pre vsetkych
ja programujem pre win ( tak som zacal a tak v tom robym Delphi7) a ak prejdem na linuch tak vsetky programy skncia ????
alebo budem vediet ich pouzit v Linuxe????
jedna sa mi oto ze pouzivam seriovy port alebo paralelny (usb prevodniky a tak) a neviem ako to pouzit.
zacal by som programovat aj pre Linux ale v Delphi som zbehly a C len pre arm7 a avr.
nepotrebujem super grafiku ale RAD ako v Delphi.
Je nieco take????
ako je na tom wine???? co vsetko dokaze spravits windows programom?????
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
k tomu delphi. ja sa nechcem hadat co je lepsie ale v Delphi som :
programoval DirtectX a vlastny kamerovy sistem, kompresi aobrazu , detekcia pohybu v obraze, webovy prehliadavac s vlastnymi funkciami, programy na komunikaciu s MCU, databazy, a rozne utility ... a uz ani neviem co vsetko za tych 10rokov. ano pracujem v C ale len pre jednocipaky.
ano nic vinimocne ale ak to neviem v C alebo C++ tak to viem v Delphi.
otazka je co je premna jednoduchsie .
zacat sa ucit C++ ( je nejake IDE prostredie podobne delphi?) alebo nejako spustit moje programi v Linuxe (nie directx nemusim , staci to jednoduchsie).
Ja na PC pracujem nehram sa . potrebujem rozchodit emulatory na mikroprocesory (AVR Dragon) a ovladat dokonale seriovy port a jeho komunikaciu. ovladat pralelny port , ovladat usb (ft232 a spol). nie pozerat na pekne okna to mi penaze nezaroby. Kreslit plosne spoje a ovladat moju CNC frezu. takze ak mate nejake napady som otvoreny moznostiam.
a hlavne mam USB osciloskop M524 a stal 25tis. takze to tiez potrebujem rozchodit pod Linuxom ak sa da, lebo inac som vyradeny.
Mne je fuk aky mam operacny , potrebujem v nom pracovat s vecmi co mi zarabaju.
co sa tyka serioveho portu tak s tym nemam skusenosti, ale da sa to, len neviem ako a do akej miery :) no spaja sa mi s tym hlavne Cecko. ci to pojde v lazaruse, to neviem.
vdaka cau
V linuxe je to asi tak 5x az 10x pomalsie. Na CLX (Kylix) zabudni uplne, je to nepouzitelny shit. Zostava teda len Lazarus. Vyvyja sa sice hodne rychle ale aj tak to nie je ono. Ja mam napr. nainstalovane 4 rozne verzie, kazdu v gtk aj gtk2 lebo ak sa objavi nejaky problem tak vacsinou v nejakej inej verzii to ide. A to nie je tak ze by ten problem vyskocil raz za pol roka ale tak ze robim hodinu a objavym brutalny bug (napr. neda sa kresli to paintboxu, stalcenie button nezavola on click, v ide sa neda nastavit event, neda sa nacitat obrazok ...) ktory mi uplne znemozni dalej pracovat. Takto sa to fakt neda. Na nejake hrajkanie sa ok, ale keby som v tomto mal robit v praci 8h denne tak si rovno vpalim gulku do hlavy. Komfort prace tiez velmi zaostava za Delphi7.
Vacsina tychto problemov je podla mna spojena prave s tou multiplatformnostou Lazarusa. Dakto objavy nejaky bug, fixne to u seba a to sposobi problem na nejakom inom os alebo toolkite. Delphi7 je len jedno na jednom OS takze tam ked sa objavy chyba a opravia ju tak je opravena a bodka.
Inak pobavil ma Bendikov komentar ze "RAD bežnému programátorovi netreba". Akoze ha ha. Ak je bezny programator ten co sa bezne programovanim zivi tak RAD urcite treba. Ale nie "RAD" co je v kdevelop a podobnych open source srackach. Cim sa teda nechcem nikoho dotknut ale studenti maju obvyle uplne skreslene predstavy o tom co sa deje v biznis sfere.
Zhrniem to. Ak sa zivis programovanim v Delphi7, zatial u toho zostan. DualBoot nie je problem. Nie je problem ani vyskusat si lazarus. Ak sa snad bojis ze ti ujde vlak, neujde. To som si myslel niekedy v 1998 ale ako vydis, linuxovy vlak sa este stale plazi v depe, je a bude dost casu naskocit neskor.
