POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc

Sekcia: Konfigurácia 16.12.2008 | 22:24
milan   Návštevník
prosím. mohol by mi niekto poradiť ako mám na ubuntu nainštalovať ovaládače zvukovej karty....
neviem to nikde nájsť...

    • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 16.12.2008 | 23:26
      robert   Návštevník
      ...aplikácie > nastavenia >zvuk a multimédiá>zvukový systém
      na karte hardware v záložke, ktorú rozbalíš( zvukový systém), si vyberieš, otestuješ a začneš používať.....
      ak to teda nie je nejaká vážna exotika
      • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 17.12.2008 | 00:29
        milan   Návštevník
        ale v aplikáciach nastavenia nemám a taktiež som ani zvukový systém nenašiel...
    • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 17.12.2008 | 00:41
      Avatar peter s.   Používateľ
      1. akú maš zvukovku
      2. zisti aký kernel modul potrebuješ
      3. zisti či ho máš načítaný

      resp. čo ti dáva "lsmod | grep snd" ?
      • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 17.12.2008 | 19:39
        milan   Návštevník
        1. cez program Sysinfo mi ukazuje že je to typ: intel corporation 82801Ⅰ (ICH9 FAmily) HD Audio Controller (rev 03)
        a nejaký subsystem: ASUSTek Computer Inc. Device 1893

        2 a 3. a ako si to mám zistiť?

        v linuxe som len mierne pokročilý začiatočník. tak veľmi ocením vašu pomoc..

        vopred vdaka...

        hľadal som ju aj na google ale som neuspel....

        • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 17.12.2008 | 23:47
          Avatar peter s.   Používateľ
          cez google som tu na linuxos našiel tento thread: http://www.linuxos.sk/forum/12024/index.html, pozri treti prispevok zdola

          pointa by mala byť že síce system rozozná že potrebuješ snd-hda-intel kernel modul - vo výpise lsmod by sa ti mal nachádzať, a teda je aj natiahnutý, ale že potrebuje nejaký špeciálny parameter aby bol korektne iniciovaný...

          Po tom čo to zedituješ spominaný súbor, reštartuješ zvuk takto:
          sudo /etc/init.d/alsa-utils stop
          sudo /etc/init.d/alsasound stop
          sudo /etc/init.d/alsa-utils start
          sudo /etc/init.d/alsasound start
          -je to inteligentnejšie ako reštartovat PC.
          • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 18.12.2008 | 02:23
            milan   Návštevník
            takže skúšal som to ako to bolo v tom príspevku a bezvýsledne.
            a keď som zadal tie príkazy na reset zvuku tak pri druhom mi hodilo not foud.
            tak isto aj pri štvrtom.. tak som to skúšal ako debil resetom celým bookom a stále nič...

            už fakt neviem čo mám robiť....
            • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 18.12.2008 | 09:32
              Peter S.   Návštevník
              OK, hod sem výpisy z nasledovných príkazov: aplay -l toto ma vypísať zoznam alsou rozoznaných zvukových kariet;
              lspci -v | less toto hodí dlhší zoznam, len skontroluj či sa tam uvádza tvoja zvukovka;
              lsmod | grep snd

              tažko ti je pomôcť ked nedávaš takmer žiadne fakty, to že zvuk nejde je veľmi všeobecný problém
              • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 18.12.2008 | 16:22
                milan   Návštevník
                prvý príkaz: **** Zoznam PLAYBACK Hardwarových Zariadení ****
                karta 0: Intel [HDA Intel], zariadenie 0: ALC663 Analog [ALC663 Analog]
                Podzariadenia: 1/1
                Subzariadenie #0: subdevice #0
                karta 0: Intel [HDA Intel], zariadenie 1: ALC663 Digital [ALC663 Digital]
                Podzariadenia: 1/1
                Subzariadenie #0: subdevice #0


                druhé: ano je tam.. pre istotu.. :

                00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
                Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 1893
                Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 22
                Memory at f7ff8000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
                Capabilities: <access denied>
                Kernel driver in use: HDA Intel
                Kernel modules: snd-hda-intel

                tretie mi hodilo toto :
                lsmod | grep snd
                snd_hda_intel 381488 3
                snd_pcm_oss 46848 0
                snd_mixer_oss 22784 1 snd_pcm_oss
                snd_pcm 83204 2 snd_hda_intel,snd_pcm_oss
                snd_seq_dummy 10884 0
                snd_seq_oss 38528 0
                snd_seq_midi 14336 0
                snd_rawmidi 29824 1 snd_seq_midi
                snd_seq_midi_event 15232 2 snd_seq_oss,snd_seq_midi
                snd_seq 57776 6 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
                snd_timer 29960 2 snd_pcm,snd_seq
                snd_seq_device 15116 5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
                snd 63268 15 snd_hda_intel,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_seq_oss,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
                soundcore 15328 1 snd
                snd_page_alloc 16136 2 snd_hda_intel,snd_pcm

                no ja by som aj dal ale ked neviem čo potrebujete.. hore vyššie som mal poznámku, že som ešte len začiatočník...

                ak pomôže. ked book zapnem tak zvučka na asus ide ale potom už nic.... prehrávače nic neidentifikovali, ale piesne prehrávajú, skype mi nedovoli telefonovať, že nejde zvuk.

                viac neviem.... len ak sa budes ty pytať...
                • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 18.12.2008 | 17:29
                  Peter S.   Návštevník
                  Minimalne jedno je jasné, máš natiahnutý korektný kernel modul (=ovládač)...

