problem s wifi

Sekcia: Hardware a Drivery 13.09.2008 | 17:31
emo PD   Návštevník
caute. chcem sa vas opytat ci nema niekto skusenosti s wifi pripojenim na net. pouzivam linux mint 5 kde. notebook mam acer extensa 5220 a neviem nastavit wifi pripojenie. skusal som uz vselico ale nepodarilo sa mi to spojazdnit. v linuxe sa velmi nevyznam tak by som potreboval poradit. distro mint sa mi paci a problem mam zatial len z wifi. da sa nejako cez konzolu zistit ci mi distro podporuje wifi? P.S: nie je tu nejaky linuxak aj z Prievidze?
    • Re: problem s wifi 13.09.2008 | 17:35
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      skus alt+f2: mintwifi (nieco take kedysi bolo v minte, teda myslim)
      • Re: problem s wifi 13.09.2008 | 18:17
        emo PD   Návštevník
        skusil som to ale nic. vypisalo mi ze dany prikaz sa neda spustit "mintwifi" vyzera to ako keby mi nerozpoznalo wifi v notebooku. aj ked chcem zapnut wifi tlacidlom na notase tak vobec nesvieti. tebe funguje wifina pod buntu/greenie?
    • Re: problem s wifi 13.09.2008 | 18:50
      Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
      no ak ide o wifi broadcom 43xx, tak by to malo ist spravadzkovat cez restricted drivers, v minte (anglicka verzia) "start menu"(Elyssa) -> v kolonke All application vyber Administration -> Hardware drivers

      tam by si mal najst tvoju wifinu. ale na jej "rozbehanie" potrebujes mat pripojenie do internetu, lebo to stiahne nejake balinky z netu
      • Re: problem s wifi 13.09.2008 | 18:57
        emo PD   Návštevník
        bcm a ostatne mam naistalovane. pozeral som aj ten hardware drivers ale ked ho odkliknem tam mi vypise "While this driver itself is free software, it relies on proprietary firmware which cannot be legally shipped with the operating system. Váš hardvér nebude pracovať bez firmvéru." ako dalej?
        • Re: problem s wifi 13.09.2008 | 19:28
          Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
          momentalne nemam mint, musim ho stiahnut, napalit a skusit pustit cez live cd, takze to chvilu potrva
          • Re: problem s wifi 13.09.2008 | 21:26
            Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
            no, takze som momentalne pripojeny cez live cd linux mint 5

            po starte som pripojil LAN kabel, kde mam internet, nato aby som mohol nainstalovat,

            takze este raz "start menu" -> administration -> hardware drivers

            mal by si tam vidiel tvoju wifinu. ja som ju mal zelenom - in use, ale to nic nejako nezmamenalo lebo nesla,
            zaskrkol som checkbox pod stlpcom Enabled.

            vyskocilo okno ci chcem nainstalovat. potvrdil som ze ano, naskocilo dalsie okno, kde som zaskrtok nejaky dalsi checkbox s niecim ci fetch... bla bla bla, zaskrtol som, dal som next. zacalo instalovat stiahol co potreboval a wifina naskocila, nasledne som sa pripojil na moju siet co je doma cez wifi, odpojil kabel a fici vsetko ako ma
            • Re: problem s wifi 13.09.2008 | 22:34
              emo PD   Návštevník
              mne ale v hardware drivers nejde nahodit broadcom B43 wireless driver. odkliknem krizik a hned mi vypise "Váš hardvér nebude pracovať bez firmvéru." potom tam napise ze to vyzaduje restart PC a ked to spravym tak to nic neurobi. ja sa v linuxe este velmi nevyznam. nie si nahodou z PD? slak ma z toho trafi!
              • Re: problem s wifi 13.09.2008 | 22:39
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                A máš pripojenie k internetu počas zaklikávanie tej možnosti? Ak nie, tak preto vypisuje, že bez firmvéru nepôjde (nemá ho odkiaľ stiahnuť).
                Daj do konzoly dmesg a tam niekde bude písať www adresu, kde ten firmvér zoženieš.
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 00:00
                  emo PD   Návštevník
                  mayo dobra rada. stiahol som si novy firmawe z tej stranky co mi dalo v konzole. teras sa mi notebook pekne pripoji na wifi router ale nejde mi internet. aku IP adresu tam mam nastavit?
                  • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 00:14
                    Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                    Nemáš DHCP na routri nastavené? Ak hej, tak by ti malo prideliť IP adresu automaticky. Ak nie, tak by si mal vedieť akú sieť používa router a podľa toho nastaviť IP (pravdepodobne zo siete 192.168.1.0).
                    Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                    • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 00:39
                      emo PD   Návštevník
                      DHCP neviem co je ale v predajni mi hovoril ze router "asus wl 520 gc" je uz prednastaveny z vyroby. ked sa pripajam cez eth tak mi na liste ukaze IP 192.168.100.102 a ked cez wlan tak IP 192.168.1.2 a v nastaveniach je uvedena IP 192.168.1.1
                      • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 12:12
                        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                        Po pripojení na wifi daj výpis ifconfig a route.
                        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                        • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 12:19
                          emo PD   Návštevník
                          dalo mi takyto vypis: vido@vido-laptop ~ $ ifconfig
                          eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:1d:72:0a:f1:ce
                          UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
                          RX packets:3189 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
                          TX packets:3593 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
                          collisions:0 txqueuelen:1000
                          RX bytes:2769225 (2.6 MB) TX bytes:685369 (669.3 KB)
                          Interrupt:16

