riziko firemných serverov - R. Stallman
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Tento koncept ktory Richard odmieta sa pouzival v casoch mainframe a pouziva sa doteraz v roznych modifikaciach. Je pravda ze v case jeho vzniku sa nehladelo na rozne aspekty sukromia (mainframe bol a je domenou business) ale do dnes sa pohlad valnej vecsiny uzivatelov nezmenil. Je dobre ze sa na to poukazalo, ale kto chce nech si zveri svoje sukromne data do ruk kohokolvek a aj ich zverejni pred celym svetom. A kto chce, nech si ich chrani kryptovanim pokial mu to zakon nezakaze (GB/DE, mozno uz aj inde).
Avsak, ci aj prispievatelia do for vedia, ze riskuju a ze bude mozno tazke odvolat (zmazat) raz napisany prispevok? Kto ma kontrolu nad tym, ci jeho vyplody nebude niekto dalej neopravnene kopirovat, alebo nespravne citovat apod? Na svojom lokalnom serveri/kompe mame zvacsa viac opravneni(/prav?) Ozaj, je to tu nejako osetrene?
Ovsem je aj ina interpretacia, privatne data mozu byt bez problemov ulozene vzdialene, na hostingu ale hosting musi garantovat zakonom dane podmienky bezpecnosti. Tam spada ochrana pred stratou, odcudzenim a zneuzitim, viac hovoria rozne certifikacie ISO a podmienky zmluvy.
Ty, nepredali mu nahodou Transmettu ked ma taku blbu naladu?