ROZDELENIE DISKU
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Takze by to vyzeralo asi takto?
odkl. priestor swap 3 000 MB log koniec
/ Ext3 37 000 MB prim zaciatok
/home Ext3 80 000 MB prim zaciatok
Tak nejak?
Ak pisem blbosti, tak ma kludne opravte.
Nelám si nad tým hlavu a nainštaluj si konečne Linux.
:-)
sprav to takto
VZDY to rozdeluj rucne!!!!!!!!!! to je moj nazor nikdy nedavaj automaticky a sprav to takto napr
/ tam daj napr 10gb mne to bohate staci mam este 4gb free a mam linux uz rok cca ak chces daj 15 ale 10 mi staci
/swap tam ako si pisal napr 1.5x ram ked mas velku ramku 4gb tak svap staci aj 500mb ale istota je gulomet
/home daj uplne cely zvisok... ako filesystem odporucam EXT3
tot rada odomna
Napríklad všetky svoje súbory máš iba v /home a keď sa nebodaj hocičo stane a Ty musíš preinštalovať tvoj Linux, tak Ti súbory v /home ostanú. Alebo samostatná /tmp partícia sa používa v prípade bezpečnosti a ochrany súkromia tak, že ju necháš vymazávať pri vypínaní compu a podobne.
Uisťujem Ťa, že na tom nie je nič mystické a tajomné, veď najmystickejší je pre nováčika aj tak zážitok vidieť po prvý krát Linux pri práci, keď všetko funguje tak ako má. a lepšie ako v MS Windows
to ci ma byt logicka part. nazaciatku alebo nie, o to sa netrap, na rozdelenie disku ma ubuntu graficku aplikaciu ktora je dostupna uz pri instale a zvedsa si spravi logicku particiu tak ako jej to vyhovuje
predpokladam ze budes system pouzivat cisto na uzivatelske veci (ziadne extra servre atd.)
swap sa doporucuje dat asi 2nasobok velkosti RAM
/home je dobre mat na oddelenej particii (napr ak preinstalujes linux tak sformatujes iba zvezok / a zvezok /home ostave nedotknuty teda neprides o svoje veci) velkost home mozes dat ako zvysok co ti ostane a FS ext3
/ linuxovemu systemu ako samotnemu podla mna staci tak zo 10 GB za predpokladu ze veci databazy a virtual hosty pripadne ine velke data das na oddeleny zvezok napr: /var alebo k sebe na /home
ak planujes naistalovat veci ako vmware alebo virtualbox , apache sql atd. a zase nechces aby pri pripadnej reinstalacii ci niecoho podobneho si prisiel o vsetky zvadsa velke data oddel este aj zvezok /var zase velkost musis uvazit podla toho ktory server tam ides dat napr ak si chces vytvorit virtual OS (napr. dake widle a vadcie distra Linuxu ) potrebujes mat aspon pribliznu predstavu kolko coho tam bude a asi kolko miesta to potrebujes na to, radi sa to tazko ako FS by som dal tiez EXT3 aj ked ........ (DB by chceli mozno nieco ine)
a nakoniec ak citis niekde v dusi ze toto nieje este vobec tvoja parketa a este nevies co presne budes na tom robit nic nepokazis ked vsetko jednoducho rozdelis
swap 2x RAM a ostatok / (FS ext3)
alebo
swap 2x RAM,
50 GB / (FS ext3)
ostatok /home (FS ext3)
casom sam uvidis co bude lepsie spravit do buducna
niekto deli este /etc (staci tak 50 MB) mas tam nastavenie systemu ale ak napr zmenis linuxove distro mozes mat vdaka tomu dost problemov ak to nesformatujes pred instalom
a zase sa obcas odporuca oddelit aj /boot (zase dakych od 20 az do 60 MB )
podla mna su to zbytocnosti pre normal users
INAK VSETKYM DAKUJEM
1 primary /boot (100Mb)
2 primary swap (min velkost RAM)
3 primary / (cca 10 Gb)
4 extended
5 /home (20Gb)
6 /data_a (20Gb)
7 /data_b (20Gb)
...... (po 20Gb kazda dalsia)