Zabudnute heslo na roota

Sekcia: Ostatné 23.10.2008 | 20:30
bucic   Návštevník
mam ubuntu, zabudol som heslo na roota, je moznost to heslo nejak odstranit? mam taku myslienku ze by som nabootoval damnsmalllinux z usbcka a vymazal subor na svojom disku ktory obsahuje to heslo. Da sa to?
    • Re: Zabudnute heslo na roota 23.10.2008 | 20:33
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      sudo passwd root

      zmenis heslo, vypyta heslo aktualne prihlaseneho usera, nemusis mat ani root heslo
      • Re: Zabudnute heslo na roota 23.10.2008 | 20:40
        bucic   Návštevník
        hmm, ucinne vdaka! da sa to pouzit aj vo fedore?
      • Re: Zabudnute heslo na roota 23.10.2008 | 20:42
        bucic   Návštevník
        hmm, ucinne vdaka! da sa to pouzit aj vo fedore?
      • Re: Zabudnute heslo na roota 23.10.2008 | 20:46
        bucic   Návštevník
        hmm, ucinne vdaka! da sa to pouzit aj vo fedore?
        • Re: Zabudnute heslo na roota 23.10.2008 | 21:10
          l_barbarossa   Návštevník
          v distribuciach, ktore nerobia so sudo, treba ziskat rootovsky shell a potom pouzit passwd

          - niektore distribucie pri nabootovani do single modu (init 1) poskytnu priamo rootovsky shell
          - niektore distribucie maju trosku ine pravidla, a ako parameter pri spustani, treba dopisat este /bin/sh resp. /bin/bash
          - z instalacneho alebo rescue CD na prihlasenie do rootovskeho shellu tvojej instalacie pouzijes chroot
          • Re: Zabudnute heslo na roota 09.11.2008 | 09:09
            Lotar   Návštevník
            To znamena ze napr. do ubuntu sa prihlasi uzivatel ktory nie je spravcom a vie prepisat root heslo cize dostat sa do systemu ako root?
            • Re: Zabudnute heslo na roota 09.11.2008 | 13:11
              l_barbarossa   Návštevník
              - niektore distra nie su az take "povolne" a z luserov nerobia hned adminov. v ubuntu, naopak, bezny uzivatel disponuje pravami root-a, kedze je v skupine sudoers...
              - a ak chce rootovske prava vyuzit, pouzije prikaz sudo.
              - samozrejme, root moze okresat prava uzivatelom zo skupiny sudoers, aby nemohli beztrestne vyvadzat a napr. menit rootovske heslo

              - ak sa bavime o domacich pocitacoch, a moznostiach "vlamania sa" do kompu, tak v drtivej vacsine pripadov staci na to puhy fyzicky pristup a popripade aj nejake bootovacie CD, USB
              - nieze zostanes v naivnej predstave, ze to plati len pre linuxove instalacie
              • Re: Zabudnute heslo na roota 09.11.2008 | 14:01
                WlaSaTy   Návštevník
                Niektore distra predpokladaju ze clovek ktory ich instaluje ich bude aj spravovat a tak prvy uzivatel moze pracovat po jeho dodatocnej autorizacii aj ako spravca systemu. Ale v ubuntu bezny uzivatel nedisponuje pravami roota, skupina sudoers (wheel,...) je na to abu sa z nim vobec zacalo zaoberat sudo alebo su a nedava mu automaticky dane prava. Tie mu povoli az spomenuta dodatocna autorizacia. Skus si schvalne urobit druheho uzivatela a zbadas o com som hovoril.

                Inak to vlamanie pomocou fyzickeho pristupu je skutocne choroba vsetkych os bez vynimky (plati aj napriklad pre komercne unixy a windos alebo opendos) a protijed je dostatocne vykonne kryptovanie. Aj na zalohach.
                • Re: Zabudnute heslo na roota 09.11.2008 | 18:16
                  l_barbarossa   Návštevník
                  priznavam, co sa tyka ubuntu a user=sudoer, "strelil som capa" - a zda sa, ze poriadneho, no co uz ...
                  esteze ze si na to upozornil a blud sa nebude sirit dalej
                • Re: Zabudnute heslo na roota 09.11.2008 | 22:23
                  Lotar   Návštevník
                  Viem ze pomocou live distribucii na cd a usbkach sa da dostat do cudzich op.systemov a obist tak heslo (parkrat som to vyskusal v robote na windowsoch :D). Sice zaheslenie biosu, ktory je nastaveny na bootovanie z hdd to moze stazit ale aj to sa da obist.
                  Len islo o to aby sa nedostal uzivatel s obmedzenymi pravami tam kam nema co hladat.
                  V mojom blizsom okoli nepoznam takeho ktory by sa my vedel dostat do linuxu (ved ani nevedia co to je) a ked sa tomu dostane fyzicky linuxovi maniak, tak prenho to ajtak nebude problem.
                  Dolezite veci mam zakryptovane takze az tak ma to neserie. Bol som len zvedavy.
    • Re: Zabudnute heslo na roota 24.10.2008 | 00:20
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      da, ale lepsie je ich nahradit ako vymazat ;)
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom