LINUX A AUDIO
Nasiel by sa niekto kto by mi odporucil sk alebo cz stranku kde najdem informacie o tom ako funguje audio pod linuxom?Alebo tak trochu opisat ten system.
Mam nejasno v tychto veciach.
Vysvetlenie alsa,pulse audio a ako to spolu suvisi...
A trochu opisat aj jack.Tam som videl nejake oss,dummy,portaudio a podobne.Tomu vobec nerozumiem.
Napr aj ked nainstalujem pod defaultnym kernelom alsa drivery pre moju zvukovku a dam si RT kernel tak tam to musim tiez nainstalovat?
Aky je system audia pod linuxom?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
2. bez anglictiny to budes mat tazsie -> translate.google.com
alsa drivre umoznuju (pomocou pluginu dmix) softverove mixovanie, tzn. ze viac aplikacii moze naraz pristupovat k takej zvukovke, ktora nedokaze hardverovo mixovat (bezne zvukovky).
Tipujem, ze v sucasnych distribuciach sa problem s pristupom ku zvukovke sa aj tak riesi az vo vyssich vrstvach - zvukove servre. V jednotlivych prostrediach funguju/ovali vlastne servre, Gnome a Enlightenment pouzivali esd, KDE malo arts. Esd bol alsa positive, arts oss positive. Neviem ako to je s KDE v sucasnosti, v Gnome je esd nahradeny Pulseaudiom, ktory na bezne vtakoviny staci. Avsak ak potrebujes mat dohlad nad mixovanim viacerych vstupov a vystupov, ak potrebujes vlastne nastavenie vzorkovania, bitovej hlbky a mat este ja malu latenciu spracovania signalu, tak potrebujes jack.
Jack-u nechavam vyhradny pristup ku zvukovke - Pulseaudio je mudre a poruca sa samo, arts server treba surovo zabit (v nastaveniach jacku je taka moznost).
Na konfiguraciu jacku pouzi qjackctl. Za tlacidlo "messages" je vypis logu, "status" je tiez cosi podobne a tam si vsimas hodnotu XRUN - informacia o "nestihani" jacku. Idealny pocet XRUN-ov je samozrejme 0. V "patchbay" si mozes ukladat "zajackovanie" - to znamena, ze ktore vstupy a vystupy mas ako poprepajane. Potom si podla potreby mozes natiahnut svoje typicke zapojenie nastrojov a nemusis si ho zakazdym vytvarat nanovo v dialogu "connect" (Na zaciatok sa ale nauc pracovat najprv s connect a patchbay ries az neskor). Dole si vsimni ikonicke tlacidla zname z prehravacov a tie sluzia pre transport. Cize napr. tlacidlom PLAY (=Start transport rolling) spustis PLAY vo vsetkych aplikaciach, ktore dokazu reagovat na transportne signaly, napr. Ardour a Hydrogen (v H. stlacene tlacidlo "JACK TRANS.")
Conection a transport nemusis nastavovat/pouzivat len v jacku, toto sa da pouzivat aj v Ardour-e a je to logicke, ved Ardour predsa JE nejaky mixer.
Tlacidlo "setup", "start" a "stop" netreba predstavovat.
Z nastaveni jack-u stoji za pozornost "realtime", toto nastavenie funguje len s realtime kernelom, alebo este v pripade, ze ... (to som si uz nepotreboval zistovat). Za beznych okolnosti a s beznym kernelom jack s tymto parametrom nespustis.
Ja som svoju zvukovku nemusel preinstalovat kvoli rt - kernelu, asi to boli cca podobne ciselne verzie jadier.
- ved som pisal, ze v pulseaudiu si nenastavujes vzorkovaciu frekvenciu, bitovu hlbku, smerovanie IO, latenciu atd. Mas skratka 48kHz/16 bit default (+mozno nejake dalsie dve-tri prednastavenia, ale neviem, ci nie som v tomto prilisny idealista) a fertig. A mozno sa to da, len nemam informacie.
Tak ci onak, dolezitejsia je otazka, ze ci budu schopne s Pulse komunikovat tvoje aplikacie. Audacity by to malo zvladat, ale pozor, ak si v Audacity nahras nieco pod Pulse pri 48kHz, a potom budes chciet ten isty subor otvorit v Audacity pod Jackom, ktory budes mat napr. na 96, alebo 44kHz, tak si mozes narobit problemy. Uz dopredu by si mal vediet, ake samplovacie fq chces vo svojom projekte pouzivat. Nakoniec by si aj tak mal vsetko downsamplovat na 44kHz/16bit, tak ako maju hudobne CD.
Aky je rozdiel medzi oss a alsa.Proste mandriva mi najde moju kartu a spyta sa ma ci chcem na nu oss alebo alsu.
pr. amarok->settings->configure amarok->engine
tam mas volbu output plugin, tam si vyber oss a vyskusaj, pripadne ak mas autodetect nastavene tak mozes vyskusat vsetky volby, ktore ti ponuka
nic.No ak bude mat ktosi este nejaky
navrh tak uvitam.Zatial budem robit vo
win a linux si necham len na laptope...
Ale potom prechod s cubase na Ardoura
bude asi dost zaujimavy...haha
Mozno potom skusim Cubase + Wine + AsioWine
ak rozbeham tu zvukovku.
Dakujem ti za tvoj cas a rady...