Zákon o ochrane spotrebiteľa

Sekcia: Komunita 29.11.2008 | 18:10
Martin   Návštevník
Keďže sa blížia Vianoce a s nimi spojený nákup novej techniky, možno sa vám hodí nové znenie Zákona č. 250/2007 o ochrane spotrebiteľa, aby ste mohli od predajcov žiadať "čistý" HW bez predinštalovaného toho, čo tam nechcete.
V §4, odseku (3) sa totiž uvádza, citujem:

(3) Predávajúci nesmie odmietnuť predať spotrebiteľovi výrobok, ktorý má vystavený alebo inak pripravený na predaj, alebo odmietnuť poskytnutie služby, ktorá je v jeho prevádzkových možnostiach; nesmie viazať predaj výrobku alebo poskytnutie služby na predaj iného výrobku alebo na poskytnutie inej služby. To neplatí, ak spotrebiteľ nespĺňa podmienky na kúpu podľa osobitných predpisov.

Koniec citácie.

Čiže ak aj má M$ nejakú dohodu s výrobcom HW o predinštalovaní jeho SW, táto obchodná dohoda nie je súčasťou právneho poriadku SR, takže ju môžeme s čistým svedomím ignorovať a dožadovať sa svojich práv. HW a SW sú dva rôzne produkty a predajca sa musí riadiť zákonnou normou platnou na území SR.

Tu je odkaz na plné znenie v PDF.

Potom sa nezabudnite pochváliť svojimi skúsenosťami.

Staršia debata na túto tému je tu, údaje som doplnil aj tam, ale nezobrazilo sa to medzi "Najnovšími komentármi".
    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 29.11.2008 | 21:57
      WlaSaTy   Návštevník
      Dik za info, ale co v pripade ak bude uvedena cena za neziaduci OEM SW na fakture nulova?
      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 29.11.2008 | 22:40
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Treba to potom odoslat na protimonopolny urad s podozrenim na dumpingove ceny :)
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 29.11.2008 | 22:41
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Resp. mi napadlo, ze treba potom tovar do 14 dni vratit (ak bol kupovany cez net) okrem toho windowsu, ktory si treba nechat a pripadne niekomu dalej predat.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 29.11.2008 | 23:36
            WlaSaTy   Návštevník
            No, mne by stacilo keby v mojej pritomnosti odstranili z predmetu zmluvy dany neziaduci tovar. Tu kameru by som si zadovazil a verim tomu ze by v televizii mile radi vsetkych oboznamili s tym ze ten tovar nema hodnotu a tym padom ze jeho kradezou nemoze byt naplnena skutkova podstata trestneho cinu.

            Myslim ze po tej reportazi by mali BSA, MS, SOI a spotrebitel vcelku zaujimavu situaciu. Stavme si na vyhercov.

            • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 29.11.2008 | 23:44
              Martin   Návštevník
              "mne by stacilo keby v mojej pritomnosti odstranili z predmetu zmluvy dany neziaduci tovar"

              ... a znížili výslednú cenu tovaru o cenu odstráneného nežiadúceho OEM SW.

              To je presne to, o čo ide, prečo som sem švacol ten odkaz na príslušný zákon.
              • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 30.11.2008 | 00:05
                WlaSaTy   Návštevník
                problem je v tom, ze vyrobca dokaze tvrdit ze ta jeho pridana hodnota ma nulovu cenu pri vrateni. tak preco ho nenachytat na hruskach s tym ze hodnota a nadobudacia cena je rovnaka? to by zamavalo s ich marketingom a zastrasovatelom a oslobodilo by to vela obzalovanych piratov. a je dost solidna pravdepodobnost ze za dodane spravodajstvo by clovek dostal honorar v urcitej vyske.

                ps: som zastancom dusevneho vlastnictva ale aj slobody vyberu. ale asi bol moj komentar off topic. mne nejde o vratenie peniazov za odrezky, mne ide o slobodu a rovnopravnost.
                • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 30.11.2008 | 00:20
                  Martin   Návštevník
                  Ani mne, tie 2 alebo 3 tisícky (či koľko to vlastne stojí) za tzv. legálnu kópiu OEM SW sa ľahko nájdu, ale prečo platiť za niečo, čo človek nechce, no nie?

