SAMBA neviditeľný.

Sekcia: Hardware a Drivery 17.07.2008 | 20:52
Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
Rozbehal som sieť cez router medzi dvoma PC. V jednom je Windows a v druhom Linux. Router je pripojený na modem do internetu.Všetko beží dobre, aj net obom PC, ale sieť interná, zdieľanie iba jednostranne. Teda ja vidím v PC kde je Windows všetko, ale z PC Windowsu sa ku mne nedá dostať. Čo môže byť problém ?
    • Re: SAMBA neviditeľný. 17.07.2008 | 21:23
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Firewall, teda aspon to mi pise moja vestecka gula. Bez dalsich detailov ziadne presnejsie vestby.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: SAMBA neviditeľný. 17.07.2008 | 21:52
        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
        Vo firewalle mám nastavené tak, že všetky služby povolené. Žiadny Firewall.
        • Re: SAMBA neviditeľný. 17.07.2008 | 22:23
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Napis konkretne, ako je zapojena siet, resp. co znamena, "zapojene na routri". A este mozes hodit konfigurak samby a pripadne logy.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: SAMBA neviditeľný. 17.07.2008 | 22:30
      WlaSaTy   Návštevník
      Chyba moze byt napriklad vo vyputej sluzbe samba server alebo v nenakonfigurovani ktore adresare sa maju zdielat.

      PS.: ak to ide cez router a oba PC su v LAN, tak sa jedna o prepojenie cez obycajny SWITCH (prepinac) v ramci intranetu a nastavenie routeru s tym nema obvykle moc co docinenia. Fyzicka cast lacneho Routera sa zacina kusok dalej, predsa len ak by mal mat lacny router 5 alebo viac sietovych interfejsov, tak to zdvihne jeho cenu niekolkonasobne. A aj pouzitie.
      • Re: SAMBA neviditeľný. 17.07.2008 | 22:56
        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
        Je to router ktorý má 4 vstupy na LAN a WiFi pripojenie. Tento router je pripojený cez wan na modem a modem do netu. Teda je tam jedna verejná IP ostatné tvorý IP tvorí router. WiFi som vypol, teraz je nevyužívaná nakoľko len ja a moja manželka používame 2 PC a tak som nás pospájal cez sieťové karty ako lan káblom. Configurák Samby by som rád zverejnil, ale neviem ako sa k nemu dostať. Adresáre som konfiguroval, teda nastavil som u mňa adresár ktorý sa bude zdieľať a ešte som potom na tom adresáre v ovládacom centre skúšal nadstaviť podrobnosti. Kým som nezapol Samba server nedostal som sa do siete ani ja.
        • Re: SAMBA neviditeľný. 17.07.2008 | 23:05
          WlaSaTy   Návštevník
          opisujes to ako kevy si za to vycaloval cez 1000Eur, pri cene 30 az 50 Eur za router mas v jednej krabicke switch s SBC a dvoma az troma interfejsmi (WiFI, DSL modem, WAN a LAN pripojka) podla typu a konfiguracie. To co povazujes za 4 porty pre vnutornu sietovku su len vystupy zo switchu do ktoreho je napojene samotne teleso routeru. Ak si to chces overit, tak to otvor a presviet na RTG scanneri s vyssiou citlivostou aby si videl aspon prepojenia suciastok.

          Ale to je nepodstatne, pre Teba je dolezite to, ze tie 4 vnutorne porty su rovnocenne a tym padom ta routeru konfiguracia nezaujima. Ak teda mas IPky tych dvoch pocitacov z rozsahu napriklad 192.168.*.*.

          Umiestnenie konfiguraku samby ziskas jednoducho:
          locate smb.conf
          u mna je v /etc/samba/smb.conf
          • Re: SAMBA neviditeľný. 17.07.2008 | 23:11
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Ja som ten router nerozpísal na to aby som sa chválil, ale aby som odpovedal na otázku. Nemám šajn ako to v routry funguje presne a pravdu povediac ma to ani nejako netrápi.