                          lo Link encap:Local Loopback
                          inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
                          UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
                          RX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
                          TX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
                          collisions:0 txqueuelen:0
                          RX bytes:900 (900.0 B) TX bytes:900 (900.0 B)

                          wlan0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:1e:4c:31:3c:e1
                          inet addr:192.168.1.2 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0
                          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
                          RX packets:2339 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
                          TX packets:138 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
                          collisions:0 txqueuelen:1000
                          RX bytes:157342 (153.6 KB) TX bytes:19267 (18.8 KB)

                          wmaster0 Link encap:UNSPEC HWaddr 00-1E-4C-31-3C-E1-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00
                          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
                          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
                          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
                          collisions:0 txqueuelen:1000
                          RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)

                          vido@vido-laptop ~ $ route
                          Kernel IP routing table
                          Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
                          192.168.1.0 * 255.255.255.0 U 0 0 0 wlan0
                          link-local * 255.255.0.0 U 1000 0 0 wlan0
                          default my.router 0.0.0.0 UG 0 0 0 wlan0
                          • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 15:11
                            Rasťo   Návštevník
                            Vytiahni kábel internetu z notebooku a napíš do terminálu:
                            ping 208.69.34.231
                            Ak bude odozva tak net cez wifi šlape. Potom napíš
                            ping www.google.sk
                            Ak odozva nebude tak ešte treba nastaviť DNS server

                            • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 15:56
                              emo PD   Návštevník
                              vypis z terminalu: vido@vido-laptop ~ $ ping 208.69.34.231
                              PING 208.69.34.231 (208.69.34.231) 56(84) bytes of data.
                              ping www.google.sk

                              -ako nastavim DNS server?
                              • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 16:24
                                Rasťo   Návštevník
                                Nakopíruj to sem celé!
                                znovu: ping 208.69.34.231
                                Ten ping potom zastavíš Ctrl+C
                                Musíš vidieť toto:
                                PING 208.69.34.231 (208.69.34.231) 56(84) bytes of data.
                                64 bytes from 208.69.34.231: icmp_seq=1 ttl=53 time=52.7 ms
                                Nezabudni odpojiť kábel.
                                • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 17:02
                                  emo PD   Návštevník
                                  bez kabla mi tam ale nic viac nevypise len to co som sem dal. az ked pripojim kabel tak zacne vypisovat
                                  • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 18:05
                                    Rasťo   Návštevník
                                    Tak to ideme nastaviť celé ručne.
                                    Som v Kubuntu Live, je to rovnaké ako v Minte KDE
                                    Otvor Manual Configuration
                                    Vyber wlan0
                                    Stlač Configure Interface
                                    Nastav Automatic dhcp
                                    Zaškrtni Activate when the...
                                    ESSID "napíš meno wifi siete"
                                    WEP Key: ak nemáš chránenú sieť heslom tak nič
                                    Stlač OK
                                    Konzola:
                                    ifconfig wlanO down
                                    ifconfig wlan0 up
                                    Alebo reštart PC
                                    Potom daj ten ping.
                                    • Re: problem s wifi 14.09.2008 | 19:03
                                      Rasťo   Návštevník
                                      Úplná ručná konfigurácia v prostredí KDE:
                                      To isté po...
                                      Nastav: manual
                                      IP adress: 192.168.1.2
                                      Net mask: 255.255.255.0
                                      Zaškrtni Activate when the...
                                      ESSID "napíš meno wifi siete"
                                      WEP Key: ak nemáš chránenú sieť heslom tak nič
                                      Stlač Basic Settings
                                      Posledná kolonka Gateway 192.168.1.1
                                      Stlač OK
                                      V control module prejdi na záložku Routes
                                      Vyber wlan0
                                      Default Gateway IP adress: 192.168.1.1
                                      Prejdi na záložku: Domain Name System (to je tá DNS)
                                      Stlač Add
                                      IP nepoznáme, ale zatiaľ daj 208.67.220.220
                                      Stlač OK
                                      Prekontroluj všekty doplnené údaje -niekedy sa stratia
                                      Reštart
                                      Gateway som si tipol.