                  Dobre, idem spať. Dobrú noc a pekné sny o Tuxovi :)
                  • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 30.11.2008 | 12:38
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Kolko to vlastne stoji?

                    Ked kupujes, tak tisice. Ked vracias, tak je to zadarmo. To je zakladny problem ktory je treba zmenit, a najlepsie tak ako to prezentuju. Nazadarmo.
    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 30.11.2008 | 12:49
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
      Skor by som povedal ze pc z OS sa nepredava ako hardver zo softverom ale ako produkt zo svojim menom(oznacenim) Cize ak kupujes napriklad ntb tak verzia s OS je ntb model XX a ak bez os tak je to verzia ntb model XY. V tomto pripade model s OS je OS neoddelitelna sucast vyrobku.
      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 01.12.2008 | 23:27
        WlaSaTy   Návštevník
        Podarilo sa Ti niekedy kupit motorku bez trampoliny? Trampolina nie je predsa potrebna k behu, udrzbe a ani uskladneniu motorky. Ale rata sa Ti dobry pokus. Za koho predavas?
      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 01:53
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        A ako by sa ti pacilo, keby ku kazdemu notebooku dali okrem windowsu povinne aj Titanic s DiCapriom a musel by si si za neho zaplatit, okrem toho by bol viazany len na ten konkretny notebook a inde by si si ho nemohol pustit (co moze byt v tomto pripade kladna vlastnost). Proste ide o jeden produkt a neda sa to oddelit. Zda sa ti to stale tak isto logicke? To sa inak moze celkom realne stat, ked zacnu vyrobcov okrem MS podplacat aj filmove studia. Potom sa mozeme bavit znova.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 19:47
          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
          Nuz ak by zaroven k tomu modelu dodavali aj rovnaky bez titanicu a Dicapria tak v tom nevidim problem.

          P.s nepredavam pre nikoho, muklujem.
          • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 21:28
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Ved to myslim, ze chceme vsetci dosiahnut. Aby konecne zacali predavat rovnake modely notebookov aj bez MS Titanicu.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 01:03
      shade   Návštevník
      Aj si to s niekym prislusne vzdelanym konzultoval alebo to je ciste tvoja interpretacia? IMHO dany pocitac je jeden vyrobok, to ze je jeho sucasti mozne rozdelit na SW a HW je asi tak platne ako ze HW je dalej mozne delit na jednotlive komponenty. To by sme potom mohli ziadat aj pocitace bez BIOSu (ci EFI) vsakze. Podla mna je na case prestat fnukat a bud kupit alebo nechat tak. Tebe by sa asi tiez nepacilo keby ti stat nariadoval ze ked chces predat auto tak ho musis rozobrat na suciastky.
      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 01:13
        WlaSaTy   Návštevník
        myslis s slovenskou obchodnou inspekciou alebo s pravoplatnostou oem licencie v europe? na toto nemusis mat ani minimalne pravnicke vzdelanie. zbierka zakonou je volne dostupna kazdemu.
      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 01:18
        Martin   Návštevník
        Ono to je trošku inak - tu nejde o to, či by som chcel auto kúpiť po súčiastkách, skôr by sa to dalo prirovnať k tomu, že auto mi predajú len vtedy, keď budem brať benzín len z jednej čerpacej stanice. SW nie je súčiastka.
        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 01:30
          shade   Návštevník
          To je tvoj nazor a ja ti ho neberiem ale podla mna je v tom (auto mi predajú len vtedy, keď budem brať benzín len z jednej čerpacej stanice) fundamentalny rozdiel. Za software zaplatis len raz, benzin treba kupovat pocas celeho uzivania auta (pokial teda jazdi na benzin). Ekvivalentne by IMHO bolo keby od teba ziadali aby si odoberal elektrinu od jedneho konkretneho dodavatela. BTW: Octaviu 1.9 TDi ti s motorom 1.2 HTP tiez nepredaju.
          • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 01:38
            WlaSaTy   Návštevník
            Problem je v tom, ze Oktavka 1.9 TDi je bez motora nepouzitelna. A ak chces tvrdit ze hardware je bez Windows nepouzitelny, tak nam sem preloz MS EULA a dokaz ze je platna podla slovenskeho pravneho systemu.

