problém s cdrom

Sekcia: Hardware a Drivery 07.01.2009 | 18:58
samba   Návštevník
Zdravím,

mám problém s CD/DVDRW mechanikou v NB Lenovo 3000V200 v openSUSE 11.1:

Chybové hlásenie:
" Nemôžem vytvoriť kio_slave

KLauncher hovorí: neznámy protokol audiocd"

v HW info je korektne, ale neviem ju vôbec pripojiť ani manuálne.
DVD funguje dobre aj prehrávanie filmov atď
k3b ju naopak vôbec nenájde - je možné vytvoriť len obraz na disk

súbory iné ako multimediálne na cd prečíta, nie je ich však možné ani kopírovať


dakujem za radu
    • Re: problém s cdrom 07.01.2009 | 21:20
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ
      Skús spustiť k3b v konzole ako root.
      V 11.0 mi k3b funguje normálne, v 11.1 nájde cd/dvd-rom len pod rootom.
      • Re: problém s cdrom 07.01.2009 | 21:38
        Avatar samba openSuSe 11.1  Používateľ
        Toto som zistil, ale tiež som zistil aj to, že pri vypínaní /keď som ako root/ mi švihne /SIGABRT 6/ s Nepomuk serverom a ono to doslova stuhne a neexistuje s tým pohnúť

        Sranda, na Toshibe mi všetko ide korektne a je tam tá istá PIONEER cd/dvd/rw rom
        • Re: problém s cdrom 08.01.2009 | 20:06
          WlaSaTy   Návštevník
          Radic? Moze to byt tym ze to jadro co pouzivas si s nim nerozumie.
          • Re: problém s cdrom 08.01.2009 | 22:11
            Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
            nejaky napad ako sa to da vyriesit okrem reboot? u mna sa to tiez obcas vyskytne.
            Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
            • Re: problém s cdrom 08.01.2009 | 22:26
              WlaSaTy   Návštevník
              Aplikovat specificku zaplatu alebo pouzit jadro v ktorom sa tato chyba nevyskytuje.

              U mna sa to kedysi tiez vyskytovalo, ale bolo to tym ze som omylom nehal aktivny modul pre emulaciu scsi na ide kanali. Oblubuje to napriklad Nero a clovek ma potom typ problemu ktoreho opis presne sedi. Az na KDE ktore nepouzivam ale v GNOME to bolo identicke.

              A dany modul by uz mal byt davno odstraneny z jadra, ale zial nasiel som ho este v 2.6.28. Ale vzhladom na to ze sa pouzivaju hlavne SATA mechaniky, tak ten modul (lsmod|grep ide-scsi) odide do zabudnutia aj sam.

              • Re: problém s cdrom 08.01.2009 | 23:08
                Avatar samba openSuSe 11.1  Používateľ
                Dakujem za rady, vela je aj na abclinuxu, ale niekedy nezrozumitelne, lebo nemam na to cas.
                Cital som aj problem s Nero-linux tu na linuxos - toto ma neskutočne zarazilo

                Problém vyriešil takpovediac downgrade systému na 11.0 s KDE 3,5 /4.0 to nejde - príliš veľa problémov/

                Pokiaľ som dobre čítal je to ide mechanika

                OpenSUSE 11.1 má jadro 2.6.27, bohužial zatial o vyššom neviem.

                Ďakujem
                • Re: problém s cdrom 08.01.2009 | 23:16
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Neviem kde si to cital ci je to IDE mechanika, ale tuto informaciu poskutuje vypis hardware (prikazy lshw, hwinfo, popripade nejake klikatko).

                  A ak pouzivas ten modul (v zatvorkach som pisal ako to zistis), tak ho prestan pouzivat. Je zastaraly a nebezpecny. Ale ci je to tym, to netusim. Vypis hardware mas k dispozicii Ty a zabudol si sa nim zdoverit.
                  • Re: problém s cdrom 09.01.2009 | 23:57
                    Avatar samba openSuSe 11.1  Používateľ
                    V HW výpise /robil som to v graf režime aby mi kamarát rozumel/ to je ide mechanika, bohužiaľ to sem dať už neviem, pretože má stroj doma.
                    Musel som ísť nakoniec až na 10.3, aby to SUSE korektne šlo /okrem videokamery - ALI Bison /

                    Zisťoval som ten modul ako si písal - ďakujem, lebo toto mi nebolo dosť jasné /čítal som kdesi Nero Linux/

                    Ďakujem

                    • Re: problém s cdrom 10.01.2009 | 12:32
                      WlaSaTy   Návštevník
                      tie graficke klikatka vypisuju vystup z lshw alebo hwinfo.
    • Re: problém s cdrom 10.01.2009 | 10:52
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      k tomu klauncheru, treba nainštalovať kdebase-kio-plugins alebo niečo podobné.