ATI a Open sorce ovládače, výkon

Sekcia: Hardware a Drivery 02.07.2008 | 09:58
Avatar lubos679   Používateľ
Ahoj.
Chcel som sa spýtať na to, či je pravda že pre grafické karty od ATI sú už aj open source ovládače? Mám grafiku, konkrétne Asus ATI x1300 series, ale vždy mi moja distribúcia ponúkne inštalovať iba proprietárne ovládače.
Uvažujem nad kúpou novej grafickej karty, ale neviem sa rozhodnúť medzi ATI a nVidia. Podľa skúsenosti iných som bol doteraz v tom, že pod Linuxom lepšie šľape nVidia. Ale nedávno som si prečítal článok o tých open source ovládačoch od ATI.
Chcel som sa iba spýtať či teda ATI má tie open source ovládače a ak áno tak na všetky nové grafické karty? Ak by som si kúpil novú grafickú kartu od ATI, fungovalo by mi 3D, ktoré by využívalo plný výkon karty? Lebo na mojej karte sa to nikdy nepodarilo. Alebo sú problémy iba preto že mám jednu z tých nepodarených kariet...?
Ďakujem za rady.
    • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 02.07.2008 | 10:15
      --   Návštevník
      nvidiu by som uz nikdy nekupoval:

      1. pre ati je buducnost pozitivna lebo open source ovladace sa rychlo vyvijaju - po vydani prveho kvalitneho budu ostatne nove karty podporovane ovela jednoduchsie a nebudes vydany napospas obchodnej politike ati ked sa rozhodnu tvoju kartu vyradit spomedzi podporovanych. a pri nvidii si nikdy nemozes byt isty ze v buducnosti pre tvoju kartu neprestanu vydavat binarne ovladace a potom si odpisany - aj v pripade ze binarny ovladac nie je vydany presne pre tvoj kernel.

      2. pri ati mas na vyber medzi open source a binarnym ovladacom - teda ak ti teraz 3d nebude fungovat na open source ovladaci tak zatial pouzijes proprietarny binarny ovladac ale ak sa v buducnosti podpora v open source ovladaci zlepsi pre tvoju kartu tak budes mat open source ovladace priamo v tvojom distre a nebudes sa musiet starat o binarne ovladace. pri nvidii nemas na vyber lebo perspektivne kvalitne open source ovladace neexistuju ani sa nevyvijaju.

      3. ati bude k novym kartam dodavat aj ovladace pre linux - nvidia nie.
      • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 02.07.2008 | 10:19
        --   Návštevník
        oprava:

        3. ...dodavat aj ovladace pre linux priamo na instalacnom cd...
      • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 04.07.2008 | 17:38
        Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
        Aj NVidia ma opensource ovladace... aj tie sa rychlo vyvijaju (a to, ze si za posledny tyzden ci dva nevidel o nich spravicku na abclinuxu, neznamena, ze sa na nich nepracuje... a pre tvoju informaciu sa im hovori Nouveau). Ani pri jednom z opensource ovladacoch ti nehrozi nejaka podstatnejsie podpora (akceleracie a inych veci) u novych kariet. NVidii verim preto, lebo este stale si udrziava prijatelny rozdiel vykonu ovladacov v inych systemoch, na rozdiel od AMD. A NVidia nikdy nevyhlasila, ze ovladace na install CD dodavat nebude, takze neviem, co riesis..
        • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 08.07.2008 | 21:47
          Avatar m4jkl   Používateľ
          ale myslim, ze nvidia open source ovladace sa robia bez akychkolvek specifikacii a podpory nvidie.
        • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 08.07.2008 | 21:56
          --   Návštevník
          neboj sa, to ze existuju ovladace noveau davno viem. ale ovladace vytvarane bez podpory nvidie a bez dokumentacie nemozu byt lepsie ako ovladace ku ktorym amd ati poskytli dokumentaciu. o rok budu uz vsetci co maju karty nvidia velmi lutovat ze si kupili ich kartu a nie amd ati a kazdym dalsim rokom sa rozdiel bude zvysovat v prospech amd ati ak nvidia nezmeni svoj pristup.
          • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 08.07.2008 | 22:58
            Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
            inak: co vidis zle na pristupe nvidie? okrem toho - mam doma aj radeona hd2400xt aj nvidiu 7050PV (na doske)... a viem, ktory z ovladacov mi nerobi hovadiny pri compize
            • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 09.07.2008 | 00:50
              --   Návštevník
              > co vidis zle na pristupe nvidie?

