uspatie počítača
Poradí niekto niečo?
...kujeeeeeeeeeeeeeeeeeem...
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Bola vydaná verzia 3.6 LTS modelovacieho nástroja Blender. Medzi novinkami nájdeme napríklad podporu ray tracingu na Intel Arc, simulačné nody a mnoho optimalizácií.
Zdroj: blender.org
Webový prehliadač Mozilla Firefox vo verzii 116 by mal priniesť pre používateľov Linuxu novinku.
Zdroj: https://www.phoronix.com/
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Oznacenia globalnych stavov ACPI:
G0 - comp zapaty
G1 S1 - Cache CPU vac-menej vyprazdnena, zapaty ostava len RAM, CPU a zariadenia ktore si to vyslovene vyziadali
G1 S2 - to iste len CPU je vypate
G1 S3 - to iset ako predtym len je vypatch ovela vac zariadeni, zvycajne len RAM (samozrejme ze aj doska) je pod prudom a diskove cachce su tiez vyprazdnene
G1 S4 - to iste co G2 S5 akurat ze secko z ramky je ulozene na disku a pripravene sa naspak nacitat (zalezitost cisto softwarova)
G2 S5 - časti zakladnej dosky a casti niektorych zariadeni su zapate, napr sietova karta alebo jej cast byva zvycajne zapata, dalej su zvycjne zapate USBecka a PS/2
G3 - zdroj je vypaty a len hodiny a VRAM kde su nastavenia BIOSU su pod prudom z baterky na doske
vacsina ludi miesto G3 pouzivaju G2 S5 a vtedy je aj nebezpecne sa v compe hrabat bo sa tam da selico skratnut a navyse zere to dost watov