zapis do suboru
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
while true; do
sleep 10s
echo $USER > subor.txt
done
V jednom riadku:
while true; do sleep 10s; echo $USER > subor.txt; done
Oba prerusis stlacenim Ctrl+C
Ak chces o konkretnom case precitaj si manual "at" (man at) ak nieco serioznejsie chces spustat (napr. kazdy den) tak cron (man cron)
Nevypytame si zadanie tej domacej ulohy? Myslim ze malo aspon o polku vety viac :-)
Syntaxe:
inout [n]
n - počet vteřin
Funkce:
v zadaném časovém intervalu (standardně každých 60 vteřin) se vypisuje do souboru, kdo se nově přihlásil a kdo se odhlásil. V záhlaví souboru je uvedeno datum a čas spuštění procedury a časový interval.
last, diff, sort,man, who, finger, getopt. To je len maly vyber nastrojov ktore k tomu budes potrebovat. Ale hlavne si vyber nejaky interpreter v ktorom sa ti to bude lahsie programovat.
PS: ozaj, si myslis ze profak nebude vediet pouzit google a ze tento portal nie je indexovany?
Už sa tu riešili aj ťažšie formy tejto istej úlohy a nie je to tak dávno. Takže niektoré riešenia budú podrobené prezentácii a obhajobe.
no tak ten program som vcelku sprovoznil:
#!/bin/sh5
if expr match "$operacia" "inout"
then
date > prihlasovanie.txt
echo $USER >> prihlasovanie.txt
while true
do
sleep $cas
set uzivatel = tail -1 prihlasovanie.txt
while test "$USER" = "$uzivatel"
do
echo "Prave sa odhlasil" >> prihlasovanie.txt
echo uzivatel >> prihlasovnie.txt
echo "Prave sa prihlasil" >> prihlasovanie.txt
echo $USER >> prihlasovanie.txt
done
done
else
echo "Zadali ste nespravnu operaciu"
fi
len netusim ako urobit to ked napises napr. inout 50 tak ti pusti skrypt a nacita 50....to nacitanie ani nie je taky problem ako to aby sa vobec spustil
Ale isto sa ozve niekto viac skriptovania-znaly (budem sledovat aby som sa naucil tiez ako na to)
v bash-i neviem presne ako by sa to robilo, ale podľa mňa by si mal mať vždy 2 zoznamy (aktuálny a predošlý) a tie porovnávať.
Aj ked to by platilo pre systéme kde je viacej užívateľov, to znamená, že stále by išlo o viacčlenné zoznamy....