                                      • Re: problem s wifi 15.09.2008 | 15:49
                                        emo PD   Návštevník
                                        skusal som to Rasto podla tvojho navodu ale stale mi nejde net. bude to len v nastaveni IP adresy. volal som aj s jednym chalanom ktory mi hovoril ze treba zistit IP adresu ktoru mi pridelil router a este nejake veci ktoram som ani nerozumel. mam sa dostat aj do routra a tam pozriet nastavenia ale neviem ako by som sa dostal do nastavenia routra. vyzera to tak ze si budem musiet asi niekoho zavolat nech sa mi na to pozrie lebo sam to nezvladnem.
                                        • Re: problem s wifi 15.09.2008 | 15:59
                                          Avatar lazzio F16  Používateľ
                                          ak mas zakupeny router , tak by si mal mat manual (mala knizocka) kde mas napisanu IP routra, tu nasledneho napis do prehliadaca a z manualu opis data na lognutie
                                          $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
                                          • Re: problem s wifi 15.09.2008 | 16:19
                                            emo PD   Návštevník
                                            ja som v manualy ziadnu IP adresu routra nenasiel. ako by mala vyzerat?
                                            • Re: problem s wifi 15.09.2008 | 16:21
                                              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                                              192.168.1.1 napr.
                                              • Re: problem s wifi 15.09.2008 | 16:38
                                                emo PD   Návštevník
                                                v prirucke nie je ziadna taka IP adresa
                                                • Re: problem s wifi 15.09.2008 | 16:44
                                                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                                                  otvor nejaky internetovy browser [trebars firefox] a napis tam tu adresu a stlac ENTER mozno sa dostanes do routru...
                                                • Re: problem s wifi 15.09.2008 | 17:04
                                                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                                                  route -n
                                                  zvycajne bude ip adresa toho routru ip adresou defaultnej brany
                                                  • Re: problem s wifi 16.09.2008 | 03:35
                                                    Rasťo   Návštevník
                                                    Stiahol som si príručku k routru WL-520 a čítam: Nastavení bezdrátové spojení, včetně síťového názvu a klíče sítě, jsou vygenerována automaticky. Tato nastavení lze upravit ručně...
                                                    Podľa všetkého sa do nastavenia dá dostať len cez nejaký EZsetup z ponuky Start (win) po stlačení tlačítka na zadnej strane prístroja.
                                                    O konfigurácii z internetového prehliadača tu zmienka neni. On síce je nastavený, ale mi nevieme na aké heslo.
                                                    Pre potvrdenie mojej teórie napíš do terminálu:
                                                    sudo iwlist scan
                                                    Ak pri názve siete WL520GC... bude aj riadok Encryption key:on
                                                    tak asi ti bude musieť niekto to heslo prečítať alebo prepísať /požiadaj predajcu/
                                                    Potom ma napadá ešte skúsiť stlačiť ten druhý čudlík na zadnej strane routru "RESET" /3sekundy/ a znovu pozrieť ten iwlist scan či tam nebude náhodou Encryption key OFF
                                                    To by znamenalo, že sieť nevyžaduje heslo a máš zelenú.
                                                    Napíš ako si dopadol!





                                                    • Re: problem s wifi 16.09.2008 | 15:23
                                                      emo PD   Návštevník
                                                      dnes idem za predajcom kde som kupil ten router. tam mi to jeden sikovny technik vyskusa nastavit. potom dam vediet ako som dopadol a co tomu bolo.
                                                      • Re: problem s wifi 22.09.2008 | 01:12
                                                        emo PD   Návštevník
                                                        problem som vyriesil. v notebooku mam novy firmware ktorym som rozbehal wifinu. potom bol problem s nastavenim IP-ciek, ktore mi musel nastavit technik od prevadzkovatela internetu, lebo maju zabezpecenu siet. jemu nesiel rozbehat ten router Asus WL 520 GC, ktory ma mat o 300x lepsi signal oproti ostatnym. chyba bola v uvedenom routri v ktorom bol nejaky vadny firmaware a nesiel vobec naistalovat iny ani originalny zo strany asusu. router som musel vratit a zobral som si druhy Edimax, ktory slapal hned od zaciatku. este niekedy robi problem wifina v notebooku ked sa pocas nastavovania nastavene data same vymazu. na druhy den sa mi az po hodine podarilo pripojit ku routru ale odvtedy fungure celkom dobre. este by som chcel povedat k tomu signalu routru Asus ze vobec nie je silnejsi ako ostatne, este by som povedal ze terajsi Edimax ma minimalne porovnatelny signal, alebo este aj lepsi. inak dakujem za radu s tym firmwarom do notebooku. co ale nefunguje celkom ako by malo je ze wifina sa nezapina tlacidlom na boku notebooku ale funguje hned a pri zapnuti tlacidla a zasvieteni kontrolky sa vypne /vlastne funguje opacne/ ale aspon ze funguje.