LAN sieť medzi Ubuntu a Windows

Sekcia: Konfigurácia 03.05.2008 | 21:36
Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
Dobrý deň,
takže mam doma 2 PC, na jednom je Ubuntu, na druhom Windows XP. Oba PC su zapojene do Routera konkretne DSL router DrayTek Vigor 2700 VoIP. V routeri som povolil LAN sieť a nastavil som konfiguraciu LAN IP siete. Prvu IP som nastavil na 192.168.1.1 a druhu na 192.168.2.1.
Na PC s Win som dal zdielat vsetky disky aj povolenia na citanie a zapis som zapol. V Ubuntu mam Sambu a skusal som to nakonfigurovat podla tohoto navodu ::: http://wiki.ubuntu.cz/Samba konkretne : Sdílení veřejného adresáře s oprávněním pro čtení i zápis (Autentizace=Ano) Pozeral som aj oficialny manual na www.samba.org no nejaksi to neprinieslo ziadny vysledok. V smb.conf som este nastavil wins support = yes , a wins server = 192.168.1.1 .
V sambe som tiez vytvoril usera, ale stale to neviem rozbehat. Ked si dam Miesta - Siet v Ubuntu, tak tam vidim Siet Windows, kliknem nato a tak vnutri uz nic nie je.
Prosim o radu co mam este nastavit v sambe popripadne vo Win ???
Ako to mam rozbehat ? Dakujem za vsetky rady ...
Slackware
    • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 03.05.2008 | 21:39
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      tie IPcky mi nesedia, teda ak pouzivas defaultnu masku siete. to je ako keby boli tie kompy na roznych sietach.
      • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 03.05.2008 | 21:53
        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
        takto, v tej konfiguracii v routeri tie IP-cky boli uz standardne tak nastavene ja som to len zapol lebo LAN bola vypnuta. Maska podsiete pre oba je 255.255.255.0.
        Slackware
        • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 03.05.2008 | 22:16
          Avatar Peter Ubuntu 14.04  Používateľ
          ja si myslim ze si mimo a tak ako pise borgcube mas dve siete skus si dat 192.168.1.1 a 192.168.1.2 ta maska 255.255.255.0 ma rozsah od 1-254
          kazdu xvilu dobry napad :-)
          • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 04.05.2008 | 00:23
            Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
            OK, nastavil som to v routeri tak ako ste napisali, prvu IP na 192.168.1.1 a druhu na 192.168.1.2. Problem je vtom, ze ziadna zmena nenastala.
            Skuste mi povedat co mam nastavit v sambe, okrem toho co som uz nastavil (teda ak je to spravne).
            Tie zdielane disky druheho PC by som mal vidiet, ked si dam Miesta - Sieť - Sieť Windows, alebo je to niekde inde ???
            Slackware
            • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 05.05.2008 | 16:08
              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
              Este nieco, musim mat vo Win XP nainstalovanu Sambu ??? Ked v sambe pridavam usera, tam musim pridat meno uzivatela z Win XP ???
              Nejak nemam jasno v tych nastaveniach ...
              Slackware
              • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 05.05.2008 | 17:33
                tomas   Návštevník
                no vidim ze mas uplne z toho mys mas:) tak ja mam tiez spravenu siet a pouzivam aj linuxove pc v nej a aj win, takze :
                1. spravne nastavit IP , Branu, DNS ( to aby si uz aj na net nemusel sa moc bavit)
                2. dat ich vsetkych do jedenj pracovnej skupiny (linux pouziva WORKGROUP a win -DOMA , alebo tak nejak , uz nefem presne)
                Vo win nemusis nci ine instalovat, staci mat toto dobre nastavene aj v linuxe aj vo win, teraz uz by si mal vidiet aj lunuxovy pc ,a v sambe linuxu aj win pc, prinajhorsom si ho sksu pingnut, alebo zadaj do prehladaca IP druheho pc a ono ti ho otvori
            • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 05.05.2008 | 17:46
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Na routri nič nenastavuj. Ten router má dve logické siete. Jedna je 192.168.1.255 a druhá je štandardne vypnutá a je na 192.168.2.255 . Dú druhú vypni a už sa s tým nehraj. Ak máš na routri nastavené prideľovanie IP cez DHCP, tak nemusíš ani IP na kompoch nastavovať. Proste daj zdieľať a je. Jedine čo treba (aj to nemusí byť vždy) je aby si mal oba kompy v jednej skupine.
