nahodne nejde pripojenie na internet
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
v mojom pripade som tam doplnil "jablko" (to co je tucnym to je moje hostname), pripadne napis ake mas hostname a co mas v tom subore, toto riesenie asi nieje koser ale mne to pomohlo
navrh pre admina: Nebolo by odveci zistit odkial sa pripaja a pokial je to staticka IP tak mu dat na nu ban aspon na mesiac a popripade aj zrusit ucet.
ps: k teme, nehlasi to nahodou v logu kam sa pcha vystup z dhcp klienta (asi /var/log/messages) nieco o tom ze niekto ukradol IP adresu popripade na wilde nevyskoci podobne okno? toto vyzera na helpdesk poskytovatela internetu (ak ten router nie je dokonca privatny).
localhost je 127.0.0.1, tebou poskytnuta rada bola dosledkom zadratovania po zmene nazvu z "server" na "jablko". mimochodom, kto ten server vyhodil?
ps.: pre zadavatela - ak ti to robi v viacerych os tak na tom istom hardware, tak to poukazuje bud na chybu pocitaca alebo sietoveho pripojenia. predpokladam ze si vylucil problem sietovky ako pokazeneho hardware a tym padom ostala otazka na dodavatela/poskytovatela internetu. nie, tato chyba sa s najvecsiou pravdepodobnostou netyka linuxu.
dmesg
:cely vypis je tu.
boli vylucene problemy s hardware ? ta chyba na sietovke sa zacina prejavovat par sekund po starte. a bola vylucena aj chyba u poskytovatela (napriklad nevhodna kabelaz)?
sietovky sis kedysi nevynikali stabilitou, ale to sa mozno zmenilo.
[ 28.848251] eth0: SiS 900 PCI Fast Ethernet at 0xe400, IRQ 21, 00:15:58:68:de:25.
[ 99.749731] NETDEV WATCHDOG: eth0: transmit timed out
[ 99.749741] eth0: Transmit timeout, status 00000004 00000000
kolko asi tak ubehlo sekund medzi nacitanim ovladaca sietovky a prvym vypadkom, tolko co akurat stihlo odpovedat dhcp?
ps.: odporucil by som vyskusat inu sietovku (intel, 3com), najlepsie aj s inym kompom na tej interfernetovej pripojke.