rychlost prenosu

Sekcia: Ostatné 22.06.2008 | 19:36
Avatar lazzio F16  Používateľ
caute , mam na vas taku malu prosbu , pomohli by ste mi mi vyriesit 1 problem ktory som mal v skole?
bola mi zadana uloha : ake mnozstvo informacii je mozno preniest cez dialku linku , ak tato linka pracuje v sirke pasma 1 MHz

, podla mna:
vztah na prenos mnozstav informacii je : I = 2*B*T , kde B = sirka pasma, T = doba prenosu , I = mnozstvo informacii,
-profak povedal ze sa Hz daju preratat na Baudy , no a to si niesom isty resp, to neviem, 1 Hz = 1 Bd ? , ak ano tak potom vysledok je jasny , I = 2 Mbp/s , Lenze , tiez neviem ci sa jedna o 1 alebo dvoj stavovu linku , cize ta "2" vo vzorci, ze vraj to je kolko stavova je linka ( teda kolko stavov linka vyzaduje na prenos 1 bitu ) ,, nepytal by som sa vas tuto ale nevedel mi nikto ppovedat presne ako to ma byt iba cca ,tak skusam stastie tu , jedna sa o predmet pocitacove siete.....


dakujem pekne ;-)
$ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
    • Re: rychlost prenosu 22.06.2008 | 19:42
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Na to, aby bolo mozne na otazku odpovedat, je nutne poznat aj kodovanie informacie. Bez toho je akekolvek cislo rovnako spravne. Alebo ak by bola otazka, ake mnozstvo informacie je mozne teoreticky preniest. V tomto pripade je ale odpoved "nekonecne mnozstvo".
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: rychlost prenosu 22.06.2008 | 19:49
        Avatar lazzio F16  Používateľ
        no o kodovani nespomenul nic ,ale ak myslis nieco ako ASCII kod kde na prenos 1 znaku je potrebnych 10 bitov, tak pravedpodovne nemyslel toto ,
        $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
        • Re: rychlost prenosu 22.06.2008 | 20:10
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Nie, kodovanie myslim, ako je zakodovana v signale informacia. Nieco v style MPE, DME, atd. Ale povedzme, ze ide o MPE (Manchester Phase Encoding), tak vtedy je pocet bitov zhodny s frekvenciou nosneho signalu. 1MHz = 1Mbit/s. Samozrejme, ze existuju aj kodovania, ktore dokazu preniest viac informacii, ale aj menej v porovnani s MPE. Cize bez upresnenia nema ta otazka zmysel.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: rychlost prenosu 22.06.2008 | 20:29
            Avatar lazzio F16  Používateľ
            aha teda, kolko stavov linka vyzaduje (zmena stavu signalu) na prenos 1 informacneho bitu , ak 2 tak 1 Bd = 0.5 b ,a ako pises su aj take kde 1Bd = napr. 4b .. on nezadal tento paramater takze asi to bude 1:1 , teda vo vzroci I = 2*B*T . cislo 2 zodpoveda stavom linky resp. kodovaniu ? on je ***** ani nevie co nas uci :) , lebo v prednaskach to nieje nijako podrobne vysvetlene...
            $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
            • Re: rychlost prenosu 22.06.2008 | 20:32
              Avatar lazzio F16  Používateľ
              a teda :) , ked sa jedna o typ o kodovanie 1Hz=1Bd=1b tak vysledok bude I = 1 Mb ze?
              $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
            • Re: rychlost prenosu 22.06.2008 | 20:46
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Nie, ak mas dvojstavovu linku, tak 1Bd = 1bit. Cim viac stavov dokaze linka preniest, tak tym viac bitov je v jednom baude. Prave pri MPE, ktore som spominal vyssie, je linka dvojstavova (signal je bud v plus amplitude alebo v minus amplitude) a samotnu informaciu nesie jeden prechod za jeden pulz. Napriklad, ak by sme mali prenos, ktory ma nekonecne vela stavov (vedel by preniest = vyslat a prijat uplne presne realnu hodnotu), tak do jedneho pulzu (1 baudu) vieme vopchat neobmedzene mnozstvo informacie, kedze realnych cisel je nekonecne vela a to dokonca aj v lubovolnom intervale.