            Tu je ten výpis :


            [global]
            netbios name = Samba24
            server string = CAD architects, Stockholm. East 32nd st, 34th floor
            hosts allow = 127. 192.168.0.
            interfaces = 127.0.0.1/8 192.168.2.1/24
            remote announce = 192.168.0.255
            remote browse sync = 192.168.0.255
            printcap name = /etc/printcap
            cups options = raw
            printing = cups
            guest account = smbguest
            log file = /var/lib/log/samba/samba.log
            max log size = 1000
            username level = 8
            password level = 8
            unix password sync = yes
            socket options = TCP_NODELAY SO_SNDBUF=8192 SO_RCVBUF=8192
            local master = no
            domain master = no
            preferred master = no
            os level = 33
            logon drive = m:
            logon home = \\%L\homes\%u
            logon path = \\%L\profiles\%u
            logon script = %G.bat
            name resolve order = wins lmhosts bcast
            dns proxy = no
            preserve case = no
            client use spnego = no
            client schannel = No
            server schannel = No
            allow trusted domains = no
            obey pam restrictions = yes
            enable spoolss = yes
            client plaintext auth = no
            follow symlinks = no
            update encrypted = yes
            passwd chat timeout = 120
            username map = /etc/samba/smbusers
            passwd program = /usr/bin/passwd '%u'
            passwd chat = *New*password* %n\n *ReType*new*password* %n\n *passwd*changed*\n
            add user script = /usr/sbin/useradd -d /dev/null -c 'Samba User Account' -s /dev/null '%u'
            add user to group script = /usr/sbin/useradd -d /dev/null -c 'Samba User Account' -s /dev/null -g '%g' '%u'
            add group script = /usr/sbin/groupadd '%g'
            delete user script = /usr/sbin/userdel '%u'
            delete user from group script = /usr/sbin/userdel '%u' '%g'
            delete group script = /usr/sbin/groupdel '%g'
            add machine script = /usr/sbin/useradd -d /dev/null -g sambamachines -c 'Samba Machine Account' -s /dev/null -M '%u'
            machine password timeout = 120
            winbind uid = 16777216-33554431
            winbind gid = 16777216-33554431
            template shell = /dev/null
            winbind use default domain = yes
            winbind separator = @
            winbind cache time = 360
            winbind trusted domains only = yes
            winbind nested groups = no
            winbind nss info = no
            restrict anonymous = no
            workgroup = CJK
            set primary group script = /usr/sbin/groupadd '%g'
            max protocol = NT
            acl compatibility = winnt
            ldap ssl = No
            server signing = Auto
            security = server
            map to guest = Bad User
            guest ok = yes

            [Matúš]
            path = /home/matus/MRN/
            read only = no
            • Re: SAMBA neviditeľný. 17.07.2008 | 23:26
              WlaSaTy   Návštevník
              Pokial to spravujes ty, tak si skontroluj okrem toho co uz bolo povedane aj routing a masku siete. Predsa len premenne hosts allow a interfaces v tomto pripade nemusia sediet zo skutocnostou.

              Mimochodom, kedy si priletel z GB do SWE a kolko tam platia za spravu v IT?
              • Re: SAMBA neviditeľný. 17.07.2008 | 23:34
                Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                Môžem priamov tom configuráku prepisovať ? Pokiaľ ide o routing a masku.


                Mimochodom, kedy si priletel z GB do SWE a kolko tam platia za spravu v IT? - Tomuto nerozumiem. Niektoré vety čo napíšeš sú pre mňa nezrozumiteľné. Ja som jednoduchý človek :) Musiš používať ľahšie slová na mňa aby som mohol reagovať a tiež ťa nejako obohatiť.
                • Re: SAMBA neviditeľný. 18.07.2008 | 01:35
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Routing a maska prisluchaju konfiguracii siete, nie zdielaniu diskov. To ze sa disky zdielaju po sieti je vedlajsie.

