoruje retazce troch a menej znakov. Clovek tak musi hladat cez google.
    • Re: Opravte vyhladavanie 21.02.2008 | 20:50
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      suhlasim, tiez ma to stve
      pridam dalsie : ICQ , MSN , K3B (ktore urcite hlada dost ludi)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 10:36
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Keby mysql vyhľadávala stringy kratšie ako 3 znaky ...
        • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 11:59
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          To fakt nefunguje nieco ako: mysql_query("SELECT * FROM clanky ORDER BY id WHERE text LIKE '%ICQ'"); ?
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 12:48
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            LIKE určite nie, keby som použil toto tak to sa rovno môžeme rozlúčiť so serverom.
            • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 12:55
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              A ako to funguje?
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 14:25
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                No ja používam fulltext. Predstav si používanie LIKE ...
                V prvom rade LIKE je strašne pomalý spôsob vyberania dát oproti fulltextu. Hodí sa pre tabuľky s max. 10 000 riadkami krátkeho textu. U nás prebieha vyhľadávanie v tabuľkách s asi 100 000 riadkami pričom sa výsledky zoraďujú podľa hustoty výskytov vyhľadávanej frázy.
                • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 14:30
                  WlaSaTy   Návštevník
                  závisí od indexov. operátor like mal svoje obmedzenia na platforme risc ale to bolo tým že tá platforma nemala podporu práce zo stringami a indexy sa zvykli po čase viac ako fragmentovať. použil si nejaké?
                  • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 14:46
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                    Indexy nie sú možné pri tomto spôsobe vyhľadávania a daných tabuľkách.
                    • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 15:09
                      WlaSaTy   Návštevník
                      neviem posudit, nevidel som schemu a ani algoritmus.

                      ale dovolil by som si polemizovat s tymi cislami ktore obmedzovali pouzitie operatora like pri hladani, robil som z vecsim objemom dat (exponencialne). to ma naozaj to mysql ci pgsql taketo obmedzenia? moj ty boze.
                      • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 15:45
                        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                        Obmedzenie je hlavne v dĺžke indexu. Ten nesmie presiahnúť 1024B. Takže by to indexovalo len začiatok. Preto používam fulltext indexovanie ktoré má navyše veci ako zoraďovanie výsledkov podľa relevancie. Pri fulltexte mám akurát obmedzenie, že hľadaný výraz musí mať > 3 znaky.
                        • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 19:32
                          WlaSaTy   Návštevník
                          jooj, LOB. s nim robi kazda databaza inak. si mohol povedat skor :)
                          • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 19:38
                            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                            Konkrétne je problém tu:
                            +-----------------+-------+
                            | Variable_name   | Value |
                            +-----------------+-------+
                            | ft_min_word_len | 4     |
                            +-----------------+-------+
                            
                            • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 19:50
                              WlaSaTy   Návštevník
                              vidim, MySQL. je v nom uz vobec podpora LOB? normalne databazy to mali uz v minulom tisicroci.
                              • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 19:57
                                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                                LOB je už poriadne dávno. Indexovať sa to dá, ale problém je, že indexuje len prvých 1024B. Tento problém sa dá obísť používaním fulltext indexu. Pred chvíľou toms zmenil minimálnu dĺžku vyhľadávanej frázy na 3 znaky takže s vyhľadávaním ICQ by už problém nemal byť.
                                • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 20:29
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  no, skoro som zabudol ze diskutujem o rieseni ktore je viazane na urcitu databazu v ktorej bolo aktivovane urcite engine. ked som robil nejake ine veci, tak som sa snazil vyhnut veciam ktore sa nedaju okamzite zmigrovat na inu platformu. no a to ste urobili aj vy, engine na vyhladavanie ktory nie je limitovany obmedzeniami pouzitej technologie, i ked ja by som sa poobzeral po systemovejsiom rieseni.

                                  takze, ci sa znizi minimalna velkost slova na tri zavisi len na vlastnikoch a spravcoch portalu :-)

                                  PS.: kto by povedal ze existuju klucove slova ako KDE, ICQ a podobne. ale zvysi to load, asi dost dramaticky.
    • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 16:30
      Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
      nedalo by sa tam aspon pod uz ponuku vyhladavanie pridat vyhladavanie cez google? lebo tam vyhladavanie kratsich fraz funguje www.google.com/search?q=ICQ+site:linuxos.sk
      • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 17:39
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        jj, taketo vyhladavanie vyuzivam aj ja
      • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 17:48
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Najidealnejsie riesenie by bolo keby sa ku vyhladavaniu pridal radio button pre moznost vyhladavat cez google
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 16:49
      jaaa   Návštevník
      ja by som sem hodil teda vyhladavanie z phpBB s mensimy upravami
      • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 17:04
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        phpBB nie je práve najlepší príklad kvalitného vyhľadávania. Síce pozná slová <= 3 znaky, ale zato nevie ani len zoradiť výsledky.
        • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 17:35
          jaaa   Návštevník
          mam na mysli phpBB3 v ktorom mas na vyber viacero viarant, znahodou vyhladavanie v phpBB3 je celkom fajn a ak by ste ho do shakalu upravili bolo by to v pohode
          • Re: Opravte vyhladavanie 22.02.2008 | 17:37
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Ja som to vyhľadávanie videl len pre zaujímavosť.