              Inak, pocet bitov sa da vypocitat podla vzorca R = F * log2(M), kde R je pocet bitov, F je baudrate (sirka pasma?) a M je pocet moznych stavov, ktore moze signal nadobudnut. Kedze log2(2)=1, takze pri dvojstavovej linke je R = M. Vzorec a kratsi pokec o tom je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Baud.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: rychlost prenosu 22.06.2008 | 21:16
                Avatar lazzio F16  Používateľ
                ak to spravne chapem tak , jeden prechod znamena (ja si ho nazvem)jeden cyklus (teda amplituda plus a amplituda minus) = 1 Bd a kolko sa tychto cyklov v 1Bd vykona tak tomu zodpoveda prislusny pocet bitov ? teda da sa povedat ze 1 cyklus v 1Bd = 1b , 2 cykly v 1Bd = 2b alebo inak ? jedna sa o modulacnu rychlost vsak ? inak dik moc ze mi to tu takto vysvetlujes ;-)
                $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
                • Re: rychlost prenosu 23.06.2008 | 02:24
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  Nie, praveze jeden baud je definovany prave ako jeden pulz (symbol). A baudrate (pocet baudov/s) sa nazyva aj modulacna rychlost alebo pocet pulzov za sekundu. Pojem cyklus nie je definovany teda velmi stastne, lebo tazko povedat, co vlastne predstavuje a aky je jeho vztah k pulzom. Ale v tvojom ponimani by som nazval prave jeden cyklus = jeden baud.

                  Ide teraz len o to, kolko stavov moze mat ten "symbol" (alebo pulz). V tom kodovani, ktore som spominal, existuju len dva stavy, ktore rozoznavame: prechod hore, prechod dole. Ale existuju kodovania, kde nadobuda jeden "symbol" viac stavov. Nemusi ist pritom len cisto o urovne voltaze, ale moze to byt lubovolna kombinacia fazoveho posunu, amplitudy a cohokolvek ineho (aj ked tych moznosti uz vela nie je).

                  Napriklad si predstav kodovanie nasledovne (vramci jedneho "cyklu"):
                  Stav 1) zacina na hornej urovni, konci na hornej urovni
                  Stav 2) zacina na dolnej urovni, konci na dolnej urovni
                  Stav 3) zacina na hornej, konci na dolnej
                  Stav 4) zacina na dolnej, konci na hornej
                  Taketo kodovanie ma zjavne pri rovnakej nosnej frekvencii ako to predchadzajuce moznost preniest az 4 rozne stavy a teda jeden baud nesie informaciu az 2 bitov (podla skor spominaneho vzorca). Pritom signal opat nadobuda len 2 urovne napatia.

