WiMAX router
Existuje vobec take neco?
Bo láka ma prestava LAN (VPN) s dosahom 30km-
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Kdesi som čital že sa zopar typkom podarilo spraviť lan cez lamanch: podomácky spravený zosilovač za pár eur a anténa z misy na ovocie.
a neviem co sem pletes "urad pre spravu frekvencneho pasma"
WiMAX technológia pracuje v roznych frekvencíach, AJ 2,4 GHZ
PS.: a co ronja?
Bohuzial k tomu co chcem mi ronja ani zdaleka nepomoze. Potrebujem naozaj spolahlive spojenie na vzdialenost minimalne 2.5km (najlepsie ale 5km minimum) a za kazdeho pocasia. Ronja to nemoze byt aj preto lebo jedna strana bude vzdy v pohybe. Co sa tyka rychlosti malo by byt schopne prenasat realtime HD video (komprimovane) (nemam potuchy kolko Mbit/s to moze byt) + este nejakych 0.5 Mbit/s k tomu. A v bezlicencnom pasme pre cesko a slovensko.
Alebo môžeš skúsiť 802.11a pásmo... Pri použití správnych antén a kvalitných kariet by si vedel pretlačiť cez 5gig plus mínus 15Mbit HD v prípade stacionárnych staníc. Čo sa mobility týka, to musíš vyskúšať sám :)
Každopádne, tvoja požiadavka je dosť nerealizovateľná, pretože hocijaké riešenie nemôže spĺňať všetky tri vlastnosti naraz - cena, rýchlosť, kvalita ... vždy je možná len kombinácia dvoch :)
Uz dlhsie rozmyslam nad tym ze spravit mensie UAV. Na buduci rok o takomto case by to mohlo mat aspon zakladneho autopilota co by zvladal priame lety podla GPS (BA-TN-Brno).
Co sa ale tyka startov a hlavne pristavania.. museli by byt riadene zo zeme (ci uz vizualne alebo s nejakym jednoduchym ILS).. na too vsak staci aj zopar 3D accelerometrov a nejaky vyskomer, GPS a 640*480 kamera. (to HD si naozaj mozem odpustit ;) ). toto by zvladlo ai aj WiFi.. ale ma maly dosah a navyse vo vacsich dialkach a aj za blbeho pocasia zeby bolo nejake spolahlive....
Ako siet moze fungovat aj GPRS, moduly su financne akceptovatelne a velkost/vahu maju v pohode. Nemyslim ze by si sa chcel spoliehat na mini BT chip s konekciou na par desiatok metrov aj ked sa momentalne dviha jeho verzia.
PS.: pod pojmom GPRS nemyslim 3G EDGE ale skutocne 2G GSM.
Autonomity by to malo mat asi tolko ze to bude vedet letiet zo suradnice na suradnicu.. pripadne zostat kruzit. Nasledne mozno este spravit take veci ze by sa dokazalo dostat z akejkolvek polohy do vodorovneho letu ked sa nieco dosere..
Pristavanie a startovanie .. manualne.. Myslim ze by mohlo sstacit aj to Wifi... ale 300m je dost malo... a pri tych 300 uz bude nejaky ten packetloss
Mimochodom, ajtak na zaciatok pri prvych prototypoch nema zmysel uvazovat ze to bude mimo dohladu. Takze dosah mas urceny.
Inak som si spomenul az teraz, natri ho nejakou brutalnou reflexnou farbou. Ked ti ho odfukne diekam do mimopokrytia, tak si spomenies podobne ako ked sa mne spadol tachometer po zotmeni niekam ku potoku.