Mna 64-bit trosku sklamal a vas?

Sekcia: Ostatné 07.11.2008 | 20:49
Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
Hodil som si Mandrivu 2008.1 x64 lebo chcel som skusit ako to pobezi. Narast vykonu je asi zanedbatelny. Aspon tak sa zda mne, a navyse nieje to bohvie aka podpora. Napriklad flash player neni sanca zohnat taky co by bezal. A ked som si dal 32-bit mozillu alebo operu tak tiez to neslo tak ako malo. Myslim si ze est bude trvat velmi dlho kym sa prejde viac ku 64-bitu. Asi si v najblizsej dobe hodim naspat 32-bit.

Ake skusenosti mate vy z 64-bitom? Zvysil sa vam vykon? A co podpora?
http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 07.11.2008 | 22:05
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja som s 64bit ubuntu uplne spokojny
      flash som rozchodil bez problemov, skype takisto
      narast rychlosti citelny (mam 4GB ramky) aj boot systemu aj spustanie aplikacii aj ked to mozno bolo len novou instalaciou

      vdaka 32bit kniozniciam mi isli aj aplikacie ktore nemaju priamu podporu 64bit
      jedine co som nerozchodil bolo acetoneiso

      a este ma zaujalo ze virtualbox mi nechcel pustit 32bit XP ktore som nainstaloval na 32 bit kompe a skopiroval si .vdi subor (virtualny disk)

      inac mi fungovalo vsetko ako malo

      mandrivu nepouzivam ale ubuntu 64bit je podla mna super a nie je ziadny problem najst navody a podporu aj pre 64bit, podla mna na 64bit komp 64bit OS
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 11:57
        Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
        Teda ja na 64bit ubuntu nemozem povedat kriveho slova. Zda sa mi chodivejsie, plynulejsie a zo softom ktory som potreboval ziadny problem. Je fakt ze to behám na Quad procesore so 4GB RAM ale inak vrele odporucam.
    • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 07.11.2008 | 22:24
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Pouzivam mandrivu 64bit a som velmi spokojny s podporou a aj so zvysenim vykonu. Zatial ziadne problemy.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 07.11.2008 | 22:40
        xenol   Návštevník
        archlinu 64bit (neni multilib), flash ide bez problemov, takisto mam 4gb ram a to acetoneiso som rozbehal bez najmensich problemov na 64bit distre.
        • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 08.11.2008 | 00:06
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          mne len neslo instalovat z repozitarov to acetoneiso a ani som sa velmi nesnazil na citanie daz z iso pouzivam isomaster

          a rozchodil si to na archu ?? instaloval si zo zdrojakov ??
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 08.11.2008 | 22:49
            xenol   Návštevník
            nie, z repozitarov, normalne cez balickovac. isomaster som neskusal, acetoneiso som len omrkol a musim povedat, ze je to zaujimave, daco ako DT abo alcohol
    • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 08.11.2008 | 17:48
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      64 bit ide pomalšia a vyžaduje viac RAM než 32bit, ináč som si nič špeciálne nevšimol.
      • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 08.11.2008 | 19:08
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        keby som nevedel ze si to napisal ty tak poviem ze mas asi nieco zle nastavene, ale o tom pochybujem

        co konkretne ti ide pomalsie ??

        a keby aj chcel viac ram tak je to pohode lebo aspon mi ju alokuje vsetku nie len 3gb

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 08.11.2008 | 20:26
          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
          Hodim si naspat 32-bit a mozno tak o polroka mozem skusit znova 64-bit. Mandrivu z KDE 4. Zatial je este plna chyb. Zatial si aspon dokupim RAMku, aspon 2GB a uvidim :-)
          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
          • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 08.11.2008 | 20:48
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            no ak nemas viac ako 4GB ramky tak asi fakt radsej 32bit, ale je mozne ze nefunkcnost sposobuje aj KDE 4 kedze este stale nie je dokoncene uplne aj ked je uz pouzitelne
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 08.11.2008 | 22:42
              Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
              Myslim ze aj pri 1GB by malo byt citit aspon trosku lepsi vykon. Predsa len ten procesor inak robi tie vypocty.
              http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
              • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 08.11.2008 | 22:53
                xenol   Návštevník
                co sa kde 4.1 samotneho tyka, tak som ho prestal pouzivat, bo este neni podla mojho nazoru pripravene na pouzivanie. sak chyba plno aplikacii z kde 3, nastavitelnost je taktiez dakde na bode mrazu, skratka aby to bolo take ako kde3 to ma daleko. Ale mne osobne sa mi pacia prvky kde4 (plasmoidy).

                • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 11:02
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                  kde 4 sa pouzivat uz da ako tu uz niekto vyssie spominal, ale je fakt, ze este vela aplikacii pouziva z kde 3. Lenze je to pouzitelne. Od kedy vyslo kde 4.0.3 odvtedy ho aktivne pouzivam a nemam s nim nejake extra vazne problemy.

                  tip. neviem ci ste si to vsimli, ale plocha sa uz moze spravat ako klasicka plocha z kde 3, gnome, windows...cize ikonky na ploche sa spravaju naozaj ako ikonky a nie plasmoidy. Vsetko co treba urobit je pravym tlacitkom na plochu Desktop settings -> Desktop Activity - Type -> Folder view
                  • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 11:48
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    povedal by som, ze 4.0.x je este dost katastrofa (napr. opnesuse verzia 4.0.4), ale po pridani KDE4 factory (4.1.3) a upgrade citelna zmena. Nic (zatial) nepada, programy neignoruju nastavenia (pop-up bublinka pri kopete sa nedala vypnut). 4.2 bude este krokom dalej a vtedy hadam opodstatnenonst KDE3 vymizne (pre vacsinu).
                    • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 21:15
                      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                      pop-up bublinky z kopete sa daju vypnut. Ak mas spustene kopete, tak chod v menu Settings -> Configure notifications v okienku si najdi pod Title udalost Incoming message a dole odskrtni fajku Show a message in popup. V tom okienku si mozes nastavit mnoho veci, napr. vypnut zvuk ked Ti dojde sprava, alebo ho zmenit na nieco prijemnejsie [napr. lodna truba, alebo jemny gong]...

                      kde 4 bude dobre, ale chce to cas...
                      • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 10.11.2008 | 00:08
                        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                        ked hovorim, ze sa nedaju vypnut, tak tym myslim, ze som postup skusil (pre istotu som vypol pri kazdej polozke vsetko a nic.

                        prechod na 4.1.3 to zazracne vyriesil
                        • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 10.11.2008 | 01:23
                          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                          mno myslim ze niekde medzi prechodmi bolo spomenute, ze treba vymazat ~/.kde alebo ~/.kde4 uz si nepametam presne. Mozno to Ti tam blblo
                          • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 10.11.2008 | 12:30
                            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                            mozno. ale to bezny uzivatel v stabilnej verzii distribucie (osuse 11) nebude riesit. ako vravim, prechod na 4.1.3 vyriesil problem aj bez mazania cohokolvek.
              • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 08.11.2008 | 22:54
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                pochybujem ze by si daco pocitil
                citelne zrychlenie si viem rpedstavit napr s 8Gb ramky (32bit alokuje iba 3.2 ci kolko)
                a neviem ci procesor pocita nejak inac
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 10:32
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Takže používam gentoo linux čo znamená, že mám distribúciu optimalizovanú pre môj CPU.

          V prípade bežných distribúcii je zrýchlenie spôsobené jedine tým, že distribúcia je schopná využiť inštrukcie ktoré využíva architektúra x86_64. Ak ale skompilujem s podporou týchto inštrukcií ale ako 32bit neprídem o žiaden výkon. Dokonca adresy sa zmenšia z 64 bitov na 32 čím sa zmenší priestor potrebný na ukladanie adries a zároveň sa zrýchli prenos adries. Takže v konečnom dôsledku je OS optimalizovaný pre daný typ CPU ale skompilovaný s 32 bit rýchlejší ako so 64 bit.

          • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 15:26
            Jaroslav Petráš   Návštevník
            Blbosť. Čím je pomalšia 64b architektúra oproti 32b? To je kravina. 32b adresa sa prenesie rýchlejšie? OMG. Prenos 32b a 64b pri identickom takte je rovnako rýchly, pretože prenos prebieha paralelne (všetkých 32/64b naraz.). Totiž nielen CPU je 64b, ale aj pamäťová zbernica. A nehovorím o tom že CPU od AMD majú pamäťový radič integrovaný. A 64b prináša so sebou aj väčšiu šírku slova, viac inštrukcií a atď - preto je 64b výkonnejšia ako 32b. O možnosti natívne adresovať väčší priestor ani nehovorím, to je snáď samozrejmosť.
            • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 11.11.2008 | 09:20
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Mám pamäť. V nej mám 1048576 smerníkov. Chcem prečítať všetky smerníky. Tie sa pri bežných architektúrach najskôr musia prečítať z RAM a vtrepať do cache. Takže ak mám veľkosť smerníkov 32b znamená toto prenos 4MB. Ak mám 64 bitov je to 8MB. Berme, že sú uložené za sebou a teda máme možnosť sekvenčného čítania. V taktomto prípade bude čas čítania z RAM dvojnásobný a zároveň bude zaberať 2-násobne viac pamäte. Len pre zaujímavosť smerníky tvoria veľkú časť pamäte obsadenej aplikáciami. CPU môže kľudne aj kratšie pracovať so 64 bitmi ale stále tu bude spomalené čítanie z RAM (ktorá nie je práve najrýchlejšia oproti CPU). Ak si teda optimalizujem systém pre Core2duo (len pre Core2duo, teda všetky tie somariny typu sse a podobne) tak to pôjde na 32 bitoch rýchlejšie. To že niekto používa distribúciu optimalizovanú pre i386 je jeho problém. Inštrukčná sada je totiž pri 32 a 64 bit rovnaká. Dôvod rozšírenia adresnej zbernice na 64 bit je ten aby bolo možné používať viac RAM, neznamená to, že CPU funguje v plnom 64 bitovom režime.
              • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 12.11.2008 | 21:30
                Avatar troll troll   Používateľ
                No keď to rozmeníme na veľmi drobné mince, v niečom máš pravdu, ale na druhej strane si povedzme otvorene, v koľkých prípadoch sa bežný užívateľ dostane k situácii, kedy potrebuje získať tých pár stotín sekundy. Teraz samozrejme nemám na mysli rôzne renderovanie a kódovanie/dekódovanie videa, tí čo to robia si určite zaplatili dostatočne výkonnú mašinu, že sa nemusia až tak týmto zaoberať.
                • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 13.11.2008 | 00:13
                  Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                  No ja sa považujem za bežného užívateľa. Štandardne tu renderujem (povray), kódujem / dekódujem video (mplayer / mencoder) a neviem čo všetko ešte ;)
                  • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 13.11.2008 | 02:04
                    Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                    mozem potvrdit ze hovori pravdu ;)