              P.S. O sieťach asi moc (ak vôbec niečo) nevieš, že? Mal by si si prečítať ako funguje sieť.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 05.05.2008 | 19:56
                Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                Máš pravdu o sietiach moc ešte neviem, siete mám až budúci rok v škole ...
                OK, takže v routeri som vypol tú druhú sieť, pri DHCP server mam ANO, takže je to asi povolene. Na oboch kompoch mam skupinu WORKGROUP, takze by mali byť v jednej skupine. Reštartoval som oba systemy a mam nastavene zdielanie, na mojom som dal /home/public, na druhom je cely disk C. Problem je vtom, ze ked dam Miesta - Sieť a kliknem na Sieť Windows, tak tam nič nie je. Nevidim ten disk C.
                Druha vec je, že som to skusal aj pod Win XP, keďže mam dualboot a tam bol zas ten problem, že ten druhy PC videl moj zdielany disk, ale ja jeho nie ...
                V sambe netreba nič nastaviť ???
                Slackware
                • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 05.05.2008 | 20:03
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  No neviem. Dosť často pomáha dať vo win priamo \\meno_kompu a ono to ide alebo \\IP_kompu.
                  Na linuxe s tým problém nemám. V ubuntu dám Miesta->Sieť a tam vyberem sieť windows a sú tam skupiny.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 05.05.2008 | 20:17
                    Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                    s tym menom kompu som to skusal a nic, okrem toho oba PC maju rovnaku IP
                    Nastavoval si nieco v sambe ? Ak ano co to bolo ???
                    Slackware
                    • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 05.05.2008 | 20:29
                      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                      Tie kompy nemôžu mať rovnakú IP. Musí byť rozdielna. Napríklad 192.168.1.10 a 192.168.1.11 . Ak ti ich pridelil router, určite nie sú rovnaké.
                      V Sambe som nič nenastavoval.
                      Ak chceš, ozvi sa mi na jabber. Kontakt mám v profile.
                      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                      • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 06.05.2008 | 00:05
                        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                        v profile som postrehol iba mailovu adresu, kontakt na jabber som tam nevidel ...
                        Slackware
    • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 10.05.2008 | 23:40
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Vďaka mayovi som rozbehal ako tak svoju siet. Z Win-u sa bez problemov da dostat do mojho zdielaneho adresara. Problem je vtom, ze opacne to neide. Sice vidim v sieti aj moj PC so zdielanym dresarom aj druhy PC, lenze ked kliknem na ten druhy PC, aby som sa dostal do tych zdielanych adresarov, pyta odomna meno a heslo. Samozrejme som si vytvoril v sambe usera, to ide v pohode, pretoze ked sa z druheho PC chce niekto dostat do mojich zdielanych adresarov tiez to pyta meno heslo zadam to ktore som vytvoril v sambe a ide to v pohode. Lenze ked sa chcem ja dostat do druheho PC, zadam meno a heslo ktore som si vytvoril a nic, znova to vyhodi tu istu tabulku ze chce meno a heslo. A takto to ide dookola.
      Neviete v com je problem ???