                  Skús spustiť toto: sudo aptitude --purge reinstall linux-sound-base alsa-base alsa-utils linux-image-`uname -r` linux-ubuntu-modules-`uname -r` libasound2 To by malo vrátiť zvukovú konfiguráciu do pôvodného stavu

                  potom urob toto: "Otvoris si ako root v editore /etc/modprobe.d/alsa-base a na koniec vlozis riadok options snd-hda-intel model=MODEL kde za MODEL das znacku svojho NB (acer, asus, lenovo...). No lenze mne pod asus nefungovalo (hoc mam asus) ale funguje mi ked tam mam napisane lenovo. Takze za pokus to stoji mne to funguje."
                  restartni comp (je to jednoduchsie), daj si niečo hrať (aj ked to nepočuješ), otvor alsamixer (v konzole) a hraj sa s posuvnikmi, pamätaj, že kanál môže byť mute, myslím "m"-kom ho prepneš na unmute...a skušaj....
                  • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 18.12.2008 | 21:31
                    milan   Návštevník
                    takže... šetko som urobil vyskúšal som šetkých výrobcov pc ktorí ma napadli t. j. 11. a nič..

                    už fakt neviem čo stým...

                    myslíš, že preinštalujem systém že to pomôže? bo som ja sťahoval nejaké ovládače ale nešli ani nainst. alebo zmením distribúciu....
                    • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 18.12.2008 | 23:22
                      Avatar peter s.   Používateľ
                      nie, žiadna preinštalácia, čo si myslíš, že ten systém tam náhodne priraduje parametre??
                      ide len o to najst správny model ku tomu modulu. Určite si po zadaní toho modulu (zeditovaniu súboru) reštartol PC a poriadne preveril ten alsamixer?
                      Skús ešte rozbaliť a pozrieť sa na /usr/share/doc/alsa-base/driver/ALSA-Configuration.txt.gz a pohľadať tam niečo čo by odpovedalo tvojej karte a notebooku, ja ten subor nemám, takže neviem sa tam pozrieť.
                      A čo sa týka zmeny distribúcie, no aj to by sa dalo, ale najprv vyskúšaj príslušné liveCD....
                • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 10:09
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :ak pomôže. ked book zapnem tak zvučka na asus ide ale potom už nic.... prehrávače nic neidentifikovali, ale piesne prehrávajú, skype mi nedovoli telefonovať, že nejde zvuk.

                  Dost zaujimavy popis. Tak ide ta zvukovka v Linuxe alebo blbne len kazovy Skype? Predpokladam ze nemas problem spustit nejaky film alebo mp3ku alebo nieco podobne s zvukom, hoci aj DVD ze by sme sa pohli a nasli coho sa ta chyba tyka. Mozno je to len chyba Skype, mozno blbne ta novinka zvana pulse audio, mozno blbne zvukovy system jack, mozno ovladace nevedia robit s tvojou zvukovkou poriadne, mozno mas stary skype alebo sa to da vyriesit jednoduchym aplikovanim zaplat cez internet.
    • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 11:37
      milan   Návštevník
      čítať ešte viem, že po prepísani alsa base súboru restart pc. a čo sa týka totho alsamixer tak som vš. funkcie preskúšal čo sa dali.. teda vypnutie a zapnutie zvuku a hlasitosť a hlasitosť osobitne pre kažký kanal..


      po otvorení toho súbru teda priečinka tam bol txt. súbor a v nom bol napísané:

      v anj som slabší tak som to zato sem hodil celé.



      Advanced Linux Sound Architecture - Driver
      =====================================
      Configuration guide


      Kernel Configuration
      ====================

      To enable ALSA support you need at least to build the kernel with
      primary sound card support (CONFIG_SOUND). Since ALSA can emulate OSS,
      you don't have to choose any of the OSS modules.

      Enable "OSS API emulation" (CONFIG_SND_OSSEMUL) and both OSS mixer and
      PCM supports if you want to run OSS applications with ALSA.

      If you want to support the WaveTable functionality on cards such as
      SB Live! then you need to enable "Sequencer support"
      (CONFIG_SND_SEQUENCER).

      To make ALSA debug messages more verbose, enable the "Verbose printk"
      and "Debug" options. To check for memory leaks, turn on "Debug memory"
      too. "Debug detection" will add checks for the detection of cards.

      Please note that all the ALSA ISA drivers support the Linux isapnp API
      (if the card supports ISA PnP). You don't need to configure the cards
      using isapnptools.


      Creating ALSA devices
      =====================

      This depends on your distribution, but normally you use the /dev/MAKEDEV
      script to create the necessary device nodes. On some systems you use a
      script named 'snddevices'.


