Zachrante mi ubuntu

Sekcia: Hardware a Drivery 26.09.2008 | 22:55
ferinooo   Návštevník
Pekne prosim o zachranu mojeho ubuntu...Dlho som mal problem zohnat usb wifi , teraz toto, prosim pekne, jak sa zmeni rozlisenie na ine....ako mam? Mam 14 monitor a meni mi to na 1400x1050 defaultne , a neda sa to nastavit na ine rozlisenie, mi ani neponukne, davam vypis mojeho xorg. Prosim o navod typu ....stlac, napis.....krok za kroko, dakujem

mam grafiku ati mobility radeon 7500, notas compaq evo n610C

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "sk"
Option "XkbOptions" "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Synaptics Touchpad"
Driver "synaptics"
Option "SendCoreEvents" "true"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Protocol" "auto-dev"
Option "HorizEdgeScroll" "0"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
Screen "Default Screen"
InputDevice "Synaptics Touchpad"
EndSection
    • Re: Zachrante mi ubuntu 26.09.2008 | 23:33
      ferinooo   Návštevník
      No este dodam, ze som tak brazdil net....a fakt som nasiel o mojej grafike len to ze by mala pod linuxom /Ubuntu 8.04/ ist sama, len problem je v tom ze ked si spustim dake video z youtube....a dam na celu obrazovku, tak priserne seka...robilo to aj vo windowse v rozliseni nad 1024x768, a preto si chcem zmenit rozlisenie, aby som mohol obcas pozret video....prosim pomozte mi....uz som to tu riesil....v jednej teme, ked si v xorg. zmenim moje rozlisenie na ine, tak mi nenastartue system....
      • Re: Zachrante mi ubuntu 26.09.2008 | 23:45
        WlaSaTy   Návštevník
        kukni log, nastav frekvencie monitora a ovladac na ati alebo radeon :) potom by mlali ist aj prepinania rozlisenia cez xrandr (alebo kliknutim na zmenu rozlisenia)
        • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 06:30
          ferinooo   Návštevník
          Kde najdem ten log?
          • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 07:47
            WlaSaTy   Návštevník
            obvykle tam kde je vecsina logov, teda vo /var/log (pozor, na ktorom disku). a tento sa vola podovne ako X.?.log
            • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 09:04
              ferinooo   Návštevník
              Dakujem, je tam vela informacii, a vela ovladacov, vratane mojeho, bohuzial som lama, bo sa v tom nevyznam, ale tu to je...
              http://rapidshare.com/files/148730373/Xorg.0.log.tar.gz.html

              ak sa da prosim pozrite niekto na to, dakujem
              • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 11:16
                WlaSaTy   Návštevník
                nemozes to zavesit niekam inam? nie kazdy ma na rapidshare platene konto a free download stoji v poslednych mesiacoch za velky prd.

                The download session has expired.
                • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 11:37
                  ferinooo   Návštevník
                  Rapid funguje aj bez konta, je tam len omezeni rychlosti, a uloz.to rano neslo, tak som nasiel inu uschovnu

                  http://www.nahraj.cz/content/dw/67265999-5b39-42ec-817b-89004d8c9749
                  • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 12:56
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Rapid obcas funguje aj bez konta, ale nielen mne to islo malokedy.

                    Ale k povodnemu problemu, ten monitor co si pripajal sa tvari ako keby sa nevedel podpisat (Detected non-DDC Monitor Type: 0) na DDC kanali a tak sa mu dostalo prirodzeneho rozlisenia pre display z notebooku (Panel Size from BIOS: 1400x1050, velkost 28x21cm). Trochu blbo sa to hldalo, ako keby si stale mackal klavesu prepinajucu monitor z notebooku na externe akvarium.

                    Absencia DDS signalu je v dnesnej dobe dost osemetna situacia aj ked vela externych LCD monitorov to tiez nepouziva. Obvykle je sposobena tym ze monitor nema danu funkcionalitu alebo na kabli nie je spojeny drot po ktorom to ide. To sa da obvykle ojebabrat vytvorenim plne nadefinovaneho konfiguraku pre xwindows alebo rucnym pridanim rozsahu frekvencii pre dany monitor a jeho aktivaciou. K tomu bude treba polaborovat. Takze ak mas display na notebooku funkcnu, tak by som bol za skusenie tych prikazov.

                    Skus sem napisat aky mas monitor a ake rozlisenia a frekvencie zvlada, pochopitelne neprekladane rozlisenia (non interlaced), z prekladanych by ta rozboleli nielen oci ale aj hlava do par minut. Cez xrandr sa da urobit vselico.