      Slackware
      • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 11.05.2008 | 00:44
        Avatar david Debian Lenny  Používateľ
        skus si nainstalnut program smb4k mal by byt v repozitaroch (ale myslim ze ti bude instalovat aj Kde kniznice)
        dreamwalker
      • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 11.05.2008 | 01:17
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Ja len dodám, že problém bol v smb.conf súbore. Stačilo nakopírovať ten pôvodný, čo má ubuntu po inštalácii samby.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 11.05.2008 | 12:10
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          No hej problem bol v smb.conf, akurat ze nie v tom originalnom, lebo ten som mal zalohovany a ked som ho dal naspat tak to aj tak neislo, pomohol mi az mayov smb.conf ...
          Inak nainstaloval som smb4k aj swat mam, ale neide to, skusal som uz aj nastavit ine heslo na uzivatela, ale nic. Furt a dookola je tam ta prihlasovacia tabulka ...
          Inak zo zaciatku mi pristup blokoval Firewall ktory mam vo Win, ale to sa mi uz podarilo nastaviť.
          Vo Windowse netreba nic nastavit okrem zdielania ???
          Slackware
    • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 15:59
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Kurňa ale uz ma to fakt serie. Tato poondena lokalna siet mi funguje iba jednosmerne. Nechapem preco pyta odomna meno a heslo a este by som rad vedel ake ? Uz som skusal vselico a nic nefunguje, furt je to to iste.
      Stalo sa to uz niekomu, alebo som jediny ???
      Slackware
      • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 16:12
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Takto. Ak ideš z linuxu na win sa pýta na heslo alebo naopak?
        Ak ideš z linuxu na win a pýta heslo, treba zadať meno a heslo užívateľa vo win.
        Ak ideš z winu na linux a pýta heslo, treba zadať meno a heslo užívateľa v linuxe.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 16:48
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          Takto ked som sa prvykrat z Win napajal na Linux, tak vyhodilo tabulku ze chce meno a heslo. OK zadal som mu meno a heslo uzivatela ktoreho som si vytvoril v sambe a islo to.
          Ked som chcel z Linuxu prejst do Win, tak to tiez pyta meno a heslo a to uz neviem co mam tam zadat, skusal som uz vsetko mozne.
          Vravis ze mam zadat meno a heslo uzivatela z Win-u, lenze tam nemam nastavene ziadne heslo. Skusal som aj to, ze som vytvoril vo Win dalsieho uzivatela s menom a heslom a neslo to.
          Proste ked sa chcem dostat z Linuxu do Win zdielanych adresarov tam netusim ake meno a heslo mam zadat ...
          A nechce to ist a nechce to ist a nechce to ist !!!
          Slackware
          • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 17:02
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            No tak to netuším. Asi nemáš dobre nastavené práva na zdieľanie pod windowsom. S tým ti neporadím, nemám po ruke win komp, kde by som to pozrel. Na to by možno bolo vhodné sa opýtať na fóre pre windows (možno zive.sk, neviem).
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 17:29
            Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
            tak ak mas na wine pouzivatela 'administrator' a heslo nema ziadne tak zadaj administratot a heslo nezadaj. ako mas nastavene zdielanie vo windowse? je tam viac stupnov. ja som sa tym tiez zaoberal a musim povedat, ze je to riadne divne. mne to nefungovalo poriadne ani medzi dvoma win xp :D vravis ze to dookola nechce ist, to znamena, ze za zadanie mena a hesla ta nepusti a stale od teba to meno a heslo pyta, alebo vyhodi error?
            zatial tvoju situaciu vidim tak, ze problem by som hladal na windowse. btw ja na booku nemam nainstalovanu sambu a do skolskej samba siete sa dostanem. len po zadani adresy servera odomna pyta meno a heslo pouzivatela. zadam tam meno a heslo pod ktorym sa v skole prihlasujeme do windowsu a vsetko fachci.
            Everything is proceeding as I have foreseen.
            • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 18:18
              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
              Takto chalani, ono to nevyhodi ziadnu chybu, len dookola chce odomna meno a heslo skusal som aj to stym administratorom ale nist, samozrejme zdielanie som vo Win nastavil, nastavil som zdielanie vsetkym aj zdielanie priamo pre mna.