            Ak by si potreboval pomoct, tak ti pomozem.
            • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 02:02
              shade   Návštevník
              Podla mna je zas problem v tom ze ja som vo svojom prispevku pisal o Octavii 1.9 TDi s inym (podla koncernu vw a platnej slovenskej legislativy) motorom ako 1.9 TDi a nie o Octavii 1.9 TDi bez motora.
              • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 02:04
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                A moze Ochtavia 1.9TDi bezat s inym motorom ako svojim?
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 02:10
                  shade   Návštevník
                  "Svojim" myslis motor 1.9 TDi alebo motor ktory je v nej prave namontovany, pripadne este nieco ine?
                  • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 02:54
                    Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                    No, si hovoril, ze chces v obchode ziadat, nech ti daju iny motor, ci uz 1.2 JDi alebo 1.9TDi od ineho vyrobcu. Je to technicky mozne? Nie je, lebo kazdy motor je presne prisposobeny karoserii a je nepravdepodobne, ze by tam pasoval. A bez neho ti auto tiez nepredaju (aj ked, kto vie), lebo by nefungovalo. Ale to sa neda pouzit ako paralela k notebookom, kedze komponenta Windows je v tomto pripade uplne nepotrebna a notebook ide tak isto dobre, ci si Windows kupis a das do suflika, alebo si ho nekupis vobec. Skor si windows predstav ako prives, ktory by ti chceli k autu nanutit, lebo vyrobca tak urcil, ze si proste s autom musis kupit prives, hoci ho vobec nechces pouzivat alebo uz mas vlastny prives.
                    Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 10:49
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ano, a o tom to je. Samozrejme ze nasim predajcom nahrava do karat neplatnost OEM licencie v nasom pravnom systeme aj ked OEM licencia umoznuje vratenie penazi za software s ktoreho pouzivanim neuhlasis. A obvykle to zaklincuju tym, ze je cena za dany software pri vrateni nulova.
                      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 11:41
                        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
                        no dobre ale co sa s tym da robit, ci musime drzat hubu a krok? Pripada mi o tak trochu Orwellovsky-ironicke
                        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 14:25
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Dobra otazka.
                          Ked to predaju, tak to stoji niekolko tisic. Ked to chces podla EULA vratit a dostat svoje peniaze naspet, tak je to zadarmo. Ked sa chces ohanat EULA, tak Ti odpovedia ze tento typ zmluvy neplati na slovensku (co je podla Slovenskeho pravneho systemu pravda). Ked to urgujes, tak sa ti ohanaju s tym ze sa jedna o jeden produkt aj ked su to produkty dva a podla nasho pravneho systemu nie je mozne viazat kupu jedneho produktu na druhy. A ak mas stastie a vyhras tak ako v Cechach, tak musis podpisat NDA teda zmluvu o mlcani.

                          Takze po starom cesta nevedie. Otazkou je ako z toho von. Bud clovek nebude kupovat produkty z odrezkami (motorku s trampolinou) alebo sa da namet na presetrenie SOI s tym ze nakup jedneho produktu je podmieneny nakupom ineho produktu alebo sa zverejni vyjadrenie dodavatela ze je dany produkt bezcenny a tym padom padne cela BSA aj s ich poslednym pokusom o zastrasovanie.

