LAN Asus P5GC-MX

Sekcia: Hardware a Drivery 20.04.2008 | 01:15
kenco   Návštevník
Ahojte, uz som tu ohladom toho pisal, ale dostal som sa k jednej veeeeeeeeeeeeeeelmi vseobecnej odpovedi s tym problemom, ze ked sa drzim suboru readme, tak dojdem asi do jednej tretiny, a tam skoncim. Takze, stiahol som driver z adresy http://dlsvr02.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5GC-MX/LinuxDrivers.zip s tym, ze tam su ovladace pre grafiku, zvuk aj LAN. Jedine co ma trapi je LAN, nakolko zvuk aj grafika je OK, ale internet nie. Takze, isiel som podla postupu.
To build a binary RPM* package of this driver, run 'rpmbuild -tb
<filename.tar.gz>'. Replace <filename.tar.gz> with the specific filename of
the driver.

NOTE: For the build to work properly, the currently running kernel MUST match
the version and configuration of the installed kernel sources. If you
have just recompiled the kernel reboot the system now.

RPM functionality has only been tested in Red Hat distributions.

Ja som si nainstaloval Ubuntu 8.04, tak mozno je problem v tom, ale fakt neviem. Subor s koncovkou tar.bz som vytvoril klasicky, pravym tlacidlom mysi a dat vytvorit archiv - dany prikaz rpmbuild -tb prikaz neviem ako pouzit. Ideme dalej.
1. Move the base driver tar file to the directory of your choice. For example,
use /home/username/atl2 or /usr/local/src/atl2.

2. Untar/unzip archive:

tar zxf atl2-x.x.x.tar.gz

3. Change to the driver src directory:

cd atl2-x.x.x/src/

Zatial vsetko funguje podla navodu. A teraz ide "sek" a co dalej?
4. Compile the driver module:

make install

The binary will be installed as:

/lib/modules/<KERNEL VERSION>/kernel/drivers/net/atl2.[k]o

The install locations listed above are the default locations. They might
not be correct for certain Linux distributions. For more information,
see the ldistrib.txt file included in the driver tar.

Ked dam "make install" z daneho priecinka, tak mi vypise nieco v tom zmysle, ze nieje co instalovat. Tam skoncim. Ziadne googlovanie nepomohlo, tak uz sa pytam tu. A hrajem sa s tym uz asi tyzden. (sa sam cudujem, ake to mam certovske nervy) Dalej navod pokracuje takto:
5. Install the module:

insmod atl2 <parameter>=<value>

6. Assign an IP address to the interface by entering the following, where
x is the interface number:

ifconfig ethx <IP_address>

7. Verify that the interface works. Enter the following, where <IP_address>
is the IP address for another machine on the same subnet as the interface
that is being tested:

ping <IP_address>

Ale az tam som sa nedostal, nakolko sa neviem ako. Vie mi tu niekto pekne krok po kroku, prikaz po prikaze napisat, co mam vlasne robit? Ako fakt by som chcel prejst na platformu, kde by som mohol browsovat, pisat texty, robit tabulky a zakladnu kancelarsku robotu zdarma, ale ked toto nevyriesim, tak mi naozaj ostava (a to sa priznavam) nelegalny Windows.
    • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 01:32
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      distro?
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
      • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 01:46
        Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
        buntu.....hmm.
        no skus to cez ndiswrapper
        Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
        • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 12:53
          petertomasy   Návštevník
          Aha, tak atl2.ko je už priamo v jadre, chcelo by to sem zadať výpis "lspci | grep Ethernet", potom budeme múdrejší.
          • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 14:03
            kenco   Návštevník
            OK, dobre, som v linuxe totalny zaciatocnik, takze sorry, ak ti odpoviem to, ze neviem co odo mna chces (predpokladam, ze to mam asi zadat do konzoly a prepisat, co mi vyhodi, vsak?). Ale ak by to malo mat v jadre, tak by mi siet sla (obycajne napojenie z routra cez DHCP), nemam dokonca ani nadetekovanu sietovku.
            • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 14:53
              Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
              ano, do konly zadaj ten prikaz, pripadne len:
              lspci

              mozno nie je v detect liste pridelene ID danemu modulu

              to ale uvidis(me) z lspci
              Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
            • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 15:00
              petertomasy   Návštevník
              Aplikacie>príslušenstvo>terminál. Napíš príkaz : lspci | grep Ethernet ,# za každým príkazom "enter"
              potom: lsmod | grep atl2
              a ešte :ifconfig -a
              a výpisy pošli sem
              • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 15:17
                kenco   Návštevník
                OK, takze vypisy vyzeraju asi takto:

                kenco@kenco-desktop:~$ lspci
                00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82945G/GZ/P/PL Memory Controller Hub (rev 02)
                00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82945G/GZ Integrated Graphics Controller (rev 02)
                00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 01)
                00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 01)
                00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 2 (rev 01)
                00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 01)
                00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 01)
                00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 01)
                00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 01)
                00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 01)
                00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev e1)
                00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GB/GR (ICH7 Family) LPC Interface Bridge (rev 01)
                00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)
                00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) SATA IDE Controller (rev 01)
                00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller (rev 01)
                02:00.0 Ethernet controller: Attansic Technology Corp. L2 100 Mbit Ethernet Adapter (rev a0)

                kenco@kenco-desktop:~$ lspci | grep Ethernet
                02:00.0 Ethernet controller: Attansic Technology Corp. L2 100 Mbit Ethernet Adapter (rev a0)