                  Inak v tomto prispevku pises o tom ze si v GB a v tomto je popis servra s odkazom na Svedsko. Z toho neviem pochopit ci si ten konfigurak niekde nenasiel alebo ci nerobis spravcu IT v nadnarodnej spolocnosti. V prvom pripade je ti ten konfig len na ukazku s tym ze si ho mas upravit pre svoje potreby tak aby korespondoval s tvojim prostredim a o druhom je skoda hovorit.

                  Mimochodom, co znamena jednoduchy clovek. Ma to nieco spolocne s Ficom?
                  • Re: SAMBA neviditeľný. 18.07.2008 | 12:08
                    Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                    Môj zlatý. Neviem čo sa ťa tak dotklo, že takto rýpeš. Čo ma chceš nejako uraziť alebo ponížiť ? O čo ti ide ? Robíš tu so mňa špiona ? :D Nafukuješ tu len svoje domnenky. Ja som sem nakopíroval obsah môjho adresára ktorý používam tu v UK na mojom notebooku ako radový užívateľ a nie ako správca. Jednoduchý človek ? Tým som myslel to, že používam PC na komunikáciu s priateľmi, pozeranie fotiek, videa a sem tam niečo ak ma zaujme navyše. Teda neskenujem procesory ani iné jadrové výskumi nerobím. Tak že s tým s čím sa stretávam v živote na to sa pýtam. No a Fica poznám menej ako teba.
                    • Re: SAMBA neviditeľný. 18.07.2008 | 12:12
                      Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
                      On sa to opytal kvoli tomuto
                      server string = CAD architects, Stockholm. East 32nd st, 34th floor
                      • Re: SAMBA neviditeľný. 18.07.2008 | 12:22
                        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                        Ja viem kôli čomu sa pýtal, ale žiaľ nechápem prečo tam mám takéto dáta.
                        • Re: SAMBA neviditeľný. 18.07.2008 | 16:14
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Pokial ma Samba pocuvat na localhoste a 192.168.2.1/24, tak je mala pravdepodobnost ze sa to dohovori s klientami z segmentu 192.168.0.*. Takze tam asi niekto nahral konfigurak z inej casti sveta ktory nemusi sediet a asi ani nesedi s lokalnou sietou a toto je treba skontrolovat. Chces si aspon zistit aku mas IP adresu na tom stroji a ci ti bezi sluzba SAMBA server? Asi nie, podla tvojich reakcii urcite.

                          Alebo sa jedna skutocne o server v Stockholme a ty pracujes na IT podpore u nadnarodnej firmy a chces aby sme zdarma vyriesili tvoju pracu za ktoru si plateny. Takze sa rozhodni ci spravis to co bolo odporucane alebo... Ak by si nevedel ako, tak na google sa da krasne najst odpoved na "ako si zistim tie dve veci".
                          • Re: SAMBA neviditeľný. 18.07.2008 | 20:05
                            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                            Moje reakcie sú adekvátne tvojím odpovediam. Ty píšeš so mnou ako zo seberovným v oblasti Linuxu, ale to sa nedá zrovnávať !! (Používam Linux asi 6 mesiacov) Už to chápeš ? Keby som tak ovládal Linux ako ty, tak sem do fóra nepíšem. Ty si ma postavil niekde na tvoju úroveň a tam mi dávaš rady, ale potom ti málo kedy rozumiem a to ti vyhovuje, aby si sa mohol baviť. Chápem a nechcem ťa oberať o zábavu, ale potom sa nečuduj, že ani neviem čo sa pýtať. Malé decko ledva chodí a ty mu ideš hovoriť ako má bežať na prekážkovej dráhe.

