Linux na Nokii 6630
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
http://www.youtube.com/watch?v=4oCOV5cgQOo
http://www.handhelds.org/moin/moin.cgi/SiemensSX1HowTo
Ale da sa, CPU je podporene, zopar dalsich kusov hardware tiez a vzhladom na povahu opensource si moze zvysok doprogramovat svojpomocne a stat sa tak priekopnikom.
Ale preco nie Motorola?
http://www.allaboutsymbian.com/forum/showthread.php?t=47094
(viz. linky)
problem je ze jak to rozbehnut.
Nokia ma procesor ARM5
Problem je v tom, ze na zaciatok by som ani ja neriskoval dat odkaz na aplikaciu zavadzac do priecinka fungujuceho ako Autostart, vtedy sa to moze startovat aj bez pytania (obvykle zavisi od konfiguraku). No a ked nie je podpora pre GSM modul, tak ten telefon degradujes v tom lepsiom pripade na mp3 prehravac. A ak nie je podpora pre klavesnicu, tak to degradujes na masinku na ktorej displeji sa ukaze tucniak a po chvilke ho vytlacia nejake pismenka. Tak isto je potrebne skontrolovat aj podporu pre rezimy riadenia spotreby.
Ono na vyskusanie by sa oplatilo overit napriklad ci ten build linuxu zvlada emulaciu sietovky cez USB kabel a ci to obsahuje sshd/telnetd ze by sa to dalo aspon preklepnut cez USB siet.
Problem je v tom, ze Linux je len jadro a zopar nastrojov na jeho obsluhu co pri monolickom jadre a absencii dolezitych ovladacov moze sklamat. Zvysok ako grafika, ikonky, programy je Linuxova distribucia.
PS.: platforma ARM je nadherne podporena, ale doplnkovy hardware()klavesnica, podsvietenie, GSM, SD slot) uz nemusi byt.
PPS.: Tento poznas?
Bavia sa dvaja teenageri:
Dal som si Linux na iPod.
Co, prehrava to lepsie MP3ky?
Nie, ale uz si viem pingnut localhost.