Pomoc s distribuciou
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Debian je rovnako tazky ako ostatne distra, ma akurat mensiu narocnost na pamat ako ubuntu atd. lebo pouziva menej klikatok. To moze byt pri notebooku vyhoda.
Kódové označení vývojové distribuce Debianu je „sid“, alias „unstable“ („nestabilní“). Většina vývoje v Debianu se děje právě zde. Tato distribuce nebude nikdy vydána; balíky z ní se postupně přesunují do testovací distribuce, která je jednou za čas vydána jako stabilní.
Mějte prosím na paměti, že bezpečnostní aktualizace pro „nestabilní“ distribuci nejsou vydávány bezpečnostním týmem a proto se do „nestabilní“ distribuce nedostávají včas. Více informací naleznete v často kladených otázkách bezpečnostního týmu.
„sid“ je předmětem neustálých změn a nekoordinovaných aktualizací knihoven. To může vyústit ve velmi „nestabilní“ systém, který obsahuje balíky, jež se nedají nainstalovat (kvůli chybějícím knihovnám, nesplněným závislostem, atd.). Používejte na vlastní nebezpečí!
Toto som teraz precital nejak sa mi to nepaci ze nestabilna nikdy nebude vydana..pocital som ze by som ju neskor upgradoval na stabilnu
distribucii, ktore sa daju povazovat za velmi dobre, je podla mojho nazovu vela. Osobne by som tam dal Greenie (co je vylepsene ubuntu). tu spominany pclinuxos je tiez dobra volba, aj mandriva, opensuse.
mozes skocit do databazy znalosti, tam je porovnanie:
http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/81/index.html