                          PS.: Neberte moje slova ako namet ako usetrit za nakup odrezkov ktore bude clovek pouzivat. Poznal som aj ludi ktory chceli silou mocou stroj bez OEM licencie a potom chceli nainstalovat nelegalny software. Toto naozaj nie je spravna cesta.
                    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 11:47
                      shade   Návštevník
                      1) 1.9 TDi vyraba len vw a teda 1.9 TDi od ineho vyrobcu neexistuje.
                      2) Kazdy model (Fabia, Octacia, atd.) sa ponuka vo viacerych motoroziaciach, pricom karosierie su tie iste a prisposobuju sa motory (pripadne drziaky) a prevodovky.
                      3) Octavia sa tusim s 1.2 HTP nikdy neponukala (avsak Fabia v rozsahu 1.2 HTP - 1.9TDi anoa karoseria vzdy ta ista) takze neviem, ale ponukali sa ine motory (1.6, 1.8) a karoseria bola vzdy taka ista. Ci by zrovna 1.2 pasovala na prirubu prevodovky pre 1.9 neviem asi najskor nie a bolo by treba upravit/vymenit spojku a kos spojky. Uplne najlepsie by bolo vymenit aj prevodovku, tak by to slo urcite.
                      4) U aut je bezne mozne zamienat motory, napr. Skoda, od starej MB az po Fabiu 1.4 bol blok motora ten isty, len postupne zvacsovali vrtanie a nahodili na to vstrekovanie paliva. VAZ motory 1.2 - 1.7 su zamenitelne bez uprav, presne pasuju na prevodovku aj do motoroveho priestoru, dokonca pasuju aj niektore motory inych vyrobcov napr. FIAT.

                      Cize vyrobca nie je blbec a nebude pre kazdu karoseriu vyvyjat novy motor a pre kazdy motor novu karoseriu ale navrhne ich tak aby bola zamenitelnost co najvacsia.
    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 22:18
      Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
      len vies ako to nakoniec dopadne, ked napr. notebook stoji 15 000 sk, tak ti povedia ze ti ho daju za 14 999 bez systemu (bez win)... a problem maju vyrieseny
      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 00:37
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Tak potom nech mi daju len system bez notebooku. Zoberiem aj 100 kusov za taku cenu :)
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 00:46
          Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
          len to mas jak telefon za korunu :) kazdi vie ze tolko nestoji ;)
          • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 11:03
            WlaSaTy   Návštevník
            Ten telefon je na leasing, doplaca sa cez Pausal a Hororrne.

            Teda, pametam jednu vynimku. Deti na zakladke vyzbierali asi 30 korun a kupili za to telefony vo vtedy este Globteli. Jeden dali aj pani ucitelke. To bola historicky dolozena jedina kupa mobilu na Slovensku za korunu.
            • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 17:20
              Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
              no ofic ialne ten telefon nedopacas, pretoze pausal stoji rovnako ci mas akciovy alebo vlastny mobil. Jedina podmienka je ze mas viazanost.
              a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
              • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 19:54
                WlaSaTy   Návštevník
                Zaujimave. Vies tvoje tvrdenie podlozit? Ja moje viem.
                • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 20:35
                  Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
                  ano viem, Ja mam akciovy mobil, mamka ma staru sunku a platime rovnako, dokonca ja kedze som sa zaviazal tak mam este nejake "volne" minuty naviac.
                  a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
                  • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 21:08
                    WlaSaTy   Návštevník
                    To ze platite rovnako este neznamena ze neznasate obidvaja naklady na leasing aj bez dodania tovaru. Vyrobna cena mobilneho telefonu naozaj nie je 1Sk a dumping je zakonom zakazany a aj postihnutelny. Toto vsetko je zohladnene v cene za pravidelny pausal a vyske hovorneho, bez ohladu na to ci niekto nazve leasing akciovym telefonom.

                    Tak schvalne, o kolko dotuje operator nejaky mobil pri predaji napriklad s predplatenou kartou? Skus sa nabuduce zamysliet pred tym ako preberies nazor co do Teba hucia.
                    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 07.12.2008 | 10:17
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      ja mam mobil zadarmo a bez pausalu... ake jednoduche ked sa jeden z rodicov rozhodne, ze nepotrebuje 3 mobili a stacia mu dva...
    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 02.12.2008 | 23:21
      Martin   Návštevník
      Vychádza mi z toho jediné - najlepšie by asi bolo napísať na Slovenskú obchodnú inšpekciu, vysvetliť vo všeobecnosti aká je situácia na trhu, požiadať o posúdenie stavu z hľadiska nášho právneho poriadku (Zákona o ochrane spotrebiteľa) a vyžiadať si radu ako v takom prípade postupovať, aby sme sa vyhli zdĺhavým sporom.
    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 17:24
      Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
      No mam taky blby pocit, ze na Slovensku by si nepochodil. Tu sa porusuju ovela dolezitesie a zavaznejsie zakony. Takze asi budeme musiet nadalej kupovat NB s win a potom format a install linux. Po pripade dualboot.
      a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 19:36
        Martin   Návštevník
        Uvidíme, či sa s tým dá niečo robiť.