                  Ale ked nad tym tak uvazujem, tak si mozeme kludne povedat, ze jeden baud budu az dva "cykly" a teda baudrate bude polovicny oproti nosnej frekvencii. Je vlastne na nas, co urcime ako jeden baud (symbol, pulz).. Takze vlastne mas pravdu. Aj ked touto fintou nezvysime celkovy prenos bitov/s (co by aj bola fajna blbost). Teda k tej povodnej ulohe: Bez konkretne definovaneho kodovania nevies o pocte prenesenych bitov vobec nic povedat.
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                  • Re: rychlost prenosu 23.06.2008 | 11:24
                    Avatar lazzio F16  Používateľ
                    ten vztah I =2*B*T plati pre jednu dvoj-stavovu linku , cize 1 Bd = 1b , a kedze neudal kodovanie ktore je najpodstatnejsie ako si vysvetlil , asi som mal uvazovat so spomenutym MPE kodovanim a tak vysledok pri sirke pasma 1 Mhz bude 2 Mbps.
                    - este k tym cyklom alebo pulzom v jednom baude :) . Kodovanie urcuje jeden pulz resp. 1 baud teda ake a kolko stavov nadobuda (snad spravne pisem) a na zaklade pouziteho kodovania viem jednoznacne urcit rychlost prenosu prostrednictvom vztahov. ?
                    $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
    • Re: rychlost prenosu 22.06.2008 | 21:23
      Prof. Igor L. CSc.   Návštevník
      Neucim ta nahodou ja?
      • Re: rychlost prenosu 22.06.2008 | 21:44
        Avatar lazzio F16  Používateľ
        nerob srandy ,, fakt to chcem vediet , ak vies pomoct tak dik
        $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
        • Re: rychlost prenosu 23.06.2008 | 18:46
          Prof. Igor L. CSc.   Návštevník
          Sorry, ale mna ucil tento ucitel (profesor) a stylizacia otazky je ta ista, cisto mi to pasuje na neho... Ked ta uci on, tak ti viem pomoct, ked nie, tak budem uz ticho. :-)
          • Re: rychlost prenosu 23.06.2008 | 19:18
            Avatar lazzio F16  Používateľ
            ano on jedna sa o neho :) ,az som za zlakol ze igor si cita linuxos :))) ,,,,
            $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
            • Re: rychlost prenosu 23.06.2008 | 21:29
              Avatar djway UBUNTU 8.10  Používateľ
              ved ti chyba len cas, nie? inak poradim ti na neho fintu, urcite si si vsimol, ze ani on to dokonale nevie a splieta 2 na 3, musis ho oblbnut, vypocitaj to nejako ako vies, odovzdaj a tvar sa suverenne, nehadaj sa s nim, vzdy s nim suhlas a mas skusku vo vrecku, mimochodom on zle vidi, takze aj to vie pomoct...
              • Re: rychlost prenosu 23.06.2008 | 23:34
                Avatar lazzio F16  Používateľ
                hehe :) ,hej to viem vsetko a aj on sam bol prekvapeny ze musi ucit ten predmet,nespokojny bol :) a to s tym okom ma cim dalej horsie,
                -no chyba mi iba cas, co je 1 sekunda , takze vysledok je jasny ,
                -inak ty si IP alebo TM odbor ? a este si tam ? :)
                zdar
                $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
                • Re: rychlost prenosu 24.06.2008 | 11:36
                  Avatar djway UBUNTU 8.10  Používateľ
                  ja som IP, 2. rocnik, mimochodom on tvrdi na kazdy jeden predmet, ze je nespokojny, ze ho musi ucit... zatial som s nim mal kazdy jeden semester po jeden predmet, tak viem co hovorim... zvykaj si...
                  • Re: rychlost prenosu 24.06.2008 | 15:21
                    Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                    O aku skolu sa jedna?
                    Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                    • Re: rychlost prenosu 24.06.2008 | 15:51
                      Avatar djway UBUNTU 8.10  Používateľ
                      Technická Univerzita v Košiciach - Fakulta Baníctva, Ekológie, Riadenia a Geotechnológií - Ústav riadenia a informatizácie výrobných procesov - Získavanie a spracovanie zemských zdrojov - Informatizácia procesov získavania a spracovania surovín
                      • Re: rychlost prenosu 24.06.2008 | 16:36
                        Avatar lazzio F16  Používateľ
                        ten lol ma ani neskusal a hned zapisal , achhh,,,,,
                        $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
                        • Re: rychlost prenosu 24.06.2008 | 19:14
                          Avatar djway UBUNTU 8.10  Používateľ
                          v pohode, stava sa aj v lepsich rodinach...
                          • Re: rychlost prenosu 24.06.2008 | 22:54
                            Avatar lazzio F16  Používateľ
                            :))
                            $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
    • Re: rychlost prenosu 23.06.2008 | 12:14
      Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
      Ak mas nezasumene pasmo, tak podla Nyquistovho tvrdenia vies preniest najviac 2BTlog_2(M), kde M je pocet stavov (takze pri dvoch stavov to mas 2BT), ta dvojka vychadza z niecoho ineho ako z poctu stavov. Viac najdes, ak si nechas vyhladat Nyquist theorem.
      Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
      • Re: rychlost prenosu 23.06.2008 | 19:35
        Avatar lazzio F16  Používateľ
        mas pravdu , ten log(2)2 som si neuvedomil cely cas .dik
        $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen