Hlučné chladenie na Ubuntu

Sekcia: Hardware a Drivery 25.08.2008 | 16:01
Avatar ewe Ubuntu 8.04  Používateľ
Ahojte, som na linuxe este totalna lama:) a mam taky problem, ze mi strasne huci chladenie na PC. Na win tak hucalo len pri vacsej zatazi PC napriklad pri hrani graficky narocnej hry. Ale na Ubuntu sa mi zapina kazdu chvilu a to aj ked len napriklad pouzivam FF a nic ine. Skusala som povysavat pocitac zvnutra od prachu a otvorit ho zboku, to sice trochu pomohlo ale nie velmi a nechcem byt so stale otvorenym compom :) . Poradte, co s tym? Dost to rozculuje. Dakujem.
    • Re: Hlučné chladenie na Ubuntu 25.08.2008 | 17:05
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      Ja som standardne s otvorenym compom :-D, chaladenie musi byt ..


      • Re: Hlučné chladenie na Ubuntu 25.08.2008 | 17:10
        Avatar ewe Ubuntu 8.04  Používateľ
        Ale tak neda sa to nejako vyriesit? Ono to dost casto huci aj ked je otvoreny.
      • Re: Hlučné chladenie na Ubuntu 25.08.2008 | 17:26
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Pekná blbosť. Len pre zaujímavosť počítačové skrinky majú takú drobnosť .. volá sa prídavný chladič. So zatvorenou skrinkou sa dá efektívne usmerniť tok vzduchu a preto môže byť chladenie omnoho účinnejšie. Ale teraz k problému:

        Neznižuje windows náhodou frekvenciu CPU / GPU. U GPU netuším ako sa to nastavuje, ale u CPU sa dá pohodlne nastaviť scaling_governor v /sys/devices/system/cpu/cpuX/cpufreq/scaling_governor na ondemand. Odporúčam pozrieť aj /proc/acpi/processor/CPUX/.

        • Re: Hlučné chladenie na Ubuntu 25.08.2008 | 18:10
          Avatar ewe Ubuntu 8.04  Používateľ
          Nechapem, ja som linux lamka. :S Takze pls nejako, krok za krokom? Dakujem. :D
          • Re: Hlučné chladenie na Ubuntu 25.08.2008 | 22:17
            Peter2   Návštevník
            Ked mas Ubuntu, malo by stacit si pridat aplet na panel, ktory ti indikuje frekvenciu procesora. Klikni pravym na jeden z panelov, potvrd Pridat do panelu a z uvedeneho menu daj pridat aplet Sledovanie skalovania frekvencie monitora. ten ti ukazuje momentalnu frekvenciu. Tu si mozes nastavovat cez tento aplet. najskor to ale musis povolit a to zadanim prikazu
            sudo chmod u+s /usr/bin/cpufreq-selector
            Potom po kliknuti lavym tlacidlom na tento aplet, to hodi menu kde si nastavis frekvenciu procesora. Zdroj. Odporucam tu stranku trosku prestudovat.
            • Re: Hlučné chladenie na Ubuntu 26.08.2008 | 00:34
              Avatar ewe Ubuntu 8.04  Používateľ
              Takze, mam tam tan applet, znizila som frekvenciu na 66% a napriek tomu to huci :( Este nejake napady? Thx
              • Re: Hlučné chladenie na Ubuntu 26.08.2008 | 17:49
                ---   Návštevník
                a aky mas komp? myslim dosku a procak
                • Re: Hlučné chladenie na Ubuntu 26.08.2008 | 19:03
                  Avatar ewe Ubuntu 8.04  Používateľ
                  Ejha, no dosku netusim (ako to na ubuntu zistim?), procesor je intel pentium dual-core dvojjadrovy.