Ako namontujem USB na Ubuntu

Sekcia: Hardware a Drivery 22.03.2008 | 01:55
ixod   Návštevník
Zdravim,
prave som si stiahol Ubuntu 7.10 a vypalil na CD, po nabehnuti v bezpecnom grafickom mode z CD som si chcel pripojit USB kluc (512 MB), lenze nic. Rovnako som skusal aj externy HDD disk a nic. Neviete ako si pripojim USB zariadenia, aby som z nich mohol citat a do nich zapisovat? Som Linux zaciatocnik, prosim zrozumitelne.

Srdecne dakujem!
    • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 09:27
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      skus to pustit v normalnom mode, malo by to nabehnut samo; inak:
      sudo mkdir /mnt/USB
      sudo mount /dev/sda1 /mnt/USB
      • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 12:26
        ixod   Návštevník
        Zdravim,
        skusil som prikazy ako si mi poradil, lenze do zlozky /mnt/USB mi namontovalo moj harddisk, cize moje Cecko na PC. To je sice dobre, aj som don skusil zapisovat a citat z neho, vsetko funguje, len ako na ten klucik?
        skusil som nieco ako toto:
        sudo mkdir /mnt/USB2
        sudo mount /dev/sda4 /mnt/USB2
        som predpokladal, ze sda1 je automaticky harddisk na PC, a sda2 a sda3 vypisalo, ze does not exist
        ale pri sda4 napisal:
        you must specify the filesystem type
        takze co s tym?
        Inak skusil som spustit Ubuntu z CD aj v Start mode, ale sa mi zobrazila iba obrazovka pieskovej farby, kompletne mi Ubuntu nabehne iba vtom Safe graphic mode. Ja si chcem najprv Ubuntu vyskusat, az potom som uvazoval o jeho nainstalovani. Problem v rozliseni by nemal byt, mam notebook Toshiba, Satellite M45, Intel Pentium M (1.6GHz), 512MB DDR SDRAM, tak neviem co s tou pieskvou farbou.
        Dakujem za rady!
        • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 12:57
          klayman   Návštevník
          Ked zapojis kluc do usb, napis do konzoly dmesg a kukni ako mountlo, pravdepodobne by to malo byt ako "/dev/sdb". A toto dopln do toho druheho prikazu.
          • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 14:20
            Peter S.   Návštevník
            Alternativny sposob je pouzit fdisk:
            Sudo fdisk -l /dev/sda
            Sudo fdisk -l /dev/sdb
            Atd.... A podla poctu particii a velkosti si vies urcit ci je HDD, resp. Ktory a co je usb kluc a potom si uz iba vyberies ktoru particiu-cislo chces pripojit. Inak ubuntu po zastrceni kluca automaticky vyhodi okno, kde sa spyta co s novym storage zariadenim, teda aspon predpokladam....
            • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 16:29
              ixod   Návštevník
              To: Peter S.
              Rovnako som skusil sudo fdisk -l /dev/sda a vypisalo:
              Device Boot System
              /dev/sda1 * HPFS/NTFS
              /dev/sda4 Linux paintext
              pri prikaze sudo fdisk -l /dev/sdb nevypisalo nic.
              Som prihlaseny ako root, mam pred kurzorom #.
              USB klucik mam pocas celej doby zapojeny do pocitaca.
              No len neviem co teraz, to sda1 je moj C: harddisk ale to sda4 nevyzera na ten klucik!
              Pri zastrceni USB do PC sa mi okno automaticky neotvori, pretoze Ubuntu bezi z CD v Safe graphic mode.
              Takze co teraz?
              Dakujem.
          • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 16:17
            ixod   Návštevník
            Skusil som prikaz dmesg a potom som presiel adresare /dev ako aj /mnt a nikde sa nic nove neobjavilo. Stale mam v /mnt/USB moj PC C: harddisk
            Ked som potom aj skusil prikaz:
            sudo mount /dev/sdb /mnt/USB2 a ine modifikacie ako 'sda' alebo namiesto USB2 som si vytvoril adresar kluc, tak vypisalo:
            mount: special device /dev/sdb doesn't exist
            tak neviem co sa deje?
            • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 16:31
              Peter S.   Návštevník
              Mozes pripojit particiu, nie disk ktory ma v sebe particie, teda skus /dev/sdb1 a pod
              Ten fdisk ti ukaze kolko a akych particii maju jednotlive disky sda, sdb, sdc ... Ak mas
              • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 16:55
                ixod   Návštevník
                To Peter:
                Ano, vsak ja nechcem pripojit disk, iba jeden USB kluc, ktory nieje rozdeleny na particie. Zatial mi pripojil (resp. zobrazil) moj C: harddisk, ktory eozdeleny na particie nemam. Ale namontoval sa mi az po zadani prikazov:
                sudo mkdir /mnt/USB
                sudo mount /dev/sda1 /mnt/USB
                cize mi namiesto USB kluca do adresara USB namontoval 1 particiu mojho harddisku, kedze mam iba jednu, tak je tam cely.
                Stale mam teda ten problem, ten klucik nie a nie namontovat!
                • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 17:13
                  WlaSaTy   Návštevník
                  no, a co ti vypise prikaz sudo fdisk -l, respektive cat /proc/partitions ?
                • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 17:41
                  Peter. S   Návštevník
                  Pes je zakopany zjavne v tom ze na tom usb klucy MAS vytvorenu particiu, aj ked len jednu, ale je tam, takze /dev/sdb1 by malo fungovat. Inak na usb kluci mozes mat viac particii, tak ako na beznom HDD
                  • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 18:05
                    ixod   Návštevník
                    To Peter S. a WlaSaTy
                    Tak som este raz spustil Ubuntu z CD, tentoraz nie v Safe Graphic Mode ale normalne a prepol som sa v terminali ako root: sudo -s
                    Potom som zadal: fdisk -l a vypisalo:
                    Device Boot ............ System
                    /dev/sda1 * ........... HPFS/NTFS
                    /dev/sda4 ............ Linux paintext
                    potom som si vytvoril v mnt subor C, cize:
                    mkdir /mnt/C
                    no a potom som v terminali zadal:
                    mount /dev/sda1 /mnt/C
                    a tym som videl cely moj harddisk C: v subore /mnt/C
                    ked som skusil to iste pre to sda4:
                    mkdir /mnt/USB
                    mount /dev/sda1 /mnt/USB
                    tak vypisalo: you must specify the filesystem type
                    ako to urobim a co by to malo byt?
                    Ako vidiet po zasunuti USB klucika mi ho automaticky nenamontuje ani v normalnom mode,takze nechapem?!
                    Co teraz? V podstate mozem rovno zapisovat na C: disk ale ked uz chcem ten USB klucik rozchodit nechcem to vzdat v polovicke. Ozaj, niekde som cital ze ak mam disk NTFS a nie FAT32 tak don nemozem z Linuxu zapisovat, ale ja mozem ako je to mozne? Alebo sa tym myslelo ze moze zapisovat iba root a uzivatelia ak im nepridelim pravomoci nie?
                    Dakujem za napomocne odpovede.
                    • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 18:12
                      WlaSaTy   Návštevník
                      sda4 je stvrta oblast scsi/sata disku cislo 1 takze ak tam mas C: tak je to asi zachranna oblast od vyrobcu ako sa zvykne davat do notebookov. iny disk to nenaslo.

                      inak ten usb kluc funguje? a funguje aj usb na tom kompe?
                      • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 18:18
                        ixod   Návštevník
                        To: WlaSaTy
                        Ten USB je funkcny ako aj porty na PC, pretoze ked ukoncim Ubuntu a idem do Windows XP okamzite klucik zaznamena a nemam problem ho otvorit. Nenapada ta este nieco ine?
                        Dakujem
                        • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 18:29
                          Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                          zastrc USB kluc do portu a do konzoly napis: dmesg hod sem, co to vypisalo, poslednych par riadkov
                          • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 18:58
                            ixod   Návštevník
                            To georw:
                            ak nezalezi v akom som adresari v terminale nastaveny, tak po zadani dmesg vypise toto:
                            inak ten isty vypis mi ukazalo, ked som restartol Ubuntu a nechal klucik pripojeny, ten klucik nechce akceptovat nejaku adresu alebo co!
