Vyberam distro pre PIII

Sekcia: Hardware a Drivery 23.01.2009 | 12:12
hofy   Návštevník
ahojte,

bolo by super keby sa mi sem vyjadrili ludia, ktori pouzivaju podobnu starinku ako je ta moja:

P3 800Mhz, 256MB RAM, 30GB disk, 64MB grafika

aky linux na to? Momentalne mam PCLinuxos 2008 minime, neni spatny, ale je pomalsi nez XP. Bodlo by nieco sviznejsie s podobnymi moznostami rozsireni (office, media,...)

dikz za inspiraciu
    • Re: Vyberam distro pre PIII 23.01.2009 | 13:40
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      tak v skratke:

      dnesne OS chcu vela pamate. procesor nie je pre system az taky podstatny (samozrejme je podstatny pre aplikacie - HD video proste neprehras, ani ked budes mat 1 TB RAM a pomaly procesor). takze povuvazoval by som, ako tych 256 MB zvacsit na 512. niekde sa to neda, ale ja som nevidel stroj triedy P3, kde by sa nedalo vopchat aspon 2*256 ci niekde dokonca 3*256 (co by aj v horsom pripade pri obsadeni kazdeho slotu 128 MB modulom znamenalo slusnych 384 MB RAM). pamat SDRAM sa stale da kupit aj nova, ale ked si kamarat s niekym, kto ma stary pocitac, tak ti ju da za pivko-dve. Niekedy aj slusnejsia P predajna urobi rada obchod nacierno z nejakych vyradenych strojov a 64-128 MB moduly da za symbolicku sumu. proste, kazde priblizenie (ci dokonca prekonanie) k hranici 512 MB je vitane a zvysi uzitkovost takehoto stroja.

      moj pripad: mam P3@733, 512 MB RAM (2*256), trosku lepsiu grafiku (myslim, ze nvidia je este stale trosku vacsia vyhra, ako ati - ale zalezi od modelu), 40 GB disk @ 5400 rpm. a pouzivat sa na tom da cokolvek, len:

      - treba vhodne volit aplikacie a prostredie, zvlast ak by si ostal na 256 MB RAM. firefox pojde, ale len ak ho neprepchas otvorenymi tabmi. openoffice pojde, ale len ak nezacnes pisat roman. gnome pojde, ale vyhra to nebude, KDE4 ani nespominam :-)

      osobne mam tak trosku vyladeny desktop postaveny na Fedore 10 s povypinanymi sluzbami (spravicka z 19.1.2009 o 13:59 ti povie viac). a ide slusne. ale ako vravim, mam 2x viac RAM.

      P.S.: na takomto stroji ziadna distribucia s prostredim, ktore by sa komfortom blizilo k Windows XP NEBUDE rychlejsia, ako spominane Windows XP. mam to odkusane na mnohych podobnych konfiguraciach a proste je to tak. rychlost (odozvy systemu) bude niekde medzi Win XP a Vista. A aplikacie? zalezi na tom, ake. gimp bude stale rychlejsi ako photoshop (CS2 v mojom pripade), VLC asi narovnako, firefox je lenivy kvoli blbemu flashu..

      skus, nemas co pokazit. osobne ako prvu volbu by som skusil Mnadrivu (novu, 2009.0 - aj napriek kritike tohoto vydania to moze byt dobry odrazovy mostik) One s GNOME prostredim, plne aktualizovana moze slusne posluzit.

      ak budes mat konkretnejsiu otazku, tak sa pytaj, obzvlast s Fedorou na takomto stroji hadam budem vediet poradit.
      • Re: Vyberam distro pre PIII 23.01.2009 | 13:40
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        prvu vetu beriem spat - az tak v skratke to nebolo, ako sa tak pozeram :-)
        • Zmen len prostredie 23.01.2009 | 14:09
          yano   Návštevník
          Zmen len prostredie a budes sa cudovat.
          Daj si tam napr. Fluxbox a ak chceš ikony na ploche tak
          Rox ako správcu plochy.
          Alebo si tam daj FvWm
          Kto neskúsil neuverí.
          • Re: Zmen len prostredie 23.01.2009 | 14:15
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            pisal som o prostredi, ktore by bolo komfortom porovnatelne s Windows XP. fvwm to nie je, to mi ver
    • Re: Vyberam distro pre PIII 23.01.2009 | 14:03
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      • Re: Vyberam distro pre PIII 23.01.2009 | 17:12
        Radovan   Návštevník
        Ja na starsie pocitace instalujem Ubuntu. Je lepsie, inak tiez teraz pouzivam PCLinuxOS 2008.
    • Re: Vyberam distro pre PIII 23.01.2009 | 18:02
      marowit   Návštevník
      Ja som podobny notebook (P3 800MHZ, RAM 256MB, rozdiel grafika - sis 4MB ) pouzival v praci ( archlinux s kde3 ). Bolo to pouzitelne ( mail, open office, amarok ). Ak som chcel rychlejsiu odozvu systemu tak som sa prepol do lxde alebo icewn ( obsadena ram 133MB spolu otvorenym claws mail a pidgin-om ). Mat tu tvoju grafiku v tej dobe by som chrochtal blahom :D
    • Re: Vyberam distro pre PIII 23.01.2009 | 18:03
      pejta   Návštevník
      a) archlinux
      b) ked máš dosť veľa voľného času(a chceš sa ničo naučiť) tak gentoo, ktoré (tak sa mi zdá) beží očosi rýchlejšie, ale zázraky nečakaj
    • Re: Vyberam distro pre PIII 23.01.2009 | 19:28
      Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
      Uz chvilu sa zdalo, ze s otazkami tohto typu je nadobro koniec. Ale samozrejme som sa radoval predcasne. Ludia toto sa tu riesi kazdu chvilku: Aky linux na pomaly,stary pc?. Co keby ste skusili púouzivat vyhladavanie a pozreli si starsie pripevky kde sa to riesilo x-krat? Navrhujem otazky toho typu ignorovat.
      a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
    • Re: Vyberam distro pre PIII 24.01.2009 | 08:09
      Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
      mam sice 512MB ram, ale debian je vcelku v pohode na tom. procak mam P3 866MHz
      • Re: Vyberam distro pre PIII 24.01.2009 | 11:07
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        s 512 ide v pohode vselico, aj Fedora, Mandriva, Ubuntu (mozno aj Greenie) :-)
        • Re: Vyberam distro pre PIII 25.01.2009 | 02:03
          Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
          skus crunchbang .... ja ho mam na rovnakom stroji... system + checkgmail,skype spusteny spapa 130 mega ... zvlada krasne openoffice ... da sa s tym krasne zit...len si to nastav ....
          Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
          • Re: Vyberam distro pre PIII 25.01.2009 | 14:15
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            ja? alebo kto to ma skusat?

            osobne nevidim zmysel v hnani sa za co najmensou spotrebou RAM (teda mimo Windows, samozrejme). ked mi system obsadi 511 z 512 MB a vie s tym nasledne efektivne pracovat (potreby roznych aplikacii), tak nemam problem. ved nato tam tych 512 MB (dosad si vlastne cislo) je.