Ja prave pre RAD pracujem v Delphi a ako si pisal v piatok sadnem a v nedelu mam soft.
ale musim ist aj inou cestou. pisem aj pre jednocipaky a tam uz len v C a to nie je problem ale
dalej v zivote budem musiet nejake distribucie tiny linux pre arm9 a spol a preto potrebujem vediet programovat aj pre linux aspon tak nejako .
ak nerozchodim hardware na linuxe ten co potrebujem tak budem musiet chodit na 2OS inac sa neda.
zatim vdaka. uvidim casom.
Okrem toho pascal je totalne zastaralý neefektívny jazyk. Len pre zaujímavosť pascal nebol vyvinutý na programovanie ale len na zápis algoritmov. Je absolútne neefektívny na akékoľvek programovanie. Základom moderných efektívnych jazykov je c. Len pre zaujímavosť si skúste porovnať:
aPozrime sa bliššie na zápis:
Ak zoberiem c-čkovske porovnania a priradenia (==, =): najčastejšie používam priradenie takže by malo byť najkratšie. Lenže v pascale nič také nie je a musím priraďovať pomocou := čo je absolútne nevyhovujúci zápis. Stláčať za sebou znaky ktoré sú na pravej strane klávesnice na úplne inom mieste mi zaberá obrovské množstvo času čo pri tom, že návrh gui v c++ mi nezaberie viac ako 5 minút je dosť podstatná vec. Už len vďaka tomu napíšem zhruba to isté (s trošku lepším gui) v c++ skôr než v pascale.
Begin a end sú kapitola samá o sebe. Osobne som nenašiel žiaden editor na pascal ktorý by dokázal automatické odsadzovanie begin / end. Pri programovaní sa mi občas stane že zabudnem odsadenie .. no zatiaľ čo c-čko má {} kde mi automatický pri napísaní { napíše } a keď dám kurzor k jednej zátvorke automaticky zvýrazni aj druhú zátvorku. Automatické odsadenie je samozrejmosť takže zbytočným formátovaním nestrácam ani sekundu. Raz sa mi stalo, že som pri programovaní v delphi 2 sprosté dni strávil hľadaním chýb v begin / end.
Nas projekt (velka DB aplikacia) ma momentalne presne 2659 roznych okien, 665 dalsich kniznic (unit) ktore okno nemaju (nevizualne, komponenty, objekty, atd...), zdrojove kody maju 1973271 riadkov a zaberaju 59 MB. To je len klientska cast napisana ciste v delphi. Cudzie komponenty (jedi, rx, indy, quickreport, ...) do toho nepocitam! Obhospodaruje to bez vacsich problemov 7, slovom sedem, programatorov. A teraz mi povedz nieco o neefektivnosti. Aky je najvacsi projekt ktory si ty robil v C/C++. Stale sa tu bavime o GUI "kancelarskych" aplikaciach. V jednocipakoch som asm/c pouzil aj ja, naposledy na diplomovke ale to uz je hodne davno.
Ty si proste blby studentik ktory musel v delphi robit zadanie do skoly o inak o tom vie hovno a tu sa bude o tom hadat.
cpp lines: 12 093 376
header lines: 6 744 904
stavim sa o vybornu povest prenositelnosti C++, ze vsade pouzivas ternarny operator... vlastne nie, ona nie je vobec taka vyborna ako prezentujes
> Osobne som nenašiel žiaden editor na pascal ktorý by dokázal automatické odsadzovanie begin / end.
a kolkokrat si sa pozeral na tvoj "oblubeny" emacs?
a preco mam pocit, ze toto je dalsie? ze by som si to vyguglil?
2. ternárny operátor som dal len ako drobný príklad neefektívnosti. Mimochodom nie vždy je požitie ternárneho operátora na škodu.
Spusteny program
Je to tusim priamo v SysUtils, vola sa to IfThen.
Ternárne operátory sú vec ktorá ma veľmi netrápi, bola to len jedna z náhodných vlastností c++; Ešte dodám štýl akým programujem:
zsh: segmentation fault ./f
prihlas sa do IOCCC
dakujem