        Ešte by som hádam mohol doplniť malý príklad pre tých, ktorí tvrdia, že počítač s OS treba brať ako jeden výrobok. Ak je to tak, ako je možné, že v maloobchodnej sieti sa dá kúpiť samotný soft (inštalačné DVD) a nikto kupujúceho nenúti kúpiť k nemu aj celý počítač? Predstavte si, že by ste sa (v pominutí mysle) rozhodli prejsť na Windows, chceli by ste si kúpiť licencované inštalačné DVD a predavač by vám povedal, že samotné vám ho nepredá, ale že to DVD stojí 20 000 Sk a dostanete k nemu počítač, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou. Ako by ste sa asi tvárili? A niečo podobné sa deje teraz.
        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 21:53
          Stevo Szilva   Návštevník
          Dalo by sa s Tebou (s Vami) skontaktovat e-mailom ? Ak ano, budem vdacny za pripadne zaslanie adresy na stefan_szilva at users dot sourceforge dot net alebo sem do fora. Vdaka
          • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 03.12.2008 | 23:07
            Avatar Martin Smatana Mandriva 2008  Používateľ
            Kontakt mám v profile. Dúfam, že ma nechceš zbiť ;-)
            Som také malé a hlúpe linuxácke embryo, ale rastiem a vyvíjam sa. Len prečo tak pomaly...
        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 04.12.2008 | 00:43
          shade   Návštevník
          Ako je mozne ze v maloobchodnej sieti sa da kupit samotny rozok a nikto kupujuceho nenuti kupit k nemu aj parok. Predstavte si ze by ste prisli k stanku s rychlym obcerstvenim (tzv. fast foodu), chceli by ste si kupit rozok bez parku a predavac by vam povedal ze samotny vam ho nepreda ale ze ten rozok stoji 20 Sk a dostanete k nemu aj parok a horcicu ktore su jeho neoddelitelnou sucastou. Ako by ste sa tvarili? Moment, on vam to vlastne aj povie. Teda nie celkom tak, ale rozok vam bez parku urcite nepreda (az na par vynimiek).
          • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 04.12.2008 | 12:33
            WlaSaTy   Návštevník
            Excelentny priklad, musim pochvalit. Dalsi pokus o vysvetlenie preco by mal platitel ustupit. Logika niektorych Slovakov dokonale vysvetluje preco tu boli Uhry cez 1000 rokov. Stiahnut chvost, sklopit oci a znasat vsetko na vlastnom chrbte. Aj dokazatelne nepravo.

            Predavac v rats foode ti ten rozok preda bez OEM verzie uvareneho vodnateho parku. Teda s vyhriatou dierou a za inu cenu (bez parku). Bude sa sice na Teba inak pozerat, ale ak mu vysvetlis ze prasaci parok neni koser a dokonca ani nie je maso a ze chces zit zdravo bez nicenia zdravia nejakymi OEM verziami, tak sa uchechtne. Schvalne to vyskusaj.
            • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 05.12.2008 | 22:47
              shade   Návštevník
              >Logika...

              Prave naopak, Uhri ale aj Bolsevik tu boli tak dlho pretoze vzdy sa naslo dost ovci ktore rozhodne nezniesli ked sa niekde pachalo "nepravo". Najma ked bolo treba udat suseda. Definiciu "neprava" si vyhladaj sam v dobovych zbierkach zakonov resp. v ich ekvivalentoch. A to iste sa deje aj dnes.

              Vztah predavajuci - zakaznik bol tradicne zalozeny na dobrovolnosti. Predavajuci nieco dobrovolne ponukal a kupujuci dobrovolne kupoval. Problem je ze sa rodi velke % jedincov, ktori si myslia ze cely svet sa toci okolo nich. A teda napr. aj to ze predavajuci ma ponukat presne to o co oni maju zaujem. Niekto z toho vyrastie ale vela ludi nie (iste % z nich si potom vyholi hlavu a natiahne teplaky). Pruser potom je, ked toto niekto vyuzije v politickej agende aby ziskal volicov. Viac menej neverim ze v tomto konkretnom pripade to uz na slovensku tak je a myslim ze na to panovi Ficovi budeme musiet este dat nejaky ten rok.

