spustenie suboru pod linuxom

Sekcia: Programovanie 13.11.2008 | 21:50
morfo   Návštevník
Zdravim, chcel by som sa zacat ucit programovat pod linuxom a napisal som nieco a dal som to skompilovat cez ppc386 -file...atd a spravilo mi to subor.o a subor.e. Teraz neviem ako ten subor.e spustim. Pisal som to v pascale ale chcel by som robit v c. Prip. ak poznate nejake dobre stranky tak by bodli linky...dik...
    • Re: spustenie suboru pod linuxom 13.11.2008 | 21:55
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Hmm, subor .e? V GNU\Linuxe sa spustitelnost suborov neurcuje podla koncoviek ale na zaklade atributov (executable flag). Pokial si dobre pamatam, tak pp386 by mal vytvorit subor bez akejkolvek koncovky. Urcite to spravi, ak to spustis bez parametrov, napriklad: ppc386 zdrojak.pas vytvori to subor zdrojak, ktory potom spustis ako ./zdrojak.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: spustenie suboru pod linuxom 13.11.2008 | 22:40
        morfo   Návštevník
        aha jasna ,, ./subor.e a funguje to...diky...a este niekto nejake linky nepozna...zase asi google...:-D
    • Re: spustenie suboru pod linuxom 13.11.2008 | 23:33
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      - na kompilaciu pouzivaj fpc namiesto ppc386, ta binarka je len kvoli spatnej kompatibilite

      fpc zdrojak.pas

      to vytvori binarny spustitelny subor ./zdrojak, ak chces iny tak pouzi -o prepinac (bez medzery)

      fpc -oNejakeMeno zdrojak.pas

      ak chces precistit .o a .ppu subory, pouzi toto: delp .
      alebo cez -FEadresar_s_ppu a vsetky .o a .ppu ti bude sypat do toho adresara

      mkdir ppu
      fpc -oNejakeMeno -FEppu zdrojak.pas