Texty
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
mas SK aj system?
A aj keď si menil písma, možno si ich nemenil všade tam kde treba.
Druhá možnosť - klikni na Nastavenie > Nastaviť Konqueror > Písma a tam si nastav také, čo obsahujú všetky naše znaky, aj s diakritickými znamienkami.
Tretia možnosť - otvor ovládacie centrum > Vzhľad a témy > Písma a tam si tiež nastav také, ktoré obsahujú celú slovenskú abecedu aj s diakritikou.
Problém by nemal by s písmami ako Serif, Sans, Liberation, Lucida, URW, Nimbus, Century Schoolbook, a ani s windowsovými, s výnimkou rôznych ozdobných. Len pozor - aj pri nastavení jednej veľkosti majú samy osebe rôznu veľkosť (napríklad Lucida Bright je malá, Century Schoolbook je veľký), môže sa stať, že Ti to mierne rozhádže vhľad stránok.
mne to vtedy vyriesilo nainstalovanie locales-en (ano, aj ked mam nainstalovane aj locales-sk)
druha vec je, ak mas nastaveny jazyk aj v Mandriva Control centre, aj v KDE a stale to nepomaha, skus si prehodit v KDE control centre temu vzhladu na standardnu (ta co tam bola od vyroby, ono to okrem vzhladu meni aj pisma a fonty, a standarne sa pouzivaju podporovane fonty)
Ak mas gnome a pouzivas gedit, tak skus toto v terminal:
gedit /home/SUBORnaOTVORENIE --encoding=UTF-8
Prip skus sa pohrat s kodovanim (ak nepojde). Namiesto UTF-8 skus nejake windows atd, urcite to pojde...
Ak to otvaras v OOo writer (nejake .doc formaty), tak otvor OOo a daj otvorit subor. Dole mas take ze "Typ suboru". Tam skus vybrat o aky subor ide...
Vela stastia...
...to ohladom gedit by malo nejako podobne ist aj s kate...