              Skusim este popytat sa na zive.sk, lebo mi uz z toho tecu nervy ... Sere ma cely Windows !!!
              Slackware
          • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 17.01.2010 | 05:59
            Zdendo   Návštevník
            Heh, to viem, to robia tie trápne Visty!!! Vo WinXP keď dáš zdieľať priečinok (cez pravé tlačítko, a samozrejme musíš mať povolené zdieľanie!!!) - tam problém nie je. Nemusíš zadávať meno a heslo. Pokiaľ používaš (jeho)Visty, a nemáš žiadne heslo - musíš si ho nastaviť. Ináč sa tam nedostaneš. No a potom - z ktoréhokoľvek PC keď pristupuješ na tamten VistaPC, zadáš svoje prihlasovacie údaje toho užívateľského konta vo Viste, a si tam. Mám to odskúšané. Strýkovi tak leziem do noťasu :D
            Alebo si sprístupni aj účet Guest (hosť) a daj tam nejaké ľahké heslo, a trebárs daj hosťovi práva len na čítanie (aby ti ten dotyčný pre ktorého dávaš zdieľanie niečo nepomazal)... Dúfam, že som to napísal zrozumiteľne, ešte spím :(
            • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 17.01.2010 | 11:13
              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
              Nooo, ehm, odpovedas na temu z roku 2008 a este ktomu vyriesenu. Tu fajku som tam dal preto, ze je to uz vyriesene. Okrem toho neviem ci v roku 2008 bola Vista az tak rozsirena. Ja osobne som Vistu nikdy nemal a ani nechcem.
              Ale inak dik za osobnu skusenost.
              ;-)
              Slackware
    • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 16:18
      Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
      Ja mam sice Ubuntu 8.04 Ja som si nasiel tento navod. A vsetko som si tam potom len naklikal :-)
      • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 16:49
        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
        Dik za ten navod, ale ja mam este Ubuntu 7.10, tam je to trocha ine a okrem toho mne ta siet funguje len jednostranne a to ma štve ...
        Slackware
        • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 18:00
          Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
          Skus sa pozret sem. Ty potrebujes navod ciste na tvoju verziu. Nieco z toho musi fungovat, len si uz napametam, ako som to robil, ked som mal 7.10 verziu.
          • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 18:24
            Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
            Vidim nechapeme sa. Ja som vsetky tie tutoriali a navody presiel. Mne ta siet ide, vsetko je nastavene akurat ze len jednostranne. Ja sa nemozem z Linuxu dostat do adresarov ktore su zdielane vo Windowse. Furt to odomna pyta meno a heslo a to sa opakuje dookola nech zadam akekolvek. Ale z Win kludne vidim zdielane priecinky Linuxu a daju sa citat aj zapisovat ...
            Slackware
    • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 19:07
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Mňa asi hodí o zem !!!
      Nastavil som vo Win k uzivatelskemu menu heslo, som si myslel ze to pojde. Ale neslo to, tak som skusal vselijake kombinacie mena a hesla a predstavte si vyslo mi to.
      Vobec tomu nechapem. Musel som zadat svoje uzivatelske meno, no a heslo som zadal to, ktore som nastavil uzivatelovi vo Win.
      Tak toto je tak domotane ze uz viac to ani nemoze byt. Ale hlavne ze mi to uz konecne ide.
      Slackware
      • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 19:18
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        A nehovoril som ti to?
        Moment. Meno z užívateľa v linuxe a heslo z winu?
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 19:31
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          Presne tak, nestacim sa divit ...
          Toto bola cista nahoda ...
          Slackware
          • Re: LAN sieť medzi Ubuntu a Windows 21.05.2008 | 20:33
            Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
            a koly podobnym fintam nepouzivam sambu ale apache :) (nastastie len raz za cas potrebujem preniest vacsi subor) je to sice ako skrabat sa pravou rukou za lavym uchom, ale setrim si tak vela casu a nervov.
            Everything is proceeding as I have foreseen.