                Ako, je pravda, ze v tomto vypise uz vidim tu sietovku aj ja, ale aj ked idem na vlastnosti siete, (teda, neviem presne nazov, ale polozka, kde sa nastavuju vlastnosti sietovky), tak tam ziadna sietovka nieje. Firefox hlasi stale, ze je offline, ani na router sa neprihlasim - takze siet nejde.
                • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 15:52
                  petertomasy   Návštevník
                  ešte :lsmod | grep atl2
                  a :ifconfig -a
                  • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 16:04
                    kenco   Návštevník
                    kenco@kenco-desktop:~$ lsmod | grep atl2
                    atl2 33176 0
                    kenco@kenco-desktop:~$ ifconfig -a
                    eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:1b:fc:85:8c:d0
                    UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
                    RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
                    TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
                    collisions:0 txqueuelen:1000
                    RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)
                    Memory:dffc0000-e0000000

                    lo Link encap:Local Loopback
                    inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
                    inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
                    UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
                    RX packets:976 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
                    TX packets:976 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
                    collisions:0 txqueuelen:0
                    RX bytes:48800 (47.6 KB) TX bytes:48800 (47.6 KB)

                    • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 16:11
                      petertomasy   Návštevník
                      sudo dhclient etho # zadaj svoje heslo
                      • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 16:21
                        kenco   Návštevník
                        kenco@kenco-desktop:~$ sudo dhclient eth0
                        [sudo] password for kenco:
                        Internet Systems Consortium DHCP Client V3.0.6
                        Copyright 2004-2007 Internet Systems Consortium.
                        All rights reserved.
                        For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/

                        Listening on LPF/eth0/00:1b:fc:85:8c:d0
                        Sending on LPF/eth0/00:1b:fc:85:8c:d0
                        Sending on Socket/fallback
                        DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 6
                        DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 10
                        DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 15
                        No DHCPOFFERS received.
                        No working leases in persistent database - sleeping.
                        • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 16:42
                          petertomasy   Návštevník
                          Hm, router funguje? Dostaneš sa naňho z napr. firefoxu? Ešte mi pošli výpisy: cat /etc/resolv.con
                          a : route -n
                          • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 16:54
                            kenco   Návštevník
                            route -n

                            kenco@kenco-desktop:~$ route -n
                            Kernel IP routing table
                            Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface

                            Co sa tyka cat /etc/resolv.con tak taky subor neexistuje - aj som sa manualne browsol do adresara etc a nic som tam take nevidel, cez konzolu to tak isto vypisalo, ze dany subor neexistuje. A co sa tyka routra, vies, striedavo bootujem Windows a Ubuntu - z Windowsu tu pisem a na Ubuntu to skusam. Vo Win mi ide net v pohode, bez problemov. Pod Ubuntu sa na net ani router nepripojim, to som uz skusal. PC sa javi, ako keby tam ziadna sietovka ani nebola. Ako som uz spominal vyssie, ked idem do nastaveni (teraz neviem presne cestu, ale vlastnosti sietovky by tam mali byt), tak tam ziadna sietovka nieje - ako keby som v PC ziadnu sietovku nemal.
                            • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 17:08
                              petertomasy   Návštevník
                              Chybička se vloudila. cat /etc/resolv.conf, a ten route-n ti nevypísal žiadne číslice?Si to ešte raz zhňme: ip adresu máš dynamickú ( router) , vo win ti to funguje, hm, ako to máš nastavené vo winoch? Tá sieťovka je funkčná a rozhranie sa volá "etho" , tak treba iba nastaviť IP, DNS, a bránu, a masku. buď cez DHCP server , alebo staticky (manualne)
                              • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 17:24
                                kenco   Návštevník
                                Takze tu je cely vypis z konzoly:

                                kenco@kenco-desktop:~$ cat /etc/resolv.conf
                                cat: /etc/resolv.conf: No such file or directory
                                kenco@kenco-desktop:~$ route -n
                                Kernel IP routing table
                                Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
                                kenco@kenco-desktop:~$