      Module parameters
      =================

      The user can load modules with options. If the module supports more than
      one card and you have more than one card of the same type then you can
      specify multiple values for the option separated by commas.

      Prior to version 0.9.0rc4 options had a 'snd_' prefix. This was removed.

      Module snd
      ----------

      The core ALSA module. It is used by all ALSA card drivers.
      It takes the following options which have global effects.

      major - major number for sound driver
      - Default: 116
      cards_limit
      - limiting card index for auto-loading (1-8)
      - Default: 1
      - For auto-loading more than one card, specify this
      option together with snd-card-X aliases.
      slots - Reserve the slot index for the given driver.
      This option takes multiple strings.
      See "Module Autoloading Support" section for details.
      Hz)
      • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 11:41
        milan   Návštevník
        je toho strašne veľa

        tak serem na to. dám to niekde na net a pošlem link.. bo sem to nevojde...
      • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 12:39
        milan   Návštevník
        tak tu máš link kde som to vš. hodil. nejako sa to trochu zmenilo. tie rámčeky nevie prečo sa tam pridali.,.
        ale to je jedno obsah je nezmenený...


        http://sk.wikipedia.org/wiki/Milan

        trochu dole prejdi a hneď to uvidíš...
        • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 12:48
          Peter S.   Návštevník
          pozri sa este na môj prispevok dole... a vyskúšaj,
          z toho čo si dal na wiki, relevantný je odstavček ALC662/663, žial na wiki je rozhádzaný (riadkovanie) a nevidím tam tvoj model...
          Ak ti nepôjde to riešenie uvedené dole, daj tu ešte ten odstavec.....
    • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 12:40
      Peter S.   Návštevník
      este som narazil na túto stránku http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-940689.html

      citujem: We have an ASUS M50VM that has an Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (Rev 03). Couldnt get it to work, went through the entire OpenSound reconfiguration, Did the irqpoll thing, And the snd-hda-intel enable_msi = 1. No Dice.

      Just before I went to sleep last night, I found some Other settings by searching for "options snd-hda-intel"... and Someone else had some additional settings that I added to /etc/modprobe.d/alsa-base:

      options snd-hda-intel model=3stack-dig
      options snd-hda-intel enable_msi=1
      options snd-hda-intel single_cmd=1

      Did the edit, rebooted, and sure enough the lovely sound of drums!!!
      • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 13:10
        milan   Návštevník
        tu je ten odstavec...

        ALC269
        basic Basic preset

        ALC662/663
        3stack-dig 3-stack (2-channel) with SPDIF
        3stack-6ch 3-stack (6-channel)
        3stack-6ch-dig 3-stack (6-channel) with SPDIF
        6stack-dig 6-stack with SPDIF
        lenovo-101e Lenovo laptop
        eeepc-p701 ASUS Eeepc P701
        eeepc-ep20 ASUS Eeepc EP20
        m51va ASUS M51VA
        g71v ASUS G71V
        h13 ASUS H13
        g50v ASUS G50V
        auto auto-config reading BIOS (default)

        ALC882/885
        3stack-dig 3-jack with SPDIF I/O




        a sorry že tak otravujem, ale čo presne ten ďalší príspevok znamená?
        • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 13:22
          Peter S.   Návštevník
          v tom čo si mi pastol, pod ALC662/663, vždy prvé slovo v riadku je parameter k modul=

          "čo presne ten ďalší príspevok znamená" ... myslíš to tak, že nerozumieš po anglicky? v podstate do /etc/modprobe.d/alsa-base dopln tieto riadky:

          options snd-hda-intel model=3stack-dig
          options snd-hda-intel enable_msi=1
          options snd-hda-intel single_cmd=1

          S tým že dopln najprv všetky tri, ak to pôjde, vyskúšaj vyhodiť (zakomentovať) posledný, ten vraj sa má používať len v krajnom prípade, prípadne aj ten stredný by si mohol disablovať ak to pôjde aj bez neho...
      • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 13:25
        šťastný milan   Návštevník
        peťko...

        už to mám.. zvuk ide.....

        takže veeeelmi pekne ti dakujem za tvoj čas a trpezlivosť...

        fakt dakujem....


        ele je tu ešte jedna maličkosť.. ked pripojím slúchatka tak mi ide zvuk aj cez ne aj cez reproduktory....
        • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 13:50
          Peter S.   Návštevník
          no zo sluchadkami nemam osobné skúsenosti...
          ide ti o to aby sa repraky stišili automaticky?
          máš Interpid Ibex (teda 8.10 predpokladám)?
          v GNOME volume control pohľadaj tab "Switches" s týmito možnosťami:
          * Headphones
          * Speakers
          Gnome nepoužívam, takže neviem ako to tam vyzerá....
          možno by si mohol otvoriť nový thread na tento problém.....
          • Re: POMOC. ako nainstalujem ovládače na zvukovku.. na book asus m 50Vc 19.12.2008 | 14:13
            milan   Návštevník
            ok...

            niečo ešte poskúšam...
            ak nič tak potom napíšem...

            takže zatial díki....