                            [ 258.020000] usb 5-1: device not accepting address 7, error -110
                            [ 258.132000] usb 5-1: new high speed USB device using ehci_hcd and address 8
                            [ 261.136000] eth1: no IPv6 routers present
                            [ 273.676000] usb 5-1: device not accepting address 8, error -110
                            [ 273.788000] usb 5-1: new high speed USB device using ehci_hcd and address 9
                            [ 284.212000] usb 5-1: device not accepting address 9, error -110
                            [ 284.324000] usb 5-1: new high speed USB device using ehci_hcd and address 10
                            [ 294.748000] usb 5-1: device not accepting address 10, error -110
                            [ 321.380000] [drm] Initialized drm 1.1.0 20060810
                            [ 321.444000] ACPI: PCI Interrupt 0000:00:02.0[A] -> Link [LNKA] -> GSI 11 (level, low) -> IRQ 11
                            [ 321.444000] [drm] Initialized i915 1.6.0 20060119 on minor 0
                            Vies teda ako na to?
                            Dakujem.
                            • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 23:25
                              Avatar peter s.   Používateľ
                              vyzerá to na bug v kerneli v ubuntu, ked si hodiš do google
                              "error -110" usb ubuntu
                              tak uvidiš kopu stránok kde sa o tom píše, je dosť dobrá šanca, že ked to nainštaluješ a updatneš systém, že to už bude OK
                              resp. ak by to bol štandartný PC tak by som ti poradil nepchať usb kluc v zpredu ale zozadu priamo do dosky....
                              Resp. pozri sa tu na tento bug
    • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 22.03.2008 | 23:04
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      Dám krk na to ze ten klucik nie je podporovany linuxom.. Hmm ze by bol znacky a-data?
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 23.03.2008 | 00:14
        ixod   Návštevník
        To: Viliam Oravec
        Klucik je znacky myFlash, ale kedze som skusal pripajat aj externy HDD a ani ten som nevedel namontovat, zrejme bude problem v kerneli Linuxu ako spominal Peter S. lenze ja sa chystam napevno nainstalovat Ubuntu 7.10 na moj notebook az cez leto, toto je skusobna prevadzka z CD. Zatial ma to teda velmi nepotesilo, cely den montovat jeden klucik na pocitac.
        Ale aj tak diky za tip.
        • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 23.03.2008 | 00:31
          Peter S.   Návštevník
          V lete? To uz hadam budes instalovat 8.04, nie? Resp.si budes moct vyskusat aj liveCD z 8.04 a uvidis ci ten bug tam stale je...
          • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 23.03.2008 | 14:46
            ixod   Návštevník
            To Peter S.
            Az v lete, pretoze si nechcem rozhodit PC teraz, kedze ho intenzivne vyuzivam v skole. Ale ked uz som to zacal riesit, tak som chcel vediet kde je problem. Lenze mam taky pocit, ze tento bug ak spustam 7.10-ku z CD asi nevyriesim, iba ak by som ho mal nainstalovany. Cital som diskusiu o tomto bug probleme a tam to riesili ak mali Desktop a Ubuntu nan nainstalovane, co nie je moj pripad. Mam notebook a pustam to z CD. Tam to riesili upgradom (bypassom) BIOSu.
            Tu novu verziu nebudem hned skusat, asi tam nebudu velke rozdiely, mozno iba v grafickej nadstavbe ci nie? A naviac nechce sa mi napalovat kazdu novsiu verziu na CD, ked to budem mat nainstalovane na PC tak spravim iba upgrade systemu. Ale mozno ako uz bolo spomenute tento problem nebude existovat ak si Ubuntu 7.10 nainstalujem na harddisk.
            Mozno tam bude problem, mam v plane disk rozdelit na 2 particie a na jednej nechat XP a na druhu dat Ubuntu, takze vidim ako sa s tym popasujem, pravdepodobne sa na diskusii este stretneme, ked mi to nepojde a nebudem vediet co a ako.
            Ak by niekeho este nieco napadlo, rad privitam nazory, ale diky vsetkym za tipy a pomoc.
            • Re: Ako namontujem USB na Ubuntu 23.03.2008 | 21:01
              Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
              moze este vyskusat starsie liveCD ubuntu 7.04 so starsim kernelom;