                    p.s. myslene v dobrom slova zmysle
      • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 21:59
        Avatar troll troll   Používateľ
        S tou RAM máš pravdu, berie o niečo viac, ale nie je to strašné. Ale čo sa týka rýchlosti, 64bit Ubuntu je aspoň na mojom notebooku (Athlon64) viditeľne svižnejšie ako 32bit.
    • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 18:44
      Avatar srigi   Používateľ
      32b forever. Kym polka sveta neprejde na 64b tak neprejdem ani ja. 0,0 problemov s aplikaciami a okrem toho v 64b rezime nefunguje na Core2Duo procesoroch fuzovanie instrukcii (vypocetny vykon klesne z 4inst./takt na 3inst./takt), tak preco sa zbytocne oberat o vykon a kompatibilitu.
      • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 19:14
        Avatar lubos679   Používateľ
        Ale zas toto keby povedal kazdy, tak o 10 rokov stale zijeme na 3,x GB ram a nikto nevytvara aplikacie pre 64bit.
      • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 20:45
        Jaroslav Petráš   Návštevník
        Jezis no lol, CPU ktore by robilo takuto zlobu pri 64b by som zahodil do kosa... 32b beriem ako minulost na CPU 64b capable... Proste bola tu architektura 8b, 16b, 32b a teraz je tu 64b.
        • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 21:49
          Avatar troll troll   Používateľ
          Presne tak, to hádam ani neverím vlastným očiam, že tu podaktorí tvrdia, že technicky 32bit je lepšie ako 64bit. Najviac ma pobavil prenos adries, ktorý je vraj rýchlejší pri 32bit lebo aj adresa je 32 bitová, teda menšia. Ale teraz vážne, so 64bit ubuntu to ťahám už od roku 2006 a síce po počiatočných viacerých problémoch pri týchto starších verziách, od verzie 7.04 som už nemal v podstate žiadne problémy.
      • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 22:05
        Avatar troll troll   Používateľ
        No tak som rád že aj napriek určite dosť rozšíreným podobným názorom existujú ľudia ako ja, čo dlhodobo skúšajú a používajú 64bit linux a aplikácie, testujú a poskytujú spätnú väzbu vývojárom, aby potom hádam niekedy v budúcnosti prešla aspoň tá polka sveta vrátane teba na 64 bit.
        • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 09.11.2008 | 22:23
          Avatar troll troll   Používateľ
          A keď už som sa dnes večer tak rozbehol v písaní príspevkov, len tak pre info a zo zaujímavosti si mrknite tento odkaz. Je tam porovnanie 32bit a 64bit systémov z hľadiska výkonu.
          • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 10.11.2008 | 22:27
            Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
            pise sa tam

            abych bez úprav kernelu mohl používat celé 4GiB RAMky

            ono ide na 32bite pouzivat aj viac nez 3gb?
            git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
            • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 10.11.2008 | 22:37
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, a dokonca aj na intelovej architekture x86. Uz od cias 586 bola na to pripravena instrukcna sada ktora sa aj vyuzivala. V linuxe stacili nahodit jadro bigmem a vo windose si si mohol trhnut nohou.

              • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 10.11.2008 | 23:06
                Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
                a este taku otazocku - velmi sa totizto v tychto veciach nevyznam

                na moj notebook MSI GX701X-094SK co ma procesor intel centrino dvojjadro 2.8 ghz a 4 gb ram by si skor odporucal 32 bit distro s kernelom bigmem, alebo 64 bit system?

                pritom potrebujem nevyhnutne behat tieto aplikacie:

                qcad professional, openoffice3, gimp, inkscape, pidgin, screem (alebo nieco podobne) a wine s nejakymi 32 bit aplikaciami by bol tiez celkom vitany
                git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 12.11.2008 | 16:36
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  no neviem co som zrovna odbronik ale ja by som nevahal nad 64bitom, podla mna tam vsetko funguje ako ma a netreba pouzivat upraveny kernel ani nic podobne
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 12.11.2008 | 16:49
                    WlaSaTy   Návštevník
                    no, keby zalezalo na mne, tak 64Bit masina znamena ze bola z najvecsou pravdepodobnostou kupena v case ked disky a ramky boli lacne. takze by som nevahal urobit dual boot 32/64bit a potom by som sa rozhodol. predsa len tych cca 10G na system nie je vela, pokial sa nejedna o firemny NB s nejakym len cca 60G diskom.
                    • Re: Mna 64-bit trosku sklamal a vas? 12.11.2008 | 21:52
                      Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                      Takze!
                      Robil som doma testy ako z 32-bitovou Mandrivou tak aj z 64. Skusal som to na rychlosti importu MP3 do audacity a nasledne export do OGG v naj kvalite. Skusal som taku vacsiu pesnicku aby sa tam pekne prejavyl rozdiel. Pri testoch mali Mandrivy rovnake podmienky (ziadne aplikacie na pozadi). Meral som to stopkami.
                      Tu su moje vysledky:
                      ---32-bit---
                      import 12:9 s
                      export 1:10:5 s


                      ---64-bit---
                      import 10:4 s
                      export 58:0 s

                      Na ukazku len tolko.
                      http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux