externe disky

Sekcia: Konfigurácia 12.12.2008 | 14:39
plado   Návštevník
Ahoj
Externé disky idu celkom pekne dole, a kedze cena terabajtoveho externeho sa pohybuje na urovni gigoveho USB z pred troch ,alebo styroch rokov, chcem sa informovat, ze ako sa to vlasne s nimi pracuje.
Nejaky vyhliadnuty: http://www.alza.sk/SK/western-digital-my-book-d81726.htm
1. Vypisana kompatibilita - windows, mac OS. Bude problem s linuxom?
2. Ako sa s tim externym vlasne pracuje? Formatuje sa to ako bezny HDD? teda naformatujem tam jednu, alebo viac particii (napr. ext3), na ktore sa z windowsu nebudem vediet dostat, alebo to bude mat pristup ako flash.

Bezne zviknem najprv kupit a potom maturovat, ale neviem preco ma teraz napadlo najprv sa informovat ;)
vdaka za rady a vas cas
    • Re: externe disky 12.12.2008 | 14:42
      plado   Návštevník
      btw... ospravedlnujem sa za "zhovadenie" slovenciny. Ten pravopis som si vsimol az po vlozeni prispevku
    • Re: externe disky 12.12.2008 | 14:51
      Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
      1. nemal by byt problem ak ti funguje usb :)
      2. chova sa to ako disk, takze ano, viac particii, ext3 neuvidi win standardne a pod.
      • Re: externe disky 12.12.2008 | 15:47
        plado   Návštevník
        aha.. vdaka... takze v alze si este neuvedomili, ze na PC existuje aj nieco ine ako win.
        • Re: externe disky 12.12.2008 | 15:49
          Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
          Skor tipujem ze to neskusali pod linuxom.
          • Re: externe disky 13.12.2008 | 01:09
            WlaSaTy   Návštevník
            Prečo by to nevyskúšali? Ale minimálne tam nepôjde asi tá správa vylepšieho napájania, Teda ak neimplementovali v USB2SCSI stacku zaparkovanie hlavičiek na disku. Ale to asi nebude problém.

            PS.: TB disk cez USB? Čistý masochizmus.
            • Re: externe disky 13.12.2008 | 12:15
              Avatar Plado ubuntu  Používateľ
              TB cez usb by som nenazyval masochyzmom. Ide o to, ze na co sa bude vyuzivat. Ako odkladaci priestor pre velke mnozstvo "hovadin", ku ktorym pristupujem raz za cas (a nepotrebujem nejaku extremnu rychlost citania) to moze byt celkom dobre riesenie.

              Masochizmom by bolo, ak by som tam mal nainstalovany soft.
              • Re: externe disky 13.12.2008 | 13:59
                WlaSaTy   Návštevník
                Masochizmom je vôbec USB prenos ktorý zaťažuje CPU na rozdiel od napríklad FireWire. Ale niektoré FW zariadenia zas predpokladajú že môžu byť master na zbernici čo je občas dosť blbé ak človek dáva film z kamery rovno na externý disk. Na výber sú aj rôzne iné protokoly ako External Sata. Ale je pravda že o tomto táto otázka nebola. A navyše rýchlosť diskov sa nezvýši pri použití iného protokolu a CPU majú v dnešnej dobe nielen viac ako jedno jadro ale aj dostatočný výkon. Obvykle, i ked nie vždy.

                Ale máš pravdu. Pre potreby archivácie menšieho objemu dát kde toľko nezáleží na rýchlosti je to lacnejšia a akceptovateľná voľba. A obvykle aj bezproblémová. Teda až na niektoré nepodarky čo si nevedeli vypýtať dostatočné napájanie alebo vyžiť s tým čo im podľa normy mohla dodať USB zbernica. No ale tie nepodarky boli obvykle lacnejšie USB šachty bez externého zdroja.
    • Re: externe disky 13.12.2008 | 00:00
      Avatar xapoh Mint  Používateľ
      Taketo disky idu bezne pod Linuxom len na maloktorom je to napisane, nevjem co zatim moze byt... zeby davali vyrobcovia OS peniaze za to ze je dany HW kompatibilny? :::).... btw davaj si potom pozor ked budes odpajat disk napr. z windows... NTFS disky / teda aspon mne/ bez korektneho SW odpojenia nechce ubuntu nacitat...
      nevjem preco .......... nevjete poradit?
      • Re: externe disky 13.12.2008 | 00:50
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Preto, lebo nie je korektne odpojený. Teda nie je správne ukončený žurnál. Treba vždy odpájať disky softwarovo pred fyzickým odpojením. Ale dá sa ten disk namountovať aj po nekorektnom odpojení. Stačí pridať parameter force. Ale pozor na stratu dát.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: externe disky 13.12.2008 | 12:20
          Avatar Plado ubuntu  Používateľ
          no ano. O tom uz viem. Parkrat som spustal linux na masine, kde Vista hibernovala. Pokial viem, pri mountovani ti vypise sposob ako sa to da priojit, ale ak si dobre pamatam, tak to nieje najstastnejsie riesenie - stracali sa mi tam data.
    • Re: externe disky 13.12.2008 | 12:47
      Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
      Zdravim,

      Nemam skusenost priamo s diskom (vid tvoj link), ale na mojom ext. USB disku (ext. sachta+obyc. disk) som nezaznamenal ziadny rozdiel v chovani od klasickeho disku (samozrejme az na to ze to figuruje ako USB zariadenie). Skusal som formatovanie NTFS, FAT32, EXT2, EXT3, zapis MBR, bootovanie, instalacia Fedora 10 Ubuntu 8.10 (chystam sa teraz na OpenSuse 11.1), particie, kombinovanie jednotlivych suborovych systemov na particiach, citanie/zapis vo Win$, OpenSuse 11.0,Feodra 10, Ubuntu 8.10. Proste no problem!
      Viem, že nič neviem.
      • Re: externe disky 13.12.2008 | 14:06
        WlaSaTy   Návštevník
        Ja som jeden problém zaznamenal.

        Ak software zariadenia nepozná použitý FS, tak s ním pochopiteľne nepracuje. Teda ak človek pichne taký disk do lacného DivX/XviD prehrávača, tak sa mu zobrazí obvykle len prvá primárna partícia s FAT(32). A ak to pichne do napr. Windos, tak mu to nezobrazí ExtFS, XFS a iné Linux alebo Unix like FS, podobne ako aj Apple nezobrazil ani NTFS v bežnej konfigurácii bez (existujúcich a dostupných) ovládačov.
        • Re: externe disky 13.12.2008 | 15:13
          Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
          Neskusal som osobne pichat ten moj disk do nicoho ineho len do PC, takze tolko na upresnenie mojej reakcie. A co sa tyka nekompatibility medzi OS citanie/zapis, tak FAT32,NTFS,EXT2,EXT3 funguje na Win$ aj Linuxe bez problemov (v najhorsom pripade to treba ponastavovat, ale rozchodit sa to bezne da)
          Viem, že nič neviem.
          • Re: externe disky 13.12.2008 | 15:43
            WlaSaTy   Návštevník
            :takze tolko na upresnenie mojej reakcie
            Pohoda, ja som to pchal do všeličoho. Teda, až kým sa mi nezačali objavovať nejaké .exe na tom disku, vtedy som si spomenul že niektoré mallware likvidovali aj multimédiá keďže sa replikovali aj cez ASF.

            :v najhorsom pripade to treba ponastavovat,
            Skôr, doinštalovať ovládač súborového systému ak ho operačný systém nemá v štandardnej inštalácii. Čo windos rozhodne nemá. Bez toho nemáš čo nastaviť.

            :ale rozchodit sa to bezne da
            Samozrejme. Výnimkou sú tie blackboxy (lacné mpeg4 prehrávače) ale tie začínajú byť valcované linuxom. Sám čakám kým klesne cena za niečo také čo bude mať vga, net, usb host ale nehorí mi to.
    • Re: externe disky 13.12.2008 | 17:24
      Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
      ja mam externy disk od western digital, kupovany asi tak pred rokom. a ide v pohode, len mam aj ja otazku :)

      vo win xp sa mi nainstaloval soft, ktory pouzivam pri odpajani tohoto disku. inak povedane, dam ze odpojit a on sa vyslovene ze "vypne".

      tu v ubuntu pouzivam vlastne len prikaz umount na odpojenie. a nasledne ho odpojim od USB, ale on neni este tak vypnuty ako vtedy ked ho odpajam vo win xp.

      chcel by som sa preto spytat, ci sa moze disk nejako poskodit, pripadne ci je mozne ho "vypnut" tak podobne ako v xp

      dakujem za odpoved
      • Re: externe disky 13.12.2008 | 19:22
        WlaSaTy   Návštevník
        Samozrejme že áno. Teda za jedinej podmienky, že sa jedná o nekvalitný šunt ktorý nevie aj sám že má využiť zotrvačník a zaparkovať hlavičky. Inak teda absolútne nie.
      • Re: externe disky 13.12.2008 | 21:55
        Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
        skus radsej pouzivat
        eject
        okrem umountu mu da aj povel aby sa odstavil
        Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
        • Re: externe disky 16.12.2008 | 22:22
          Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
          dik za radu, skusal som ale nefunguje to, resp vysledok je podobny tomu co spravi umount.
          • Re: externe disky 17.12.2008 | 17:12
            WlaSaTy   Návštevník
            Samozrejme.

            Prikaz "zaparkuj hlavicky" chyba uz dlhocizne roky v stacku pre USB Mass Storrage. Teoreticky je mozne pouzit prikaz "vypni dodavanie elektriky na porte xyz" ale to je uz jednoduchsie ten kabel odpojit aj rucne. Vyvolany efekt je ten isty.
            • Re: externe disky 17.12.2008 | 20:56
              Avatar Mirrec ubuntu 8.10  Používateľ
              cize neda sa urobit to co chcem, co ? :)
              • Re: externe disky 17.12.2008 | 21:58
                WlaSaTy   Návštevník
                Da, samozrejme ze sa da.

                GNU/GPL Linux je distribuovany ako opensource, takze to mozes dorobit ak to potrebujes. Alebo si mozes zaplatit vyvoj kodu ktory by dorobil tebou pozadovanu funkcionalitu.

                Ale ak sa chces len opytat ze ci to nie je hotove alebo ci sa to neplanuje dorobit ze by si sa prizivil, tak ta musim znovu sklamat. Disky ktore odmietaju zaparkovat hlavicky na zotrvacnik sa sice este stale daju zakupit, ale ten prikaz im nepomoze prezit tolko co diskom co ten zotrvacnik vedia pouzivat. Dizajn nepusti.

                PS.: viem ze si sa len pytal, tak ako ja pred rokmi. Ale ja som sa s takym diskom stretol len raz., bolo to niekedy na prelome tisicroci. Ale odvtedy som zazil vela ludi co mali podobne problemy sposobene nezaparkovanim hlaviciek (jednoducho skrkli o platnu a data boli v haj..i). Tie disky boli podozrivo lacne. Ich zivotnost bola dana dizajnom technologioe odzrkadlujucim cenovu hladinu.
    • Re: externe disky 13.12.2008 | 20:34
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      1. esterne disky pouzivam bezne a bez problemov
      2. ALE chcel by som nieco rychlejsie a chcem sa opytat ako je to s FireWire diskami respektive najlepsie s eSATA (external SATA) diskami

      ma FireWire aj vyssiu rychlost(realne) ale len menej zatazuje CPU, a ako je to s eSATA ??
      nie su problemy s pripajanim (ci ich moje buntu rozpozna hned po zapojeni rovnako ako esb disk) ??

      je to pre notebook MSI-GX600
      chcel by som si kupit 3.5' skrinku pre IDE/SATA disky aj s USB aj s eSATA pripojenim, oplatí sa mi to ?? (mam doma pomerne dost IDE aj SATA 3.5' diskov)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: externe disky 13.12.2008 | 21:23
        WlaSaTy   Návštevník
        Rýchlosti FireWire a USB si môžeš porovnať, sú v tabuľke. Problém je v tom, že zavesením pomalého disku na rýchlu zbernicu toho veľa nezískaš, pokiaľ si na tom nebudeš chcieť riešiť RAID. Ono je fajn že tu máme rozhrania schopné 120, 150, 300, 400, 480 alebo 800Mbit/s ak pripojený disk kýcha pod 80Mbps. Rôzne exotcké pripojenia ako FC (dosahujúci pre jednotlivca závratné rýchlosti a minimálnu latenciu) som už vynechal.

        Aké rýchle sú tie disky keď chceš zvýšiť rýchlosť?
        • Re: externe disky 13.12.2008 | 21:27
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          ide standartne (nadpriemerne cenovo na svoju dobu) 7500 otackove SATA disky, rychlost ked ich mam v kompe zapojene cez sata kabel je dostacujuca (nasobne vyssia ako moj usb disk)

          boli kupovane do PC urceneho na upravu a export videa, takze budu z tych rychlejsiach, vyberal ich kamarat znaly veci
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: externe disky 13.12.2008 | 21:34
            WlaSaTy   Návštevník
            :ide standartne

            Hm, sú odvetvia kde diskové pole musí dať viac ako dá prenos z CPU do RAM na štandardnom PC.
            • Re: externe disky 13.12.2008 | 21:46
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              neviem ci si ma dobre pochopil alebo ci ja teraz teba ale malo tam byt:

              ide o štandartné SATA 7500 otackove disky, nic ultrarychle ale neboli to ani najlacnejsie sunky


              a bude eSATA/FireWire pripojenie fungovat hned po zapojeni ??
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: externe disky 13.12.2008 | 21:49
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                mam zaujem o toto:
                skrinka
                +350 GB 7500 otackovy disk (nepoznam presnu specifikaciu ani znacku- asi WD)
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: externe disky 13.12.2008 | 22:03
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ty naozaj nevieš čo máš za hardware a chceš technologický rozbor ohľadne rozšírenia hardware? V poriadku, zavolaj mi. Moje skúsenosti vravia že ľudia ako Ty nemajú problém zaplatiť hocičo s hociakou maržou.

                  Viac Ti na to neodpovie ani tvoj kamarát ktorý Ti tie disky kúpil.
                  • Re: externe disky 14.12.2008 | 13:23
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    jasne ze by mi povedal aj aj by som to zistil ale som neuveritelne lenivy rozobrat pc respektive hladat dokumenty

                    a ty tu tiez vypisujes zbytocnosti o tom ze neviem co mam ale stale si mi neodpovedal na to ci to pojde plug and play(FireWire/eSATA) a ci to pojde rychlejsie(co asi pojde kedze pouzivam starucky 5400 otackovy disk)
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • Re: externe disky 14.12.2008 | 15:19
                      WlaSaTy   Návštevník
                      :jasne ze by mi povedal aj aj by som to zistil ale som neuveritelne lenivy rozobrat pc respektive hladat dokumenty
                      dmesg, lsscsi, lshw, hwinfo, ... tie veci to nepovedia. rovnako ako napríklad hdparm -tT /dev/[hs]d?

                      :a ty tu tiez vypisujes zbytocnosti
                      vitaj do zbierky

                      :stale si mi neodpovedal na to ci to pojde plug and play(FireWire/eSATA)
                      plug'n'prey je záležitosťou daného protokolu a ovládačov karty, oplatí sa na to odpovedať?

                      :a ci to pojde rychlejsie(co asi pojde kedze pouzivam starucky 5400 otackovy disk)
                      Dobre, ak sa jedna o staručký 5k4 otáčkový disk ktorého rýchlosť je napríklad 80Mbps, tak po pripojení na FW800 bude jeho rúchlosť len o 20% menej ako celučické gigo. To je ako keby si tvrdil že keď si zoberiěš bicykel na dialnicu, tak pôjdeš na ňom rýchlosťou 120Km/h pretože tá rýchlosť sa tam bežne dosahuje.

                      Už vieš o akej blbosti točím?