              IMHO mi predavac rozok za inu cenu ako s parkom nepreda, ked pre nic ine tak uz len preto, lebo by nemal ako vystavit danovy doklad. Vyskusaj si to sam.
              • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 06.12.2008 | 12:09
                WlaSaTy   Návštevník
                > Prave naopak,

                Ak beries ze podriadeny jedinec udaval sukmenovca dominantnemu jedincovi, tak ho musel uznat ako dominantneho a seba musel brat ako menejcenneho. A cely problem je v tom, ze tento vztah je zivotnym poslanim luzerov ktory nedokazu pochopit ze rovnost a bratstvo nie su nedosiahnutelnymi modlami ale poslanim. Teda pokial nam tu nehovoria "neda sa, spametajte sa" ti, co sa tymto priznavaju k otvorenej podpore podvodu len preto aby sa vyspovedali.

                IMHO : preda, skusal som. teda vedla, v kebabistane kde bravcove ani nemaju. inak dokazom je aj jeho kolega bulhar, v cenniku ma kilo jablk, ale preda ti aj podla cennika nemeratelne mnozstvo - teda jedno jablcko.

                • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 07.12.2008 | 01:16
                  shade   Návštevník
                  Tu neslo/nejde o typicke submisivne spravanie vyvolane napr. strachom. Ale o to, ze dany jedinec prijal dane zakony ako moralne spravne resp. o moralnej otazke vobec neuvazoval, co bol pozostatok z detstva ked ho o tom s istou mierou zjednodusenia presviedcala mamicka a pri dospievani sa uz bohuzial nenaucil mysliet a utvorit si na veci vlastny nazor. Nezanedbatelnu ulohu, najma u ludi ktori vahali, zohrali tiez city (najma zavist a nenavist) prechovavane k danej osobe.

                  Problem je ze rovnost a bratsvo su dost volne terminy. A doterajsie poznatky z psychologie davaju za pravdu tvrdeniu ze su nedosiahnutelne, pretoze su v rozpore s tuzbou po spravodlivosti ktoru ludia podvedome pocituju. Pre mna osobne je tiez tazke si predstavit rovnost medzi manzelkou, detmi a clovekom ktory na mna na ulici vytiahne noz aby ma okradol o 500 Sk ktore mam v penazenke. Kam vedie rovnost mozme vidiet pri volbach, kde hlas parazita ma rovnaku vahu ako hlas cloveka ktory aktivne prispieva do statneho rozpoctu. Toto vnasa do systemu silnu kladnu spatnu vazbu ktora casom sposobi ze sa dostane mimo pripustne medze. IMHO toto sa deje prave teraz.

                  Ako som povedal - az na par vynimiek, nemusia byt rovnomerne rozmiestnene ani v priestore ani v case. Tiez som poznal podnik s neformalnym pristupom k zakaznikovi az pokedy tam raz (udajne, nebol som pritom) spravila raziu SOI. Ktovie, mozno by ti predal aj poloautomaticku pistol. 1kg je cca 4-5 stredne velkych jablk, cize jedno jablko nie je nemeratelne mnozstvo ale cca 0.25 kg. Pocitac je o niekolko radov drahsi ako rozok, takze aj keby chceli predat, vynimiek bude umerne menej.
                  • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 07.12.2008 | 10:01
                    Martin   Návštevník
                    O tom to je - ak chceš kúpiť samotný rožok alebo párok, nemusíš ísť k predavačovi "horúcich psov", možeš ich dostať v každom obchode s potravinami. Ale samotný počítač bez SW nekúpiš nikde, v tom je ten problém.
                    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 23.12.2008 | 00:36
                      shade   Návštevník
                      http://www.lacnepc.com/?/notebook/17-palcov-displej/bez-os
                      Ci chcel by si aj bez firmwaru?
                  • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 07.12.2008 | 17:53
                    WlaSaTy   Návštevník
                    A navyse zakon klasifikuje dany predaj ako nelegalne chovanie, takze trepes blbosti. Neviem ci schvalne alebo len z nevedomosti. A ani ma to nezaujima.

                    PS.: tu pasaz o parazitoch chod odhajlovat na namestie, radi ta tam vypocuju.
                    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 10.12.2008 | 14:27
                      shade   Návštevník
                      Skoda ze blizsie neuvadzas ako si sa k tejto perle boolovej algebry dopracovaj. Ale na to ze svoje dristy rad maskujes vatou a inotajom som si uz zvykol takze ma to neprekvapuje.
                      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 10.12.2008 | 17:58
                        WlaSaTy   Návštevník
                        www.zbierka.sk, berieš to ako inotaj alebo dríst? Pretože ja tvoje tvrdenia beriem jedným okom dnu a čokoládovým okom von. Inak čakal si že Ti urobím právny rozbor daného incidentu len na základe nepodloženého hecovania? To by ma neprekvapilo, nebolo by to prvý krát.
                        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 23.12.2008 | 00:39
                          shade   Návštevník
                          >Pretože ja tvoje tvrdenia beriem jedným okom dnu a čokoládovým okom von

                          ...a potom rychlo na linuxos, pokedy je to este cerstve. Tak uz mi je to konecne jasne, dakujem.
    • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 08.12.2008 | 23:31
      Avatar milossramek kubuntu, debian  Používateľ
      Zda sa mi, ze sa zabudlo na temu prispevku. Co tak sa spytat pravnika? Nepoznate niekoho? Je to naozaj zaujimava otazka, s moznymi zaujimavymi dosledkami.
      • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 09.12.2008 | 01:58
        Martin   Návštevník
        Poslal som email na SOI, aby sa na to pozreli, zatiaľ som od nich nedostal ani mäkké F. Buď ešte stále skúmajú alebo sa na to vykašlali. Asi napíšem doporučený list, tým sa budú musieť zaoberať. Okrem toho mohlo by sa to týkať aj ochrany hospodárskej súťaže, lebo predinštalovaním jedného SW na základe nejakej dohody sa znevýhodňujú ostatné SW, takže by sa tým mohol zaoberať aj Protimonopolný úrad SR, lebo do jeho kompetencie patrí ochrana hosporárskej súťaže. A kto chce na našom území niečo predávať, musí spĺňať naše zákony a predpisy, vrátate tých o serióznej hospodárskej súťaži, o ochrane spotrebiteľa atď.
        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 09.12.2008 | 11:43
          WlaSaTy   Návštevník
          Závisí od formulácie. Dúfam že si tam nepoužíval slovné spojenia ako "nejaká dohoda", inak by to mohli vyhodnotiť ako spam. SOI prijíma podnety a nie dohady. Teda opis problému, cenník a popis tovaru.Obvykle pomáha aj pridanie referencie na zákon alebo normu ktorú daný incident porušuje alebo nespĺňa.
          • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 09.12.2008 | 19:57
            Martin   Návštevník
            Chcem im poslať cenníky a letáky, čo mi chodia do schránky (presnejšie čo mi ktosi hádže do schránky, aspoň budú užitočné) a tiež vytiahnuť z netu stránky, kde sa ponúka SW-OS ako samostatný produkt.
        • Re: Zákon o ochrane spotrebiteľa 22.12.2008 | 20:11
          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
          Nieco take sa uz dialo v minulosti za morom. Cital som o tom, ako pochodovali linuxaci proti predaju pc s predinstalovanym OS. Myslim, ze zmienka o tom je aj v dokumente Revolution OS.
          Podla mojho nazoru by sa mali pc predavat bez OS (sloboda vyberu), a niektore "akciove" kusy by mohli byt s predinstalovanym OS, kde by MS akoze stiahol cenu, ze si kupili dany vyrobok s OS. Vacsina ludi by to zneuzivalo. ale to by mala byt vec MS a jeho SW. Dnes je presne naopak, kde akciove pc (aj ntb) su bez OS.