              1. nvidia neposkytuje specifikacie produktov na zaklade ktorych by bolo mozne vytvorit open source ovladace
              2. z toho vyplyvajuci vendor lock in s nasledkami do buducnosti
              3. nvidia neplanuje dodavat linuxove ovladace k svojim kartam priamo na instalacnych cd dodavanych s kartou spolu s ovladacmi pre windows - na rozdiel od amd ati

              > mam doma aj radeona hd2400xt aj nvidiu 7050PV (na doske)... a viem, ktory z ovladacov mi nerobi hovadiny pri compize

              ja viem ktory ti tie hovadiny prestane robit a pri ktorom sa ti moze v buducnosti stat ze ti nebude grafika ist vobec (kvoli vyssie spomenutemu bodu 2)...

              ja mam k dispozicii karty nvidia, amd ati aj intel a viem ze pri dvoch z nich nemam a ani v buducnosti nebudem mat problem s ovladacmi. jedna karta je taka ze si musim velmi davat pozor ci mi ta karta bude ist s 3-D akceleraciou aj po najblizsom upgrade systemu.
    • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 02.07.2008 | 10:16
      Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
      ATI otvorilo kod driver pre svoje karty...preto dobehli nvidiu .. v blizkej buducnosti asi uz bude lepsie kupit ATI pre linux
      Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
      • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 02.07.2008 | 12:50
        Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
        ATi neotvorilo kód. Dali do obehu podrobnú špecifikáciu GPU (plnú dokumentáciu). To je dosť rozdiel.
        301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
    • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 02.07.2008 | 12:49
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      Nové oss ati ovládače podporujú 3D akceleráciu na kartách s čipom RV300-500.

      Pre zpojazdnenie rady RV500 (čo je aj Tvoja karta) potrebuješ na 64bit stroji X.org >= 1.4.99, Mesa Libs 7.1RC a taktiež najnovšiu libdrm.

      Odporúčam pozrieť phoronix.com pre ďaľšie informácie. Na ich fóre nájdeš aj návod ako ovládače rozchodit pod UBUNTU HH.

      Výkon v 2D akcelerácii je vyšší ako u proprietárneho drajvru fglrx. Výkon 3D je zhruba od 90% a viac.
      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
      • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 03.07.2008 | 16:01
        Avatar lubos679   Používateľ
        tak ďakujem za rady...a máte tu niekto nejakú kartu od ATI na ktorej mu beží 3D v pohode na open source driveroch?ak hej môžete povedať presný typ?
        • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 03.07.2008 | 16:03
          Avatar lubos679   Používateľ
          inak 3dsom rozbehal....šlo to v pohode, avšak keď som mal zapnutý napríklad 3D desktop a spustil som napríklad Google Earth...spadol mi X server...teraz mi už ani nefunguje 3D desktop.....
          • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 04.07.2008 | 10:58
            Avatar Linux Mint 18  Návštevník
            • Príspevok bol vymazaný.
            • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 04.07.2008 | 17:48
              Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
              XGL dnes nema vyznam, kedze aj tie nakazene AMD ovladace uz maju aiglx podporu
              • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 04.07.2008 | 23:17
                Avatar lubos679   Používateľ
                Mal som XGL...ale pravdu povediac...axgl ani neviem ako spustím....musím niečo doinštalovať??
                • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 04.07.2008 | 23:38
                  Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
                  aiglx staci povolit v konfiguraku xorg - napr tu -> http://wiki.archlinux.org/index.php/Composite#fglrx.2FCatalyst_driver

                  je to sice pre archlinux ale xorg jak xorg...
                  • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 08.07.2008 | 21:34
                    Avatar lubos679   Používateľ
                    dobre ďakujem za info
                • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 08.07.2008 | 21:38
                  --   Návštevník
                  ma byt nie aixgl ani axgl ale AIGLX - vsimni si poradie pismen ;-)
                  • Re: ATI a Open sorce ovládače, výkon 08.07.2008 | 22:29
                    Avatar lubos679   Používateľ
                    ook dik:)