                                Ten subor neexistuje, zadal som jeho nazov spravne a pod route -n niesu ziadne cisla. Router je nastaveny aby prideloval adresy cez DHCP, tak to funguje aj pod win. To ubuntu mam do dualboot s win, takze pod win ide v pohode, to iste zelezo, bez prepajania kablov atd., ale pod ubuntu nie. Vo win mam tak isto pridelovat adresu cez dhcp automaticky.
                                • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 17:45
                                  petertomasy   Návštevník
                                  Ešte keď si vo winoch pošli IP, DNS, bránu, a masku, potom vytiahni router zo siete,z počítača, nabootuj do ubuntu, zapni router, zasuň kabel do pc, nahoď firefox
                                  • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 17:53
                                    kenco   Návštevník
                                    Takze, po nahodeni ipconfig /all mi win vyhodil toto:

                                    Ethernet adapter Local Area Connection:

                                    Connection-specific DNS Suffix . :
                                    Description . . . . . . . . . . . : Atheros L2 Fast Ethernet 10/100 Base-T Controller
                                    Physical Address. . . . . . . . . : 00-1B-FC-85-8C-D0
                                    Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
                                    Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
                                    IP Address. . . . . . . . . . . . : 10.0.0.140
                                    Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
                                    Default Gateway . . . . . . . . . : 10.0.0.138
                                    DHCP Server . . . . . . . . . . . : 10.0.0.138
                                    DNS Servers . . . . . . . . . . . : 10.0.0.138
                                    Lease Obtained. . . . . . . . . . : 20. apríla 2008 15:47:46
                                    Lease Expires . . . . . . . . . . : 20. apríla 2008 16:47:46

                                    Idem restartnut router a nabootujem ubuntu, som zvedavy, ci to nieco spravi, ci ne... :(
                                  • Re: LAN Asus P5GC-MX 20.04.2008 | 18:09
                                    kenco   Návštevník
                                    OK, takze spravene a nic. Vypis z konzoly ten isty. Inak, spravil som print screen obrazovky, sice som uz tu sietovku "nasiel", ale nemozem ju konfigurovat, nic.

                                    http://kenco.szm.sk/screenshot.png
                                    • Re: LAN Asus P5GC-MX 21.04.2008 | 15:23
                                      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                                      este furt nevyriesene?
                                      na tom screene to vyzera ze to vobec nema rozpoznane..
                                      skus si tam hodit novu mandrivu...co to spravi
                                      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                                      • Re: LAN Asus P5GC-MX 21.04.2008 | 17:31
                                        petertomasy   Návštevník
                                        Hm, čo tak to tam dať na pevno? sudo ifconfig eth0 10.0.0.140 netmask 255.255.255.0 up
                                        sudo route add default gw 10.0.0.138
                                        vytvor si : sudo gedit /etc/resolv.conf a vlož do neho :nameserver 10.0.0.138. Ale si to pre istotu skontroluj vo winoch. Ak to nepomôže , zkompiluj si ho z http://people.redhat.com/csnook/atl2/atl2-2.0.4.tar.bz2 . Ten pôvodný si zalohuj a kompilaciu urob nasledovne :cd atl2-2.0.4,
                                        make install. Pre kompiláciu by si mal mať nainštalovane :sudo apt-get install build-essential. Ten modul by si mal mať /lib/modules/<KERNEL VERSION>/kernel/drivers/net/atl2.[k]o .
                                      • Re: LAN Asus P5GC-MX 21.04.2008 | 18:15
                                        kenco   Návštevník
                                        Hehe, Mandriva je druha kapitola, tahal som 2008.1 DVD ISO ako hluchy, vypalil, je v poriadku, skusal som cez md5, ale po nabootovani a detekovani zariadeni vypise nejaku chybu v styte ze "halt" neviem co a potom uz len tvrdy restart - tak si to DVD mozem tak akurat zavesit na snurku :-)
                                        • Re: LAN Asus P5GC-MX 21.04.2008 | 18:50
                                          Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                                          co presne ti napise?
                                          a pri detekovani coho?
                                          Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                                          • Re: LAN Asus P5GC-MX 21.04.2008 | 19:04
                                            kenco   Návštevník
                                            Napisem presnejsie, ked budem doma pred PC. Ono to sekne pri bootovani z DVD. Nabootujem z DVD, potom dam install a asi po polminute spadne graficke rozhranie, vypise nejaku systemovu chybu, len teraz neviem presne aku, a mozem PC uz len tvrdo restartovat. Inak, v PC nemam nic exoticke, doska ako v topicu, 2GB RAM (1 pam. modul), 2x HDD, 2x DVD RW... Grafika, zvukovka tie, co su na doske. Nechapem tomu sam.
                                            • Re: LAN Asus P5GC-MX 21.04.2008 | 19:12
                                              petertomasy   Návštevník
                                              to kenco: pošli mi tvoje icq , ak to vyriešime , dáme to potom sem.
                                              • Re: LAN Asus P5GC-MX 21.04.2008 | 19:17
                                                kenco   Návštevník
                                                to petertomasy: 339164752