                            Pokiaľ ide o IP ja poznám moju IP a tiež IP mojej ženy. Viem si zistiť IP za pomoci Windowsu a z časti v Linuxe. Tiež poznám svoju verejnú IP je uvedená v routri. Či mi beží Samba server neviem, viem len to, že som do konfigurácie v ovládacom centre toľko klikal kým som sa nedostal na disky na druhom PC. No ale zistil som, že opačne to nefunguje, teda ja nie som viditeľný. Možno preto že sedím v " Štokholme " :D
                            • Re: SAMBA neviditeľný. 19.07.2008 | 14:48
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ci Ti bezi sluzba zdielania diskov si pozries v nastaveni sluzieb. Ak na tom stroji nemas nainstalovanu grafiku, tak sa budes musiet pozriet do prirucky alebo na google ak sa to robi. A neverim ze by si tu prirucku nemal alebo ze by si bol negramotny. Znovu opakujem to, co som Ti napisal niekolko krat. Komu niet rady, tomu niet pomoci. Ak nemas ochotu spolupracovat na vyrieseni tvojeho problemu, tak si na to najmi zodpovedneho pracovnika. Zarabas dost na to aby si nemusel ziadat ze by za teba niekto zdarma vyriesit tvoj problem. A smajliky na tom nic nezmenia.

                              Mimochodom, tvoja paralela s malym deckom co sa uci chodit je naozaj vtipna ale ja Ti poviem inu. Ak si si robil vodicak v UK, tak si mohol vysledok testu aj zaslat postou. Ale ak si ho robil v civilizovanej krajine, tak si ten test musel urobit ty. To znaci ze si musel pred pouzitim auta pozriet do manualu pre auto a do dopravnej vyhlasky.

                              Zial, nejedna sa o zabavu. Chcel so Ti pomoct a pomohol by som Ti ak by si preukazal ochotu, ale jedine co si znova preukazal je to o com sme sa bavili.

                              PS.: Nechces nahodou Ti niekto presne povedal ktory odstavec v tej prirucke mas pozriet?
                              • Re: SAMBA neviditeľný. 19.07.2008 | 20:20
                                Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                No ja ti len jedno na to odpoviem. Tiež som to už písal. Na čo sú tieto fóra ak si človek má všetko hľadať v príručke ? To si každý môže zohnať príručku, zavrieť sa doma a študovať a nadstavovať. No ale nie pre každého je poznanie Linuxu do poslednej bodky také zaujímavé ako pre teba.
                                • Re: SAMBA neviditeľný. 19.07.2008 | 23:01
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Tieto fora su na to co nie je v prirucke alebo co je v prirucke zastarale a nepouzitelne. Alebo snad chces znovu tvrdit ze chces po ostatnych aby to za Teba v nich nasli ?

                                  Mimochodom, ja osobne nepoznam linux do poslednej bodky. Ja ho nepoznam ani z vecsiny, ja ho poznam len ako uzivatel a doteraz cerpam z priruciek. A nehambim sa za to.
                                  • Re: SAMBA neviditeľný. 19.07.2008 | 23:30
                                    Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                    To ty si zriadil toto fórum ?
                                    • Re: SAMBA neviditeľný. 19.07.2008 | 23:39
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Nie, ale sledujem ho.

                                      Inak vsimol si si kolko ludi je ochootnych poradit cloveku ktory sa chova tak ako ty? Asi ich budem nasledovat.
                                      • Re: SAMBA neviditeľný. 20.07.2008 | 01:26
                                        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                        Každý by sa mal správať slobodne. Kto chce prispeje a kto nechce neprispeje. Kto chce okopíruje príručku a kto chce napíše presný návod ako na to. Jeto vecou prajnosti a ochoty. Nie vypočítavosti.

                                        Mimochodom ešte som nepočul, aby učiteľ odpovedal žiakom len vtedy ak sa správne opýtajú.
                                        • Re: SAMBA neviditeľný. 20.07.2008 | 01:41
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Ano, suhlasim. Ak chce tak pomoze tak ako uzna za vhodne. Na tom sme sa zhodli uz davno.

                                          Mimochodom, vies ze ucitelia dostavaju plat a tym padom spadaju do sfery platenej podpory ktoru odmietas? Ale konecne som pochopil preco.