                    PS.: slepa editacia konfigu je zdlhavejsie riesenie z ktoreho sa da vybruslit len cez niekolko rebootov a tie tiez zdrzuju.
                    • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 13:39
                      ferinooo   Návštevník
                      NO vo windowse boli rozlisenia od 800x600, 1024x768, 1280xXXX, a 1400x1050, napisal som to xrandr a vyhodilo mi toto

                      Screen 0: minimum 320 x 200, current 1400 x 1050, maximum 1400 x 1200
                      VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
                      DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
                      LVDS connected 1400x1050+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 286mm x 214mm
                      1400x1050 59.9*
                      S-video disconnected (normal left inverted right x axis y axis
                      • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 13:49
                        ferinooo   Návštevník
                        Pardon, az teraz mi doslo ze som debil, nazval som display notasa monitorom...ospravedlnujem sa...tak vsetko sedi, len to rozlisenie nejde zmenit na notase priamo
                      • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 14:36
                        WlaSaTy   Návštevník
                        predpokladam ze ta 14ka vedela len 800x600 a s odrenymi usami aj 1152x768 alebo 1024x768.

                        ale skus zapnut monitor aj cez klavesy a spustit toto:
                        xrandr --newmode "1024x768@60" 65.0 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -vsync -hsync
                        xrandr --newmode "800x600@55.8" 37.44 800 816 928 1072 600 600 605 626
                        tym pridas dva graficke mody pre xwindow

                        xrandr --addmode LVDS "1024x768@60"
                        xrandr --addmode LVDS "800x600@55.8"
                        tymto ich priradis deklu z notebooka

                        xrandr -s 1
                        tym to prepnes na iny mod (zacinaju od nuly, otazkou je ako ich triedi), mozes aj cez graficke klikatko

                        xrandr --output VGA-0 --same-as LVDS
                        tym vyklonujes kryt notebooku na VGA output.

                        Aspon myslim, dlho som to nerobil. Dalo by sa povedat ze som mal podobny problem, ale mne staci jedine rozlisenie 1152x768 na mojom 14.5 monitore.
                        • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 15:47
                          ferinooo   Návštevník
                          Dakujem pekne, funguje to, len este by som chcel zistit ako to spravit aby tam tie rozlisenia ostali aj po restarte pocitaca, ale v kazdom pripade dakujem aj za tieto prikazy, prinajhorsom by som ich musel zadavat vzdy ked to bude treba
                          • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 16:19
                            WlaSaTy   Návštevník
                            To som sa trafil na prvy krat? Nevidali.

                            Inak, najlepsie je pridat dane rozlisenia do konfiguraku pre xwindows rovno aj s definiciou tych frekvencii do suboru /etc/X11/xorg.conf nejako takto:
                            Section "Monitor"
                                    Identifier   "Configured Monitor"
                                    HorizSync       28-51 #tu si oprav podla seba frekvencie
                                    VertRefresh     43-60 #aj tu
                                    ModeLine "800x600@55.8" 37.44 800 816 928 1072 600 600 605 626
                                    ModeLine "1024x768@60" 65.0 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -vsync -hsync
                            EndSection
                            
                            Section "Device"
                                    Identifier  "Configured Video Device"
                                    Driver      "radeon"
                                    VendorName  "ATI Technologies Inc"
                            #        BusID       "PCI:0:16:0"
                            EndSection
                            
                            Section "Screen"
                                    Identifier "Default Layout"
                                    Device     "Configured Video Device"
                                    Monitor    "Configured Monitor"
                                    SubSection "Display"
                                            Viewport   0 0
                                            Depth     15
                                            Modes  	"800x600@55.8" "1024x768@60" "1400x1050"
                                    EndSubSection
                                    SubSection "Display"
                                            Viewport   0 0
                                            Depth     16
                                            Modes  	"800x600@55.8" "1024x768@60" "1400x1050"
                                    EndSubSection
                                    SubSection "Display"
                                            Viewport   0 0
                                            Depth     24
                                            Modes  	"800x600@55.8" "1024x768@60" "1400x1050"
                                    EndSubSection
                            EndSection
                            

                            Ale ber to len ako inspiraciu.

                            Popripade ked chces vyzerat ako Guru, tak si urob na ploche skript s tymi prikazmi pre xrandr a potom to vedla niekoho spusti zo slovami "sorry, nechcelo sa mi". Obvykle to odpali testovaci subjekt minimalne na pol minuty.

                            PS.: mozes si tam pridat aj ine rozlisenia, len si ich pred tym vyskusaj cez ten xrandr ci to tvoja zostava utiahne a ci to tvoje oci neunavi :-)
                            • Re: Zachrante mi ubuntu 27.09.2008 | 19:13
                              ferinooo   Návštevník
                              Dakujem, mam to cez tie scripty.....:-), Este len poznavam linux....
                              • Re: Zachrante mi ubuntu 28.09.2008 | 09:33
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Ja to riesim tiez cez skripty, predsa len plug'n'pray funguje len s zariadeniami ktore to podporuju. A tam sa neradia prastare CRT monitory (tie novsie sa tam radia) a lacne LCD monitory. Takze si v pripade potreby pridam co potrebujem a prepnem ako chcem. To ze nejaky windos to dokaze urobit aj pomocou odhadu v praxi vyzera ze sa na pripojeny monitor neda pozerat. Tento mesiac som to testoval na externom novom LCD a nechci vediet co vsetko mi tam blikalo. Radsej sam a tak ako chcem, ako keby mi to automatika pokazila.