kubuntu a internet
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Bola vydaná verzia 3.6 LTS modelovacieho nástroja Blender. Medzi novinkami nájdeme napríklad podporu ray tracingu na Intel Arc, simulačné nody a mnoho optimalizácií.
Zdroj: blender.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Viac netreba, malo by sa v linuxe vytvorit pripojenie cez ethernet (ikona vedla hodin by to mala avizovat:-)).
A v linuxe: pripojis router a ono to pojde, potom zistis, ze sa stranky nacitavaju akosi pomaly, cize vypnes ipv6 (co to je ani nepotrebujes vediet).
18. Zakázání IPv6
Několik posledních vydání Ubuntu trpí nepříjemným problémem, který způsobuje nefunkčnost sítě pří připojení přes některé typy domácích routerů. Problém se projevuje pokud je zapnutá podpora IPv6 v routeru i v Ubuntu, a je-li router používán jako DNS-proxy (tzn. v Ubuntu je jako adresa DNS serveru uvedena IP adresa rozhraní routeru směrem do lokální sítě).
Nejdříve vypněte podporu IPv6 v Ubuntu. Otevřete soubor /etc/modprobe.d/aliases (nutno s právy superuživatele), tedy například příkazem Kód:
sudo nano -w /etc/modprobe.d/aliases
(prikaz moze vyzerat aj takto: stlac ALT+F2 a vloz prikaz
kdesu kwrite /etc/modprobe.d/aliases
)
Najděte řádek
alias net-pf-10 ipv6
a změňte jej na
alias net-pf-10 off
Soubor uložte, zavřete a restartujte počítač. Po restartu pro kontrolu zadejte příkaz
lsmod | grep ipv6
nesmí se nic vypsat.
zdroj
Wizard je len jedna z moznosti ako to nastavit. Je mozne ze cez ten wizard to bude na zaciatok lahsie, ale ak nemas windows, tak si budes musiet vystacit aj s konfiguraciou cez web prehliadac)
A co nevies? Dostal si meno a heslo k pripojeniu DSL. Tak sa naloguj do konfiguracie toho routra (cez web prehliadac a adresa by mohla byt 192.168.2.1 , meno heslo najdes v navode (admin a 1234 --nasiel som to v navode na ar-7084gb) a ostatne potrebne udaje najdes tu, predposledna tabulka, teda ak nie je ten router uz prednastaveny na SK podmienky.
A pri vytvarani pripojenia budes potrebovat meno a heslo od ISP (taka bola tvoja otazka kam to mas zadat).
Zaujima ma to pre to, ze to asi nie je podporovany router od ISP a tak by som chcel vediet ako ti na nom funguje net. (hladal som alternativnu nahradu za moj, uz trochu nadsluhuje a tiez by som asi siel asi do edimaxu- preto ten zaujem)
(poznam dost pripadov, ze si ludia kupili DSL routre a nesli, lebo neexistuje pre SK spravny firmware a pre podobne priciny)