Mna 64-bit trosku sklamal a vas?
Ake skusenosti mate vy z 64-bitom? Zvysil sa vam vykon? A co podpora?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Implementácia Markdownu na Githube od teraz podporuje rendering matematických výrazov v LaTeX syntaxe.
Zdroj: github.blog
Protokol PSP vyvinutý spoločnosťou Google a používaný pre offloading šifrovania na krytpografickom hardvéri v dátových centrách bol uvoľnený ako open source pod licenciou Apache 2.0. Zdrojové kódy sú zverejnené na githube.
Zdroj: cloud.google.com
Modulárny laptop Framework dostal upgrade v podobe procesorov Intel Alder Lake (12 generácia). Okrem toho bola predstavená rozširujúca ethernet karta s rýchlosťou 2.5Gbit.
Zdroj: frame.work
Matt Bell urobil malý experiment, keď medzi skutočné podmorské fotografie pridal obrázky generované modelom DALL-E 2. Z experimentu vyplýva, že ľudia nevedia na prvý pohľad rozpoznať, ktoré obrázky boli generované. Zároveň je nutné dodať, že podmorský svet je pre väčšinu ľudí dostatočne cudzí na to, aby nepoznali, čo môže byť reálne. K modelu DALL-E 2 existuje aj open source implementácia využívajúca Pytorch.
Zdroj: mattbell.us
Jazyk Erlang vychádza spolu s telekomunikačnou platformou OTP vo verzii 25. Podrobný zoznam zmien je dostupný v readme k verzii 25.
Zdroj: elrang.org
AMD predstavila štartovaciu sadu KR260 obsahujúcu Xilinx Kria K26 SoM vyviinutý pre robotiku, strojové videnie a priemyselné riadenie, pričom používa Ubuntu 22.04 LTS. Sada obsahuje 4GB DDR4 pamäte, 512Mbit QSPI flash, 4 gigabitové ethernet porty, SFP+ konektor s podporou 10GE a DisplayPort 1.2a. Sada je dostupná na stránke xilinx.com za cenu $349.
Zdroj: amd.com
Jason Donenfeld, jeden z vedúcich vývojárov WireGuardu upozornil na bezpečnostnú chybu VirtualBoxu, ktorá umožňuje získať prístup k dátam hosťovského operačného systému pri použití SIMD inštrukcií v oblsuhe prerušenia.
Zdroj: twitter.com
Spoločnosť Red Hat oznámila dostupnosť stabilnej verzie RHEL 9.0. Aktualizované boli medzi inými balíky GCC na verziu 11, Python 3.9, alebo PHP 8.0. Pri kompilácii balíkov bola použitá LTO optimalizácia. Podrobný zoznam zmien je zverejnený v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: redhat.com
Lars Knoll po 25 rokoch vývoja Qt toolkitu opúšťa Qt Company z pozície CTO. V nasledujúcej správe v mailing liste nominuje Volkera Hilsheimera na pozíciu "Qt Chief Maintainer".
Zdroj: lists.qt-project.org
Po Ubuntu LTS je dostupný už aj Ubuntu Preview pre WSL (Windows Subsystem for Linux) v Microsoft App store.
Zdroj: ubuntu.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
flash som rozchodil bez problemov, skype takisto
narast rychlosti citelny (mam 4GB ramky) aj boot systemu aj spustanie aplikacii aj ked to mozno bolo len novou instalaciou
vdaka 32bit kniozniciam mi isli aj aplikacie ktore nemaju priamu podporu 64bit
jedine co som nerozchodil bolo acetoneiso
a este ma zaujalo ze virtualbox mi nechcel pustit 32bit XP ktore som nainstaloval na 32 bit kompe a skopiroval si .vdi subor (virtualny disk)
inac mi fungovalo vsetko ako malo
mandrivu nepouzivam ale ubuntu 64bit je podla mna super a nie je ziadny problem najst navody a podporu aj pre 64bit, podla mna na 64bit komp 64bit OS
a rozchodil si to na archu ?? instaloval si zo zdrojakov ??
co konkretne ti ide pomalsie ??
a keby aj chcel viac ram tak je to pohode lebo aspon mi ju alokuje vsetku nie len 3gb
tip. neviem ci ste si to vsimli, ale plocha sa uz moze spravat ako klasicka plocha z kde 3, gnome, windows...cize ikonky na ploche sa spravaju naozaj ako ikonky a nie plasmoidy. Vsetko co treba urobit je pravym tlacitkom na plochu Desktop settings -> Desktop Activity - Type -> Folder view
kde 4 bude dobre, ale chce to cas...
prechod na 4.1.3 to zazracne vyriesil
citelne zrychlenie si viem rpedstavit napr s 8Gb ramky (32bit alokuje iba 3.2 ci kolko)
a neviem ci procesor pocita nejak inac
Takže používam gentoo linux čo znamená, že mám distribúciu optimalizovanú pre môj CPU.
V prípade bežných distribúcii je zrýchlenie spôsobené jedine tým, že distribúcia je schopná využiť inštrukcie ktoré využíva architektúra x86_64. Ak ale skompilujem s podporou týchto inštrukcií ale ako 32bit neprídem o žiaden výkon. Dokonca adresy sa zmenšia z 64 bitov na 32 čím sa zmenší priestor potrebný na ukladanie adries a zároveň sa zrýchli prenos adries. Takže v konečnom dôsledku je OS optimalizovaný pre daný typ CPU ale skompilovaný s 32 bit rýchlejší ako so 64 bit.
p.s. myslene v dobrom slova zmysle
ono ide na 32bite pouzivat aj viac nez 3gb?
na moj notebook MSI GX701X-094SK co ma procesor intel centrino dvojjadro 2.8 ghz a 4 gb ram by si skor odporucal 32 bit distro s kernelom bigmem, alebo 64 bit system?
pritom potrebujem nevyhnutne behat tieto aplikacie:
qcad professional, openoffice3, gimp, inkscape, pidgin, screem (alebo nieco podobne) a wine s nejakymi 32 bit aplikaciami by bol tiez celkom vitany
Robil som doma testy ako z 32-bitovou Mandrivou tak aj z 64. Skusal som to na rychlosti importu MP3 do audacity a nasledne export do OGG v naj kvalite. Skusal som taku vacsiu pesnicku aby sa tam pekne prejavyl rozdiel. Pri testoch mali Mandrivy rovnake podmienky (ziadne aplikacie na pozadi). Meral som to stopkami.
Tu su moje vysledky:
---32-bit---
import 12:9 s
export 1:10:5 s
---64-bit---
import 10:4 s
export 58:0 s
Na ukazku len tolko.