Kopírovanie partície
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
dd if=/dev/hda1 | split -b 50G
ale toto je vcelku velka blbost, vytvaras zalohu ktora nemusi byt konzistentna na urovni suboroveho systemu a navyse uchovavas aj volne miesto ktore v zalohe nepotrebujes. tar, dump, taper, ...?
inak ked sme pri tom, tak NT mali kedysi priamo nastroj pre vytvaranie zaloh ktory sa dal pouzit, ale to je asi len pre segment servrov.
1. part NTFS WinXP; 2.part FAT32 DATA; 3. part ext2 ZalohaOS
Live CD SLAX v textovom režíme, príkaz dd if=/dev... mi urobí presne to čo potrebujem. Na ext2 vytvorím hocijaký veľký súbor a nemusím ho sekať.
Teraz ale aby to bolo použiteľné pre(...) potrebujem nastaviť SLAX tak aby prešiel priamo do promptu a vykonal ten príkaz. Teda potrebujem obísť prihlasovanie root-a. Nemusí to byť SLAX, hoci ktorá živa distr, len aby sama rozpoznala a primontovala existujúce HDD. Potrebujem vytvoriť taký systém, ktorý použije mama ak to deti pokazia, alebo tata po návšteve šteklivých stránok.
1) zalohovat
2) obnovit
2.a) poslednu zalohu
2.b) predposlednu zalohu
...
PS.: ma to jedinu nevyhodu, pokial tie steklive stranky zatoto aj particiu s zalohami, tak ... no nic, normalne zalohovacie zariadenia su stale drahsie ako bezny HDD.
/etc/rc.d/rc.local
(pripadne inde medzi init skripty) nieco taketo:kvoli predideniu nahodnemu stlaceniu spustenia toho distra v grube potom mozno bude vhodne nastavit mensi timeout alebo locknut prislusnu polozku v menu kratkym primitivnym heslom.
Dá sa partimage púšťat aj z command line s parametrami?